Sádrokarton – vlastnosti a použití

Stěny obložené sádrokartonem a natřené na lila odstín
Sádrokartonem obložené stěny, foto med

Sádrokarton, sádrokartonová deska je materiál pro stavbu vnitřních stěn a stropů. Využijeme ho při rekonstrukci bytu, při tvorbě podhledů, při výstavbě nového domova v podkroví a na půdách i opravách stěn, stropů či podlah. Práce s ním není pro průměrně zručného člověka složitá ani časově náročná. Sádrokarton je nejrychlejším a nejsnadnějším řešením pro suchou výstavbu.

Sádrokartonové panely jsou z lisované sádrové hmoty mezi dvěma silnými kartony papíru, poté důkladně vysušené v sušárnách. Zelené sádrokartony jsou navíc napuštěné silikonem a jsou učeny do vlhkého prostředí, především do koupelen. Díky systému sádrokartonových desek jsou stavby příček, obložení stropu, zateplení a úpravy jakéhokoliv interiéru poměrně rychlé.

Složení sádrokartonu (SDK)

Sádrokartonové desky, foto archiv

Sádrokarton se vyrobí z kartonu, vnitřní jádro tvoří hemihydrát síranu vápenatého a surového sádrovce smísený s vlákny papíru nebo skla, pěnidly a jemně mletou sádrou jako urychlovačem a dalšími látkami, které zamezují výskytu plísní, zvyšují požární odolnost, snižují nasákavost vodou apod. Vzniklý sendvič s jádrem mokré sádry mezi dvěma listy papíru nebo laminátu se vysuší a stane se tuhým a pevným stavebním materiálem.

Rozměry SDK a základní nabídka

Akustická SDK deska, foto archiv

Sádrokartonová deska s jádrem ze sádry a rozvlákněného papíru či skelných vláken, na povrchu kryté speciálním kartonem, se vyrábí v několika tloušťkách. Běžně jsou k dostání desky tloušťky 9,5 mm, 12,5 mm (nejčastěji používané) a 15 mm, pro ohýbané konstrukce či jako suchá omítka 6,5 mm desky a speciální desky 18 mm. Obvyklá délka je 2000, 2500 případně 3000 mm. Základní nabídku představují bílá stavební deska pro běžné konstrukce, zelená impregnovaná deska do koupelen, kuchyní a WC, bílá protipožární deska pro protipožární konstrukce a zelená protipožární impregnovaná deska RFI, kterou použijeme všude tam, kde je požadována požární odolnost. V nabídce  jsou i další druhy desek, například tepelně izolační a podlahové. Sádrokarton se montuje převážně na ocelové tenkostěnné profily.

Vlastnosti sádrokartonu

Výhody:

  • tepelná a zvuková izolace
  • regulace vlhkosti v místnostech
  • protipožární odolnost 30 A min
  • tvarovatelnost
  • pevnost
  • jednoduché řezání
  • dlouhá doba životnosti
  • rychlá a snadná instalace

Nevýhody:

  • nemožnost používání na SDK prvků obsahujících vápno, vodní sklo nebo silikáty (ani disperzní silikátové barvy)
  • nutnost penetrace k vyrovnání savosti podkladu SDK
  • větší spotřeba barvy při malování
  • zvýšená prašnost při finálním přebroušení.

Proč sádrokarton

Někdy sádrokartonové konstrukce označujeme slovy suchá stavba, protože ve stavebnictví klasické mokré procesy jsou u této technologie minimalizovány či zcela vyloučeny. Využití sádrokartonu je přitom skutečně mnohostranné: stavíme z něj příčky, podhledy, předsazené a šachtové stěny či instalační příčky, které jsou lehké a minimálně zatěžují podlahy. Sádrokarton má příznivou cenu a práce s ním je jednoduchá a rychlá. Zmínku zaslouží, že jednotlivé prvky těchto konstrukcí jsou vyráběny podle nejpřísnějších ekologických měřítek. A ještě jedna dobrá zpráva: většina stavebních úprav, při nichž používáme sádrokarton, nevyžaduje stavební povolení, stačí pouhé ohlášení místně příslušnému stavebnímu úřadu. Některé práce je možné dělat i bez jeho vědomí.