Elektronářadí pila ocaska, podobně jako kmitací pily, pracují s kmitacím listem a napodobují ruční řezání. Jejich listy jsou však delší a delší je též zdvih (obvykle 32 mm). Mají větší příkon a svou konstrukcí připomínají spíše elektrickou vrtačku.
Pokračovat ve čtení „Pila ocaska“Kotoučová pila – mafl
Kotoučová pila je elektrický nástroj, který se používá k řezání materiálů, jako je dřevo, kov, nebo plast, kotoučem s ozubeným ostřím. Tento typ okružní pily lidově nazýváme mafl. Kotoučové pily jsou oblíbenými nástroji pro různé řezací práce, díky své výkonnosti a přesnosti.
Pokračovat ve čtení „Kotoučová pila – mafl“Elektrický hoblík
Hoblík používáme na hrubé dřevo, abychom dosáhli požadované tloušťky nebo hladkého povrchu prken, trámů či hranolků. Klasickým ručním hoblíkem dřevo ubíráme ostřím nože v plochých hoblinách tloušťky 0,5–2 mm, kdežto elektrický hoblík dřevo spíše frézuje.
Pokračovat ve čtení „Elektrický hoblík“Nůžky na plech
Při práci s kovem, především s ocelovým plechem, potřebujeme odpovídající nářadí na kov. Velké pláty plechu můžeme dělit úhlovou bruskou, tzv. rozbrušovačkou, nebo pilou kmitací s odpovídajícím řezným kotoučem nebo listem na kov. Na jemnější a přesnější práci však použijeme motorové nůžky na plech.
Pokračovat ve čtení „Nůžky na plech“Vrtačky a jejich dělení
Vrtačky patří k základnímu vybavení domácí dílny. Vrtačkami vrtáme díry do dřeva, betonu, omítek, stavebních bloků, cihel, kovu či dalších materiálů. Kdy potřebujeme vrtačku bez příklepu, kdy s příklepem a kdy stačí jen vrtací šroubovák?
Pokračovat ve čtení „Vrtačky a jejich dělení“Úhlová bruska a práce s ní
V domácí dílně je úhlová bruska jedním z nejpoužívanějších nástrojů. Využíváme ji pro takové práce, jakými je například dělení materiálů z oceli, zdiva, betonu, dlaždic nebo kamene, dále k odstraňování barev a laků, k obrušování dřeva nebo přebrušování a leštění nátěrů.
Pokračovat ve čtení „Úhlová bruska a práce s ní“Vibrační brusky
Vibrační brusky patří k lehkým, malým a jednoduchým bruskám, které využíváme k obrušování dřeva a zaoblování hran, k obrušování laků, k odstraňování starých nátěrů, k zabroušení tmelu ve spárách sádrokartonových obkladů apod.
Pokračovat ve čtení „Vibrační brusky“Přímočará kmitací pila
Přímočará kmitací pila (vykružovačka, listová nebo slangově šukalka) je všestranná elektrická pila, kterou můžeme vytvářet nejen podélné a příčné řezy, ale i různé oblé řezy, kruhové výřezy v sádrokartonovém podhledu, ovlálné pro zasazení dřezu do kuchyňské desky, umyvadla do koupelnové skříňky a podobně. Kmitáním listu se snižuje nepříjemná možnost sevření.
Pokračovat ve čtení „Přímočará kmitací pila“Pásová bruska
Elektrická pásová bruska slouží k rovinnému broušení desek, trámů, latí aj. Dřevěné i jiné materiály brousí pouze v jednom směru upnutým nekonečným brusným pásem. Pás vedou dva válce, z nichž jeden je hnací a druhý napínací. Brusný pás je podle typu brusky široký od 6 do 10,5 cm.
Pokračovat ve čtení „Pásová bruska“Vrtací kladiva a práce s nimi
Vrtací kladiva byla původně nářadí, které se používalo zejména při bouracích pracích, strhávání domů a likvidaci betonových objektů. S ručními vrtacími kladivy o hmotnosti jen 2 kg lze dnes vrtat, dlabat či vysekávat beton a jiné tvrdé materiály. Speciální vrtáky nebo dláta pronikají do zdiva a betonu třikrát rychleji než příklepová vrtačka, avšak s třikrát menší příklepovou silou.
Pokračovat ve čtení „Vrtací kladiva a práce s nimi“