Akustické desky proti hluku

 trvalý hluk může způsobit závažné zdravotní problémy, instalujeme akustické desky proti hluku
Akustické desky proti hluku, foto archiv

Je obecně známé, že trvalý hluk může způsobit závažné zdravotní problémy, přinejmenším nás ruší a dráždí. Proto se v současné výstavbě zařazuje protihluková ochrana už do stavebního projektu. V budově se může hluk z vedlejších místností natolik protihlukovými stavebními deskami utlumit, že ho obyvatelé ani nebudou vnímat. Tohoto relativního ticha dosáhneme instalací protihlukového modrého sádrokartonu nebo použijeme akustické desky proti hluku z odpadového skla.

Příkladem může být sádrokartonová modrá akustická deska která se používá pro montáž vnitřních i mezibytových příček, podhledů a předstěn v interiérech. A to jak v novostavbách, tak i v starších rekonstruovaných domech. Modré akustické desky mají vyšší vzduchovou neprůzvučnost (izolace proti hluku) již v základní verzi a vyšší požární odolnost. Díky malé tloušťce konstrukce zůstává větší užitná plocha místností. A podle barvy je snadno třeba při kontrole stavby poznáme.

Protihlukový systém

Akustické desky, foto archiv

Jedním z nejúčinnějších je protihlukový systém, vytvořený betonovými dvouvrstvými panely. V případě, že problém s hlukem řešíme v již užívaném bytě bytě, instalujeme dodatečně na stěny a stropy některý z obkladových systémů ze sádrokartonových desek pro řešení akustiky. Zajímavou novinkou v tomto směru jsou děrované akustické desky.

Decibely

Zvukový izolace, foto archiv

Pro zvukovou izolaci 42 dB, kladenou na vnitřní příčku mezi jednotlivými místnostmi, odpovídá jednoduchá sádrokartonová příčka opláštěná z každé strany jednou deskou tloušťky 12,5 mm s výplní z minerální izolace tloušťky 50 mm. Pro zvukovou izolaci 52 dB – zejména u stropu – vyžaduje komplexnější řešení včetně napojení na okolní stavební konstrukce, případně předsazení stěny či stropní desky, což může zlepšit zvukový útlum až o 12 dB. Jsou tak vhodné na odhlučnění bytu.

Desky z odpadového skla

Konstrukční akustické desky Reapor skvěle pohlcují zvuk a splňují i ekologické požadavky. Jsou čistě minerálního původu bez obsahu vláken. Vyrábějí se z recyklovaného skleněného odpadu, speciálním postupem se formují a v peci se na jejich povrch nataví jednotlivá zrna. Hotové hrubé desky se broušením kalibrují na přesnou tloušťku a řezáním se upravují na základní tvary. Díky spojení zrn nepatrnými tavnými můstky není prostor mezi zrny zaplněný pojivem a tak tvoří dokonalou mezerovitou strukturu. Ta způsobuje, že zvuk je v materiálu pohlcený a mění se uvnitř na tepelnou energii. Podle velikosti a počtu mezer mezi zrny se mění prostup zvukových vln materiálem. Panel z desky Reapor tloušťky 50 mm kryté 2 mm pláštěm z plastu, vyztuženého skelnou tkaninou, dosahuje snížení hladiny hluku podle frekvence až o 40 dB. Takové desky ve formátu 2,5×1,25 m jsou orámované hliníkovými U-profily a spojované pomocí obvyklých spojů.

Alternativou mohou být také akustické lisované desky. Podívejte se na jejich účinnost v praxi: