Sádrokarton – vlastnosti a použití

Stěny obložené sádrokartonem a natřené na lila odstín
Sádrokartonem obložené stěny, foto med

Sádrokarton, sádrokartonová deska je materiál pro stavbu vnitřních stěn a stropů. Využijeme ho při rekonstrukci bytu, při tvorbě podhledů, při výstavbě nového domova v podkroví a na půdách i opravách stěn, stropů či podlah. Práce s ním není pro průměrně zručného člověka složitá ani časově náročná. Sádrokarton je nejrychlejším a nejsnadnějším řešením pro suchou výstavbu.

Pokračovat ve čtení „Sádrokarton – vlastnosti a použití“

Tmely a jejich použití

Tmelení spár akrylátovým tmelem
Tnelení spár kolem vany, foto med

Tmely se používají pro vyplňování spár a prasklin ve zdivu, omítce a dalších stavebních materiálech, dále k tmelení dřeva, kamene, pro velkoplošné srovnávání ploch karoserií aut, k hermetickému spojování skla a kovů u akvárií, výloh… Při nákupu musíme vědět, jaký materiál budeme tmelit, protože univerzální tmel v podstatě neexistuje.

Pokračovat ve čtení „Tmely a jejich použití“

Využití dřevotřísky, lamina a postformingu

dřevotřísky
Pokračovat ve čtení „Využití dřevotřísky, lamina a postformingu“

Chemické kotvy

červená kuchyňská linka
Chemické kotvy k upevnění skříněk linky, foto med

„A co když to spadne?“ To je otázka, která většině z nás vrtá v hlavě, pokud máme v bytě připevnit ke stěně nosnou konstrukci nebo zavěsit těžší kus nábytku. Třeba police knih váží překvapivě mnoho a mohla by někoho i zabít. K zlosti ovšem stačí, když se obsah utržené skříňky se starožitným porcelánem promění na střepy a ze zdi na nás zírá díra. Chemické kotvy nám mohou dát jistotu, že všechno bude držet tak, jak má.

Pokračovat ve čtení „Chemické kotvy“

Odhlučnění stěny prakticky a krok za krokem

muž ucpávající si uši před hlukem
Odhlučnění stěny prakticky a krok za krokem, foto archiv

Slyšíte to, co nechcete? Neslyšíte to, co chcete? Pak tedy máte potíže s hlukem. To, co slyšet nechcete je u vás pořád dost hlasité, abyste špatně rozuměli tomu, co máte uvnitř. Co s tím? Pravděpodobně potřebujete akustickou izolaci! Oddělit váš prostor od prostoru sousedů nebo vnějšího prostředí plného automobilů, vlaků a sirén. Jestli je to tak a vaše problémy vypadají podobně, našli jste právě článek, kde vám poradíme, jak se svých starostí elegantně a efektivně zbavit.

Pokračovat ve čtení „Odhlučnění stěny prakticky a krok za krokem“

Akustické desky proti hluku

 trvalý hluk může způsobit závažné zdravotní problémy, instalujeme akustické desky proti hluku
Akustické desky proti hluku, foto archiv

Je obecně známé, že trvalý hluk může způsobit závažné zdravotní problémy, přinejmenším nás ruší a dráždí. Proto se v současné výstavbě zařazuje protihluková ochrana už do stavebního projektu. V budově se může hluk z vedlejších místností natolik protihlukovými stavebními deskami utlumit, že ho obyvatelé ani nebudou vnímat. Tohoto relativního ticha dosáhneme instalací protihlukového modrého sádrokartonu nebo použijeme akustické desky proti hluku z odpadového skla.

Pokračovat ve čtení „Akustické desky proti hluku“

Správně mastná malta

zední staví zeď z cihel, které spojuje maltou
Správně mastná malta, foto archiv

Zednickým praktikům je jasné kolik čeho, aby byla správně mastná malta a když není akorát, vědí hned, co jí chybí a lopatou dvěma bleskově zjednají nápravu. Ačkoliv některé tištěné návody zřejmě předpokládají, že amatér neobdařený okem praktika má na stavbě váhu a jiné pomůcky, aby obsah patřičných věder, pytlů i volně vysypaných fůr dokázal náležitě rozměřit, není tomu tak.

Pokračovat ve čtení „Správně mastná malta“

Upevňování do různých druhů zdí

kuchyňská linka upevněná na zdi
Upevňování do různých druhů zdí, foto med

Jestliže se zařizujeme, určitě potřebujeme nějaké předměty připevnit ke zdi. Hmoždinky s vruty jsou jako prvek připevňující prakticky cokoliv ke stěně či stropu neocenitelné. Je ale třeba rozlišit, do jakého druhu zdi se která hmoždinka hodí. Upevňování do různých druhů zdí je jiné do betonu, jiné do zdiva, děrovaných cihel, pórobetonu a za určitých podmínek i do lehkých stavebních desek, jakým je například sádrokarton. Tento spojovací materiál dokonale drží, pokud ovšem souhlasí vyvrtaný otvor, hmoždinka i vrut.

Pokračovat ve čtení „Upevňování do různých druhů zdí“

Betonování v praxi

Betonování podahy
Betonování v praxi, foto Michal

Stavíme. S každou cihlou s každou položenou tvárnicí roste zátěž působící na základ. U běžného rodinného domku představuje asi osm set tun. Není divu, že celá stavba trochu poklesne. Ale tak to je – pokud bude pokles rovnoměrný a na zdech nevzniknou žádné trhliny, nic se neděje. Jde o to, zda jsme základ – tedy betonování v praxi – udělali pořádně.

Pokračovat ve čtení „Betonování v praxi“

Malty, stavební lepidla a zednické nářadí

zahájení stavby příčky
Malty, stavební lepidla a zednické nářadí, foto Michal

Ve stavebnictví používáme maltu jako spojovací materiál a omítkovou hmotu. Je to vlastně kaše. Látky v ní po čase ztuhnou. Skládá se z vody, písku, vápna a případně cementu, místo písku může ve speciálních případech být umělé plnivo – tedy kamenné nebo keramické drtě a moučka či třeba struska. A samozřejmě další přísady, v omítkách barvy. Pro suché zdění používáme suchá lepidla. Pochopitelně potřebujeme i zednické nářadí.

Pokračovat ve čtení „Malty, stavební lepidla a zednické nářadí“