Vybavení králíkárny a výběh

Čerstvé seno, foto med

Poté, co jsme dokončili výrobu králíkárny, musíme ji ještě vybavit. Králíci mnoho nepotřebují, ale určitě by neměly chybět:

Vybavení králíkárny

Vybavení králíkárny, foto med
  • Napáječky – Mnozí chovatelé vybavují každý kotec napáječkou s kuličkovým ventilkem, na trhu jsou i automatické napáječky. I vodu v napáječce je však nutné měnit každý den, případně do ní přidávat přípravek, který bude bránit tvorbě řasy (mnohé dokonce obsahují živiny a vitamíny, působí jako prevence proti kokcidioze a zvyšují imunitu). V zimních měsících je možné do vody přidat glukopur. Pokud mrzne, můžeme napáječku na noc uschovat a vodu do ní předehřívat (ne více než na asi 40 °C).
  • Krmivo – Základní složkou králičí výživy by mělo být seno, a to luční nebo ovesné. Pro mláďata a králíky v růstu je vhodná vojtěška, která je díky kalorickému obsahu nezbytná pro jejich růst a vývoj. Doplňkovým krmivem je jetel, pampeliška, listí a větvičky, menší množství zeleniny. Mezi vhodnou patří mrkvová nať, listy brokolice, brukev, celer, řepa, nať květáku, zelí, kapusta, cuketa, vodnice. Ze zeleného koření mohou králíci občas dostat malou porci bazalky, koriandru, nať kopru, máty, řeřichu. Potravu chráníme před výkaly. Seno dáváme do jeslí, upevněných na stěnu kotce. Pro zrní a granule jsou určena kameninová misko, která musí být hladká, nepropustná a těžká – aby je králíci nepřevrhli, nebo závěsné krmítko.
  • Podestýlka – Aby podestýlka (stelivo) nebyla zdravotně závadná, nesmí být mokrá nebo dokonce plesnivá. Nejlepší je sláma ječná, ovesná a pšeničná. U bílých plemen nepoužíváme ovesnou, protože ta se stykem s králičí močí vytváří látky, které barevně narušují bílou srst.

Venkovní výběh

Výběh s podestýlkou, foto med

Je rozumné králíkovi vybudovat jednoduchou ohrádku, ideální je mobilního ohrazení, které podle potřeby přemisťujeme. Nesmíme ovšem zapomenout, že králík velice dobře skáče, a proto by měl být plůtek, vymezující prostor, dostatečně vysoký. Jako ochranu před dravými ptáky a drobnými šelmami opatříme přenosný výběh raději i horním krytem, který volně přikládáme.

Výroba výběhu pro králíky

Výběh pro králíky, foto med
  1. Na zhotovení výběhu použijeme pár dřevěných latí, pletivo, šroubky, hřebíky, kovové úhelníky a smirkový papír. Delší strana by měla být alespoň 170 cm dlouhá, kratší nejméně 120 cm. Výšku zvolíme přiměřenou, minimálně však 70 cm, aby králík z ohrádky nevyskočil v době, kdy není shora zakrytá.
  2. Vyměříme a nařežeme latě, jejich ostré hrany a celý povrch zbrousíme smirkovým papírem. Dřevěnou konstrukci tvoří pro strany vždy dva shodné obdélníky, které postačí zpevnit hřebíky.
  3. Pak nastříháme pletivo na požadované rozměry nůžkami na plech a připevníme ho ke konstrukci například sponkovačkou.
    Po sestavení bočních stěn vyměříme obvodovou konstrukci pro spodní část výběhu a vrchní kryt, který opatříme pletivem.
  4. Konstrukci zpevníme kovovými úhelníky, příp. připevníme jednu z kratších stran panty a zástrčkou. Dřevo ošetřujeme s ohledem na skutečnost, že jej králíci rádi okusují, a tedy neekologický nátěr by jim mohl uškodit.
  5. Nezapomeneme část výběhu zastínit, aby za slunného dne králík netrpěl horkem a v pohodě přežil i krátkou spršku deště. Při větším dešti ho vrátíme do králíkárny (domů, v případě, že jde o domácího mazlíčka). Do výběhu můžeme umístit i jeho oblíbené hračky nebo rouru jako prolézačku, napáječka nebo miska s vodou je však nutná.

Text Zuzana Nielsenová