Zahradní domek pro děti

Zeleně natřený zahradní domek pro děti, před ním leží černý kocour
Zahradní domek pro děti s kocourem, foto med
Pálené tašky na domku pro děti, foto med

Samotné postavení dětského domku závisí na mnoha faktorech, jako jsou velikost, účel, materiál, umístění atd. Nicméně, zde jsou některé obecné kroky a tipy, které mohou pomoci při stavbě dětského domku. Dále je důležité zvažovat účel a velikost dětského domku, aby odpovídal potřebám dětí a jejich věku. Pokud je domkem určen k hraní, měl by být dostatečně prostorný a funkční, aby děti měly dostatek prostoru k pohybu a hrám. Pokud je určen k odpočinku, měl by být dostatečně pohodlný a příjemný.

Před samotným stavebním procesem zvážíme účel, velikost a umístění domku. Také zohledníme bezpečnostní faktory, jako jsou vhodná konstrukce, výška, pevnost a stabilita, aby se zabránilo úrazům dětí. Stanoviště domku pro malé děti volíme takové, na které snadno dohlédneme, abychom je měli pod kontrolou.

Domek pro děti na výstavě, foto med

Dětský domek lze postavit z mnoha různých materiálů, jako jsou dřevo, plast, kov atd. Nejčastěji se používá dřevo, protože je snadno dostupné a lze s ním snadno pracovat. Uplatníme trámky na kostru, prkna, nejlépe palubky na stěny, podlahu i strop, latě na krov a jednoduchou střešní krytinu, např. kanadský šindel. Také potřebný spojovací materiál. Domek se také dá postavit z palet, nebo na všechny plochy využít OSB desky.

Kostra zahradního domku bude nezbytně pevná a stabilní. Zkonstruujeme je z trámků, které spojíme kovovými úhelníky. Do země je buď pomocí patek zabetonujeme, nebo použijeme zemní vruty. Pokračujeme položením podlahových trámů na rovný a kolmý podklad a přišroubujte sokly. Aby byly stěny rovné, kontrolujeme, abychom měli podélné a příčné nosníky k sobě v pravém úhlu.

Půlené dveře k domku pro děti, foto med

Stěny postavíme a umístíme na kostru domku. Skládáme prkna na sebe a vytvoříme stěny. Pamatujeme na prostor pro dveře a zabudujeme je. Podobně můžeme zabudovat i okna. Anebo dveře uprostřed rozdělíme, každou polovinu opatříme vlastními panty i zástrčkou. Dítě pak může spodní část dveří nechat zavřenou a horní otevřít jako okno. Všechny otvory pro šrouby si předem předvrtáme, vyvarujeme se tak popraskání fošen. Položíme podlahu.

Kanadský šindel na domku pro děti, foto med

Strop uděláme tak, že přišroubujeme střešní bednění. Vytvoříme vrchol štítu a základ konstrukce střechy. Propojíme stěny a střechu úhelníky. Střecha by měla být postavena tak, aby byla pevná a chránila dětský domek před vodou a sněhem. Izolujeme ji vhodnou střešní krytinou, například asfaltovým šindelem, které k latím krovu přitlučeme hřebíky.

Zahradní domek, foto med

Dřevěnou konstrukce dobře ošetříme proti hnilobě a zabezpečíme proti povětrnostním vlivům. Použijeme například venkovní lazuru. Uvnitř domku můžeme ještě vyrobit stolek a lavice na sezení, poličku na hračky, záclonky na okna apod. Hotový domek pro děti pravidelně kontrolujeme a včas provádíme nezbytné opravy, aby byl v dobrém stavu a zdravotně nezávadný.