Instalace stropního ventilátoru

Bílý stropní ventilátor s osvětlením
Stropní ventilátor s osvětením, foto med

Před letními vedry nás ochrání stropní ventilátor. Má motor a lopatky, které svým otáčením víří vzduch. Díky tomu, že vzduch nezůstává na místě, je v místnosti pocitově příjemněji. Nejdůležitější je samotné proudění vzduchu, které ochlazuje pokožku a pomáhá odvádění tepla z jejího povrchu. Instalace stropního ventilátoru je nenáročná a zvládneme ji podle návodu a s trochou šikovnosti sami.

Pokračovat ve čtení „Instalace stropního ventilátoru“

Když zlobí termostatický ventil

ventil termohlavice
Termostatický ventil, foto archiv

Co dělat, když zlobí termostatický ventil? Proč zrovna tenhle zatracený radiátor netopí? Jestli se v jinak bezvadně fungujícím systému ústředního topení nachází jeden jediný studený radiátor, je možné, že někdo (u staršího typu) prostě otočil kolečkem, tedy správně ručním ventilem. Nebo (tam, kde jsme „kolečko“ nahradili termoregulačním ventilem) se přesvědčíme, zda je otevřen a nastavíme ho na vyšší teplotu. Ale co když se ventil ucpal?

Pokračovat ve čtení „Když zlobí termostatický ventil“

Kondenzační plynové kotle dokáží snížit spotřebu až o 30 %

vyhřátá ložnice díky kondenzačnímu kotli
Kondenzační plynové kotle dokáží snížit spotřebu až o 30 %, foto Fan

Ceny plynu a energií za vytápění stále rostou. To nutí majitele domů a bytů hledat cesty s úsporám. Zateplují své domovy, ale často zapomínají, že lze ušetřit pouhou výměnou neekonomického kotle za nový. Kondenzační plynové kotle topí ekonomicky.

Pokračovat ve čtení „Kondenzační plynové kotle dokáží snížit spotřebu až o 30 %“

Plynový zářič pro teplo na verandě

Venkovní zářič, foto med

Lidé, kteří mají u domu terasu, nebo zahradní pergolu, altán, párty stan či podobnou venkovní konstrukci, kterou celou sezonu využívají k posezení s rodinou i přáteli, s večírky s grilováním, barbecue a třeba s naraženým sudem piva, jistě nejsou rádi, že jim chladné počasí tyto radovánky překazí. Sezonu venkovního pobytu si však můžeme výrazně prodloužit, pokud si pořídíme plynový zářič, který dokáže venkovní prostor dokonale prohřát.

Pokračovat ve čtení „Plynový zářič pro teplo na verandě“

Zapojení krbových kamen

Krbová kamna umožňují efektivní vytápění místností
Zapojení krbových kamen, foto archiv

Krbová kamna umožňují efektivní vytápění místností na rozdíl od otevřených krbů, které jsou vhodné spíš pro přitápění a pro pohodu u praskajícího ohně. Moderní krbová kamna nejsou ani primitivní ohniště, ani pouhé bytové doplňky. Podle uzpůsobení odevzdávají teplo i topným tělesům a přispívají k ohřevu vody. Jak na zapojení krbových kamen?

Pokračovat ve čtení „Zapojení krbových kamen“

Jak vybrat krbová kamna

oheň v krbu

Jak vybrat krbová kamna, foto archiv

Jak vybrat krbová kamna, když mají různý design, tvar a jejich vnější opláštění, ohniště i další součásti mají různé způsoby řešení. Nejžádanější jsou klasická kamna litinová nebo z chladné nordické oceli. K oblíbeným patří krbová kamna obložená keramikou. Keramický obklad kamen po vyhasnutí ohně pomaleji vychládá.

Pokračovat ve čtení „Jak vybrat krbová kamna“

Rekuperace – jiné větrání

jak vyměnit vzduch a nepřijít o teplo- to je rekuperace.
Rekuperace – jiné větrání, foto archiv

Bolí vás hlava, práce se sype pod rukama a každou chvíli reagujete neadekvátně, čili seřvete kolegu nebo rodinu kvůli prkotině, za kterou nejspíš nemůžou. Chtělo by to vypadnout na vzduch – nebo alespoň vyvětrat. Čerstvý vzduch má blahodárný vliv na naše zdraví, psychiku i pracovní výkony. Větrání není žádná věda (ale zase tak banální úkon to není, jak píšeme ZDE ). Co ale v době, kdy musíme topit? Trendem pro řešení hádanky jak vyměnit vzduch a nepřijít o teplo je rekuperace.

Pokračovat ve čtení „Rekuperace – jiné větrání“

Větrací systémy

Větrání větracími systémy
Větrací systémy, foto archiv

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Ale mělo by se říkat i to, že kdo nevětrá, zdravotně si to odskáče. Ovšem na druhé straně ze všech stran se na nás křičí, že je potřeba šetřit. A kdo moc větrá, vyhazuje peníze oknem. Jak tedy větrat a neriskovat, že budeme muset přitápět? Pořídíme si větrací systémy.

Pokračovat ve čtení „Větrací systémy“

Podlahové, sálavé a další elektrické topení

Obývací pokoj s podlahovým vytápěním
Podlahové, sálavé a další elektrické topení, foto med

Podlahové, sálavé a další elektrické topení má řadu předností. Protože ale v řadě případů je hlavně cena tím, co nás zajímá. Spousta lidí dnes nepochybné výhody elektrického topení využívá jen v některých místnostech nebo k přitápění. Třeba v přechodných obdobích z jara a na podzim, kdy jsou studené večery, ale nespouštíme jiný otopný systém, elektřinu oceníme.

Pokračovat ve čtení „Podlahové, sálavé a další elektrické topení“