Co může chutnat více než šťavnatá pizza, koláče či čerstvý chléb vytažený přímo z pece, ve které se topí dřevem? Stavba pece na pizzu a chleba není náročná, zejména pokud si pořídíme stavební sadu. Jedná o kvalitní pec pro vlastní montáž a uspořádání.
Pokračovat ve čtení „Stavba pece na pizzu a chleba“Zahradní domek pro děti
Děti milují nejrůznější úkryty, bunkry a domečky. Málokteré si nestaví svou skrýš ze židlí a dek, případně ze všeho možného, co mu přijde pod ruku. Rozhodně ocení, když jim postavíme zahradní domek pro děti. Stačí k tomu několik prken a zbytky materiálů, které najdeme ve své dílně. A také pár šikovných rukou.
Pokračovat ve čtení „Zahradní domek pro děti“Dřevěná pergola – stavba
Dřevná pergola bývá porostlá popínavými rostlinami, které tvoří její vzdušné stěny i strop. Nejčastěji jde o pospojovaná dřevěná loubí z masivních trámů nebo hranolů. Může být i z jiných materiálů, například z hliníku. Pergoly mohou být nezastřešené i zastřešené. V těch můžeme zbudovat posezení a pořádat zde třeba grilovací party pro přátele bez ohledu na déšť. Postavit pergolu zvládneme ve dvou za víkend.
Pokračovat ve čtení „Dřevěná pergola – stavba“Stavba terasy u domu
Odpočinková terasa je zpevněná plocha zpravidla poblíž domu, sloužící k relaxaci a k zábavě. Velikost terasy může být různá – od malé dlážděné plochy, na které je stolek a židle, po velkou plochu se stálým nábytkem, s pergolou, s jezírkem a s květinovými záhony… Stavba terasy dá hodně práce, zvláště když zahrnuje zdi, schody a zvýšení úrovně terénu.
Pokračovat ve čtení „Stavba terasy u domu“Obezdívka předzahrádky
Obezdívka předzahrádky z přírodního kamene promění zahradní kompozici před domem k nepoznání. Jaké zde zasadíme rostliny, je jen na našem vkusu a náladě. Kamenná obezdívka předzahrádky rozhodně upoutá pohledy příchozích a může se stát naší chloubou.
Pokračovat ve čtení „Obezdívka předzahrádky“Stavba kurníku pro slepice
Nejlépe chutnají vajíčka čerstvá, právě snesená, což ovšem předpokládá, že si slepice chováme sami. Nejenže je třeba znát a důsledně dodržovat základní pravidla správného chovu, ale především nás čeká stavba kurníku.
Pokračovat ve čtení „Stavba kurníku pro slepice“Vybavení králíkárny a výběh
Králík by nejspíš volil volný výběh s možností proběhnout se v trávě, kterou si podle chuti sám uškubne, čerstvou a voňavou. Není důvod mu takové přání nesplnit. Je to ovšem tvor nevypočitatelný. Mohl by se za naši dobrotu „odvděčit“ devastací okrasného záhonu, nebo se protáhnout skulinkou v plotě a pláchnout. Dokončíme vybavení králíkárny a výběh, neboli ohrádku, vyrobíme z prken a pletiva.
Výroba králíkárny
Králíkárna má k zdravému vývoji králíků zaručit čistý a suchý prostor odpovídajících rozměrů, světlo, čistý vzduch, přiměřenou teplotu a také klid. Výroba králíkárny vyžaduje jen základní zručnost a znalosti. Nejběžnější bývá patrová králíkárna, která není náročná na prostor a zároveň při její konstrukci spotřebujeme méně stavebního materiálu.
Pokračovat ve čtení „Výroba králíkárny“Stavba plotu – laťkového a plaňkového
Stavba plotu dřevěného klasického typu ze smrkových půlkulatin (plaňkový) nebo latí či hranolků (laťkový) patří k těm nejjednodušším. Dřevěné sloupky jsou v našem případě zatloukané do půdy, jejich rozteč je 1,8 až 2,5 metru. Při jejich zatloukání vyznačíme nejprve umístění branky a vrat.
Pokračovat ve čtení „Stavba plotu – laťkového a plaňkového“Údržba železných prvků v zahradě
Železné prvky v zahradě zahrnují většinou ploty, někdy altány a kovový zahradní nábytek, případně zahradní dekorace. Většinu prvků z tepaného železa a litiny dnes nahradily hliník, plasty, syntetické pryskyřice, dřevo a potažená ocel. Je dobré vědět, jak má údržba železných prvků vypadat.
Pokračovat ve čtení „Údržba železných prvků v zahradě“