Využití dřevotřísky, lamina a postformingu, tedy dřevotřískových desek je zejména při výrobě nábytku a ve stavebnictví. Tyto průmyslově vyráběné materiály jsou velmi oblíbené díky svým přednostem, a velké přizpůsobivosti. Jejich přednosti jsou i ve vývoji a pokroku ve výrobě pojidel a pryskyřic, které neustále zlepšují vlastnosti materiálů ze dřeva. Jedná se hlavně o deskové materiály, které jsou slisované pod vysokým tlakem a zkalibrované na stejnou výšku. Obvykle jsou rozměrově stálé a sesychání, smršťování či kroucení dřevních vláken na ně nemá vliv.
Dřevotřískové desky sestávají z jemných dřevěných třísek slepených k sobě za vysokého tlaku a teploty. Přestože za surovinu slouží odpad při zpracování dřeva (odřezky, třísky, tenké části kmenů a recyklované dřevo), nabízejí tyto desky podobné využití jako masivní dřevo. Kromě lamina je můžeme řezat kotoučovou pilou nastavenou na větší otáčky. Dřevotřískové desky jsou homogenním materiálem sestávajícím z 90 % ze dřeva, oproti masivu mají výrazně nižší cenu.
Vývody dřevotřískových desek (Particle Board)
![](https://www.vlastnimarukama.cz/wp-content/uploads/2017/03/řezání-pracovní-desky.jpg)
Trh nabízí stále nové a nové typy dřevotřísek odpovídající nárokům na konkrétní použití a prostředí. Mezi mnoha příznivými vlastnostmi těchto desek můžeme jmenovat:
- lepší rozměrovou stabilitu ve srovnání s překližkou vyplývající z nepravidelného uspořádání třísek nebo vláken v desce
- absence lepení, které je nezbytné u masivu, protože deska je velkoplošná
- větší odolnost vůči vlhkosti, protože třísky jsou impregnovány parafínem
- odolnost vlivům počasí a výkyvům teplot
- možnost výroby desek ve velkých rozměrech (až 5,4 x 2 m)
- odolnost dřevokazům – plísni, hmyzu i houbám, neboť jednotlivé třísky nebo vlákna pojí syntetické lepidlo
- snadná skladovatelnost.
Kromě běžných dřevotřísek se vyrábějí i speciální druhy, které mají vyhovět konkrétním požadavkům pro specifické použití: vykazují např. vyšší odolnost vůči vodě, ohnivzdornost.
Výrobky z dřevotřísky
Dřevotříska se dále upravuje například dýhováním nebo se laminují papírem nasyceným melaminovou pryskyřicí. Slabší podobou lamina býval známý Umakart, kterým se obkládaly koupelny. Stále se desky používají na dýhovaný nábytek, obklady stěn a podlahy.
Lamino
Nejběžněji a nejvíce používaný deskový materiál na výrobu nábytku, kuchyňských linek či skříní je lamino. Je pevné, ale přitom křehké, takže ho můžeme řezat pouze na přesné formátovací pile, a ještě nejlépe s předřezem. Lamino se prodává v různých dekorech imitujících dřevo či kámen, i v pastelových barvách, nejčastěji ve formátech 183 x 275 cm nebo 122 x 244 cm a síle 18 mm. Laminové díly můžeme spojovat vruty do dřeva nebo konfirmáty. Povrchově se upravují pouze hrany materiálu, a to nažehlením pásky stejného nebo odlišného dekoru. Lamino na řezu nebo pod hranami je citlivé na vodu – bobtná a drolí se. Máme-li kuchyni z lamina, měli bychom dávat pozor, aby voda ze dřezu nezatékala k hranám a pára z rychlovarné konvice neunikala v jejich blízkosti, nábytek z lamina v koupelně opatříme nožičkami.
Postforming
Postformingové desky je dřevotříska upravená na vysokou odolnost vůči vodě. Vyrábí se ve více než třech stech dekorech. Využívá se hlavně k výrobě pracovních kuchyňských desek, stolových desek, nábytkových desek, na koupelnové skříňky se zapuštěným umyvadlem, dvířkoviny a parapety. Nejčastěji se tyto desky prodávají v hloubce 60 cm, vyrábějí se i v 80 i 90 cm, dlouhé 410 cm a v síle 2,8 – 4 cm. Přední hrana může být zaoblená nebo rovná. V případě postformingové pracovní desky není použití nažehlovací hrany vhodné – desky jsou většinou vystaveny větší zátěži (co se týká vody, horké páry nebo vyšších teplot) a nažehlená páska by se sloupla. Hranu pracovní desky proto potřeme chemoprenem, necháme lehce zavadnout a pak přilepíme hranovou pásku, kterou začistíme dlátem.