Tmely a jejich použití

Tmelení spár akrylátovým tmelem
Tnelení spár kolem vany, foto med

Tmely se používají pro vyplňování spár a prasklin ve zdivu, omítce a dalších stavebních materiálech, dále k tmelení dřeva, kamene, pro velkoplošné srovnávání ploch karoserií aut, k hermetickému spojování skla a kovů u akvárií, výloh… Při nákupu musíme vědět, jaký materiál budeme tmelit, protože univerzální tmel v podstatě neexistuje.

Lepení izolace, foto med

V obchodech hobby, v drogeriích, stavebninách aj. koupíme tmely v plastových kartuších o objemu 310 ml. Z nich se aplikační pistolí vytlačují přímo na určené místo. Vlastnosti jejich obsahu se výrazně liší.

Tmely a jejich využití

Akrylátový tmel, foto med
 • Akrylátové
  – nejsou tak pružné, ale mají dobrou přilnavost k betonu, omítce, dřevu. Používají se zejména pro těsnění stavebních dílů, vystavených menšímu zatížení a tlakům (např. okenní rámy, spáry a trhliny ve zdech a na fasádách), také pro tmelení spár mezi sádrokartonovými deskami či jejich spojích se stropy či podlahovými lištami. Akrylátové tmely lze přetírat běžnými nátěry. Více o akrylátových tmelech ZDE.
 •  Silikonové
  – jsou trvale elastické, pružné, odolné proti vodě, povětrnostním vlivům, UV záření a teplotám od -50 °C do +180 °C. Jsou určené do prostor se zvýšenou vlhkostí, jako jsou koupelny, kuchyně, prádelny, bazénové prostory. Vyrábějí se bud neutrální, nebo octanového typu. Octanové se používají k zasklívání, vnějšímu utěsňování spár mezi rámy oken a omítkou, utěsňování dilatačních spár aj. Neutrální tmely jsou určené na materiály porézní – neglazurované obklady, zdivo, omítku, kovy, kameninu, keramiku, k upevnění zrcadel na stěny.
  Schnou asi 15 minut, vytvrzené jsou do 24 hodin. Více o silikonových tmelech ZDE.

Tmely kombinované:

Protipožární tmel, foto archiv
 • Protipožární
  – mají tu vlastnost, že se při teplotách nad 200 °C napění, čímž brání rozhoření požáru. Používají se k protipožárnímu utěsňování kabelů, plastových a kovových trubek, stavebních spár a dutin. Protipožární tmely bázi silikonů nevypění, ale mají trvalou schopnost zadržovat žár. Používají se k těsnění prostupů kovového potrubí a k zasklívání speciálních protipožárních skel.
 •  Silikon akrylový
  – je něco mezi silikonovým a akrylovým tmelem. Používá se zejména k opravám trhlin a prasklin v omítce, zdivu, dřevu nebo betonu, pro tmelení spár mezi rámy oken, dveří a zdivem, okenních parapetů nebo pro vyplňování spár mezi titan-zinkovými parapety a zdivem. Přetírat barvou se nedá.
 • Polyuretanové
  – mají podobné složení jako polyuretanové pěny, avšak jsou dodávané v kartuších. Používají se k tmelení dilatačních spár zátěžových podlah, spár v betonu, ve zdivu, lepení parapetů, prahů, obkladů a dlažeb na stěny, při tmelení spojů mezi dřevěnými konstrukcemi a zdivem, dilatačních spár v betonu v exteriérech budov, kamenných soklů, parapetů a schodišť.

Trvale plastické tmely:

Medvědí lejno, foto archiv
 •  Tmely butylenové
  – se lidově nazývají medvědí lejno. Mají vysokou přilnavost k porézním i neporézním materiálům. Jsou určené pro tmelení a vyplňování spár v kameni, betonu, dřevu a cihelném zdivu a rovněž pro spárování a tmelení klempířských lemů okolo komínů či atik. Můžeme je použít namísto sklenářského kytu při zasklívání oken a skleníků. Jsou mrazuvzdorné, odolávají povětrnostním vlivům a UV záření, jsou přetíratelné akrylátovými a disperzními barvami.
 •  Bitumenové tmely
  – jsou plastické tmely na bázi asfaltu a vyznačují se dobrou přilnavostí i na vlhké podklady. Používají se k lepení střešních krytin a pásů, pro opravy plochých střech, tmelení a těsnění střešních spojů, průchodů okapových svodů i k utěsňování spojů a spár v podzemí (odpadní potrubí a kanály, jímky). Bitumenové tmely jsou odolné vůči UV záření. Přetírat je nelze.
 • Stavební tmely
  – fungují podobně jako malta s jemnou frakcí písku a akrylátovou nebo latexovou disperzí. Mají velkou lepicí schopnost, používají se např. k připevnění tepelněizolačních či dekorativních prvků stávající fasádě, nebo továrně zbarvenými lze spárovat zdivo apod.
 • MS polymery
  – jsou jednosložkové tmely na bázi modifikovaného silanu (MS). Vytvrzují se vzdušnou vlhkostí a mají dobrou adhezi k neporézním podkladům. Jsou vhodné pro vodotěsné spoje konstrukčních dílů automobilů, dobře drží na nerezové oceli, hliníku, mědi, sklu a dlaždicích. Neobsahují silikony, rozpouštědla ani isokyanáty. Odolávají UV záření, chemikáliím a povětrnostním podmínkám. Již za několik minut po nanesení jsou nelepivé, zůstávají však trvale elastické. Po 24 hodinách je lze natřít libovolným nátěrovým materiálem.