Sokl a jeho obklad

sokl z umělého kamene
Sokl a jeho obklad, foto med

Sokl má řešit protichůdné požadavky na statickou pevnost konstrukce a zároveň zajistit minimalizaci teplotních ztrát stavby. Řečeno jazykem obyčejným, odstranit tepelný most v místě napojení stěny na základ, a to soklovými deskami a izolačním materiálem, který přeruší vzlínání vody a zajistí ochranu základu proti působení mrazu. Materiál by také měl být odolný vůči solím a mechanicky taky něco vydržet.

Obklady z jihokamenepísek, foto archiv

Kvalitní tepelná izolace v oblasti soklu je základem každé stavby. Moderní materiály na stavbu soklu jsou izolační a drenážní desky z polystyrenu lisované samostatně do forem a doplněné speciálním drenážním rastrem. Jejich struktura na povrchu (připomíná trochu vafle) zajišťuje vysokou přídržnost lepicího a armovacího tmelu pro zateplovací systémy, takže nemusíte použít penetrace. Obecně se při stavbě soklu vyplatí držet několika základních pravidel:

  • Protože nesmí voda po fasádě zatékat do soklu, používá se tzv. okapový nos, který vodu před sokl odvede. Pak ji musíme odvést od objektu drenáží u paty základu.
  • Zapuštěním soklu snížíme jeho mechanické namáhání.
  • Tepelnou izolací odolávající vlhkosti odstraníme tepelný most a základové zdivo ochráníme před působením mrazu.
  • V suterénu podsklepených objektů se bráníme tlakové vodě plošnou drenáží.
Sokl musí čelit nepřízni počasí, foto med

Musí být savý, čistý, odmaštěný, bez námrazy, pevný a čistý. Betonové části mají být vyzrálé nejméně osmadvacet dní, omítky suché a zdrsněné. Savé sádrové podklady se před lepením natírají penetrací. Starší omítky ometeme nebo omyjeme tlakovou vodou. Jako pohledový materiál použijeme soklové omítky, spárované obklady, klinkerové zdivo, beton a mozaikové omítky. Nebo, nejčastěji, kámen – ať už přírodní nebo umělý.

Obklad jihokámen písek, foto archiv

Většina prefabrikátů imituje přírodní kámen. Montáž je snadná a rychlá, navíc můžeme umělý kámen navzdory jeho pevnosti bez jakýchkoli problémů opracovávat – i bez příklepu vrtat, řezat, přitesávat. Ve srovnání s klasickým zděním ušetříme více než polovinu času.Například obklady z umělého pískovce použijeme tam, kde vyžadujeme kvalitní obklad s vysokou dekorační schopností. Stěně, na níž jsou použity, umožňují dýchat. Lepí se na sraz i na spáru. Vyrábějí se v šesti základních barvách, ale dá se objednat prakticky libovolný odstín.

Sokl obložený keramickou cihlou, foto med

Obklady z litého betonu s imitací štípaného kamene nemusíme bezpodmínečně ošetřit hydrofobizačním nátěrem. Dodávají se jako tzv. „haklík“ , tedy sestava pěti nebo osmi různých rozměrů a řádek a lepí se na spáru. Barva bývá dvojí – melírovaná, trochu připomínající dvoubarevný pískovec, nebo bílou. Povrch je plastický. Prestige obklad je kolekce cihlových obkladů vyrobených z polymer-maltových směsí na bázi akrylátových disperzí a z tříděného křemičitého písku na skelné tkanině. Málo váží, nepodporují růst plísní a bakterií a jsou rozměrově stabilní i ve vlhkém prostředí. Odvětrací soklové desky jsou vyrobeny z kvalitní proarmované betonové směsi. Na stěnu je připevňujeme hmoždinkami. Každá deska, které vzájemně propojují a zpevňují ocelové trny, má odvětrávací průduchy. Sokly z keramického betonu jsou ze speciální betonové směsi s přídavkem liaporu a představují kvalitní obklad lehkých a nenosných stavebních materiálů, takže se uplatní i na zateplení.

Kamenný sokl, foto med

Spousta lidí ovšem u obkladového materiálu bude preferovat přírodní kámen. A není divu, je to prostě vysoce ušlechtilý stavební materiál, ceněný hlavně pro svou krásu a technickou kvalitu. S některými druhy se velice dobře pracuje. Třeba břidlice je na požadovanou tloušťku snadno štípatelná, má pěknou kresbu. Štípané desky z indického pískovce nemají rub ani líc a jsou téměř nezničitelné. Při pokládce je třeba hlídat barevnost skladby, která může být na jedné straně desky výraznější nebo naopak nenápadná a střízlivá. Obklady soklů z přírodního kamene lepíme dnes zásadně na tmely. Lepení na cement je překonané a například u břidlic přímo dokonce nevhodné. Ohledně tmelu neprohloupíme, když si necháme poradit, protože ne každý se na přírodní kámen hodí.