Stavba verandy neboli zádveří má mnoho výhod. Je to architektonický prvek, který umožňuje pohodlný přechod ze vstupního prostoru do obytného. A zároveň zabrání únikům tepla i průvanu a zamezí vnášení nečistot do domu. Můžeme zde nechat boty a venkovní nebo pracovní oblečení, sportovní vybavení, a je-li zádveří dostatečně velké, vejde se sem i kočárek, kolo, zahradní nábytek a mohou zde také přezimovat květiny. Není-li u našeho domu veranda, můžeme si ji dostavět.
Stavba verandy čili zádveří se vyplatí. Veranda nemusí být jen skladiště harampádí a hromady bot. Záleží na nás, jak tuto praktickou část domu uspořádáme. Vstupní část využijeme jako čistící zónu s velkou rohožkou, zvláště máme-li psa. Dále by zde měly být úložné prostoty, odkládací plochy a věšáky.
Kamenná podezdívka
Verandu čili zádveří stavíme svépomocí a pro stavbu podezdívky využijeme kámen, který jsme získali za výhodnou cenu. Abychom zjistili, kolik ho potřebujeme, vypočítáme objem pořizované zdi (vynásobíme její plánovanou výšku, délku a šířku). Také rozhodneme, jaké kameny použijeme – ze zjištěného objemu a hustoty vybraného kamene získáme představu, v jaké váze si máme kámen pořídit. Výhodné jsou kameny s ložnými plochami nebo ty, které se snadno opracovávají. Jedná se například o granit, pískovec, rulu a kvarcit, nebo deskovitě utvořený vápenec a slepenec – zde vybíráme mrazuvzdorné druhy. Z nářadí upotřebíme rozbrušovačku, příklepovou vrtačku, případně pneumatické kladivo – počítejme však, že stroje zanechají na kameni stopy.
Pracovní postup kamenné podezdívky
- Na základ (vybudovaný v nezámrzné hloubce asi 80 cm) z betonu prokládaného kamenem, začneme od rohu pokládat první řadu soklového kamene.
- Natáhneme tzv. směrovou šňůru pro vedení řady kamenů, které se navíc musejí při stavbě provázat, stejně jako běžné zdivo.
- Účelné je začít s výstavbou rohů, přičemž postačí, když jsou o jednu nebo dvě vrstvy výše než zbytek zdi.
- Při stavbě zídky z kamenů nesmíme dopustit v rámci jedné vrstvy změnu výšky. Rozměrovou správnost během ukládání kamenů průběžně kontrolujeme i vodováhou nebo laserem.
- S výjimkou rohů nemají být kameny ve zdi uloženy na výšku, aby nesnižovaly stabilitu.
- Každou další řadu pokládáme od rohu, kámen uložíme do malty (vápenná malta s přídavkem cementu, aby pojivo mělo větší soudržnost).
- Stavba soklu pokračuje až do výšky 80 cm, vzhledem ke spádu dvora budou všechny čtyři řady kamenů viditelné nad terénem jen u časti přístavby. Zbytek je zasypaný zeminou, vyzdíme z levnějších cihel.
Stavba verandy – základy
V současné době budujeme základy z betonu, do kterého přidáme kameny, železo a kvalitní kusy betonu. Rozhodně sem nepatří staré cihly, neboť by mohly nasáknout vodou a po jejím zmrznutí základy roztrhat! Při stavbě se už od začátku snažíme vyvarovat tepelným mostům a vazbám, a proto raději zateplíme a odizolujeme proti vlhkosti i základy – minimálně 10 cm izolace. Tepelná izolace základů či podsklepených částí domu se nejčastěji provádí deskami z extrudovaného polystyrénu, které se spojují na pero a drážku a od zásypu je oddělujeme netkanou textilií.
