Stavba verandy neboli zádveří má mnoho výhod. Je to architektonický prvek, který umožňuje pohodlný přechod ze vstupního prostoru do obytného. A zároveň zabrání únikům tepla i průvanu a zamezí vnášení nečistot do domu. Můžeme zde nechat boty a venkovní nebo pracovní oblečení, sportovní vybavení, a je-li zádveří dostatečně velké, vejde se sem i kočárek, kolo, zahradní nábytek a mohou zde také přezimovat květiny. Není-li u našeho domu veranda, můžeme si ji dostavět.
Pokračovat ve čtení „Stavba verandy, čili zádveří domu“Cihlový obklad domu
Na cihlový obklad domu se odedávna používalo dvouvrstvé lícové cihlové zdivo. A to především v místech s drsnějšími klimatickými podmínkami, kde převládaly silné větry a prudké srážky. Takové stavby najdeme nejen v přímořských regionech Anglie, Německa, Holandska, Polska, Belgie, Skotska… Je jisté, že fasáda s cihlovým obkladem je významně trvanlivější než jen omítnutá.
Pokračovat ve čtení „Cihlový obklad domu“Dřevostavby – přednosti a nevýhody
V našich krajinách lidé odedávna upřednostňují stavbu domu z cihel, kamene a prefabrikovaných materiálů jako je například pórobeton. Dřevostavby, tedy dům ze dřeva, považuje značná část našich obyvatel za jakési provizorium, za něco méněcenného, co se nedá dobře vytopit, může snadno shořet, sežere to brouk a tak podobně. Avšak díky vývoji technologií se dřevo i u nás zařadilo mezi běžné stavební materiály s vynikajícími vlastnostmi a všechny obavy se staly bezpředmětné.
Pokračovat ve čtení „Dřevostavby – přednosti a nevýhody“Co v zimě na stavbě nedělat
Není pravda, že v zimě se stavební práce musí zcela zastavit, ale roční dobu respektujeme a některá omezení dodržujeme. Co v zimě na stavbě nedělat, aby se stavba povedla a zbytečně nenavyšovali náklady. Amatérští stavebníci, kteří chtějí mít všechno co nejrychleji pod střechou, bohužel z neznalosti stavařiny či pohrdání přírodními zákony nedají pokoj a klidně betonují, omítají i štukují přesto, že jim stavební materiály mrznou na nástrojích.
Pokračovat ve čtení „Co v zimě na stavbě nedělat“Tepelné mosty
Co to straší každého, kdo staví dům, mění okna nebo se ho chystá zateplit? Tepelné mosty. Po nich nám totiž z domů teplo utíká. Ovšem teplo získáváme z energií, jež jsou stále dražší. Takže kdo chce ušetřit – nebo alespoň plýtvání peněz omezit, měl by si na tepelné mosty dát pozor. A ke všemu kromě tepelných ztrát způsobují tepelné mosty i vznik plísně v bytě, a ta, jak je známo, ohrožuje naše zdraví.
Pokračovat ve čtení „Tepelné mosty“Arkýře a rizality
Architektonické prvky zdobící historické budovy opět přicházejí na scénu. Jsou především arkýře a rizality, které se objevují nejen na domech, jejich architektura má přezíravý název podnikatelské baroko, ale i na citlivě řešených moderních stavbách. Arkýř patří k mimořádně dekorativním útvarům, které pohledově zdobí celý dům a zároveň vytváří i půvabné zvětšení vnitřního prostoru.
Pokračovat ve čtení „Arkýře a rizality“Sokl a jeho obklad
Ne výrazný, ale zato veledůležitý a také náročný a poměrně komplikovaný tepelně technický detail stavby. Sokl řeší přechod vnější stěny domu na základy a okolní terén. Intenzivně na něj působí povětrnostní vlivy. Komu se název sokl nelíbí, může použít slova podnož, patka, nebo obezdívka.
Pokračovat ve čtení „Sokl a jeho obklad“