Schody na verandu
Základy pro schody připravujeme v průběhu stavby verandy, konečnou podobu získají až při interiérových úpravách dokončené stavby. Základ celého zádveří včetně prostoru pro schody izolujeme od staré stavby nopovou fólií. Po dostavbě základové desky vytvoříme z několika kamenů podklad pro schodiště, které bude z betonu. Nakonec schody obložíme dlažbou.
Hydroizolace
K hydroizolaci se nejčastěji používají živičné vyztužené pásy nebo fólie, i hydroizolační stěrky (bitumenové nebo silikátové báze). Pro kombinaci hydroizolace a izolace před radonem můžeme použít pásy s hliníkovou vložkou, nebo mechanicky kotvené profilované nopové fólie či fólie z měkčeného PVC. Pro ochranu hydroizolace před porušením se používají geotextilie.
Hrubá stavba
Obvodové zdi jsou obvykle i zdmi nosnými, takže přenášejí zatížení celé konstrukce domu do základů a přes ně do podkladové vrstvy zeminy. V tomto smyslu jde o jejich nejdůležitější funkcí – zabezpečit stabilitu stavby, přenášet svislé i vodorovné zatížení do země. Jejich další funkce – solidní schopnost tepelně a zvukově izolovat a zabezpečit minimální prostup vodních par – se odráží na omezení vlivů vlhkosti na povrchovou úpravu zdí.
Pracovní postup
- Při stavbě svislých nosných konstrukcí do stěn instalujeme výplně stavebních otvorů, obvykle jde o okna a dveře. Stěny musíme stavět přesně, používáme vodováhu.
- K vybudování hrubé stavby jsme zvolili tvárnice ytong, které mají dobré izolační vlastnosti a rychle se s nimi zdí.
- Staré a nové zdivo u přístavby propojíme tzv. přiznáním spáry, kterou izolujeme přinejmenším fólií (lepší dilatační spárou a izolujeme ji např. 10mm polystyrénem), podstatné je, aby byly konstrukce oddělené – základy, zdivo i věnce
- Dřevěný krov je podle odborníků dostatečně měkký na provázání bez izolace. Překrýt spáru ve fasádě můžeme překrýt plechovým páskem.
- Provázat staré a nové zdivo můžeme i pomocí ocelového pásku, který zakotvíme do staré stěny a zazdíme do ložné spáry nové stěny, příp. použijeme ocelové trny k připojení nové zdi. Provázání by ve vodorovném směru mělo sice držet stěnu, ale nemělo zbytečně bránit sedání přístavby.
- Jako překlad pro nové dveře s hliníkovými rámy jsme usadili ve zdi železnou traverzu. K utěsnění a tepelné izolaci dveří použijeme montážní pěnu.
- Obdobně jsme namontovali plastové okno, pro vyrovnání při montáži jsme použili dřevěné špalíky a klínky.
- Vnitřní stěny pečlivě omítneme a natáhneme štuk – okno i dveře během prací zakrýváme fólií.
- Kameny z rozebraných původních vstupních schodů zachováme a použijeme pro nový vstup do domu.
- Venkovní zdi nahodíme vápennou omítku a zahladíme štukem, v rozích při práci použijeme vodící lišty. Spáry v soklu vymažeme spárovací hmotou a dílo je hotové jak zvenku, tak zevnitř.
Střecha
Stavební dílo dokončuje střecha, na níž závisí životnost a trvanlivost celé stavby. Běžná je dnes i konstrukce krovů o malých sklonech. Jsou to jednoduché konstrukce z fošen ztužené z prvků typu vazníků se zatlačovacími styčníky z plechů s trny. Střešní systém i u malé přístavby sestává z nosné konstrukce krovu, laťování a bednění, pojistné hydroizolace, tepelné izolace, parotěsné zábrany a eventuálně i vnitřního obkladu. My jsme dřevěnou konstrukci ve finále zakryli sádrokartonem a střechu lehkou krytinou – kanadským šindelem.
Text Zuzana Nielsenová