Co v zimě na stavbě nedělat

Není pravda, že v zimním období se stavební práce musí zcela zastavit, ale roční dobu, respektive teploty, je dobré respektovat a některá omezení dodržet je třeba. Aby se stavba povedla a abychom zbytečně nenavyšovali její náklady. Profesionálové to vědí. Ale v době nouze o zakázky by to nesvědomití stavbaři mohli risknout. A amatérští stavebníci, kteří chtějí mít všechno co nejrychleji pod střechou, bohužel z neznalosti stavařiny či pohrdání přírodními zákony nedají pokoj a klidně betonují, omítají i štukují přesto, že jim stavební materiály mrznou na nástrojích.

A stačilo by nebýt líný číst – každá učebnice i na každém pytli se stavebními hmotami se před prací za nízkých teplot varuje, protože na jejich konečnou pevnost má teplota zásadní vliv. A mírná zima, kterou si třeba pochvalují zahrádkáři, je pořád zima s kolísáním denních a nočních teplot – tedy nic pro stavebníky.

Beton

Již při teplotách kolem +7 °C se výrazně snižuje pevnost betonu a prodlužuje doba potřebná k jeho vyzrávání. Takže se můžeme dočkat toho, že pokud betonované konstrukce předčasně odbedníme či od nich odstraníme pomocné podpěry, mohou se částečně či zcela zhroutit. Takže s jejich odhalováním klidně počkejme. A betonovat pod touto teplotou bez různých nemrznoucích přísad prostě nejde protože vůbec k potřebnému zrání betonu nedochází. Spoléhat na zázračné přísady (a ony skutečně odborníkům mohou ulehčit práci) ovšem svátečním stavbařům laikům doporučit nelze. Způsobují totiž snížení pevnosti betonu a zvyšují náklady na stavbu. Když se podíváte na dílo nešťastníka, který na teplotu nedbal, jsou výsledky už na pohled patrné – beton zrající za nízkých teplot se drolí, je nasákavý a jeho povrch má praskliny.

Omítky a zdění

Plus pět stupňů Celsia je hraniční teplota i při omítání a nedej bůh, aby se v omítkové hmotě objevily třeba krystalky ledu! Takové omítky nebudou držet a brzy opadají. Problém nastane i s maltami (zejména pokud obsahují i disperzní přísady) a štukovacími hmotami. Mezních 5 °C by mělo být pro práce s nimi zákonem. Ještě citlivější je v tomto ohledu stavební sádra. Ta se zřejmě nevytvrdí vůbec.

Penetrace a veškeré natírání

Kdo si myslí, že sice chladného, ale suchého počasí využije k natěračským pracím, je taky vedle. Prakticky u všech nátěrových hmot se uvádí, že se mají nanášet při teplotách 10 až 20 °C. Syntetické nátěrové materiály ve větším chladu tuhnou a do porézních hmot se obtížně vsakují. Také potřebná doba schnutí nátěrů se neúměrně prodlužuje. Základní tixotropní lak na vodní bázi vyžaduje teplotu nejméně 13°C. Ani to, co není ve výsledku vidět, tedy impregnaci dřeva či penetraci zdiva či betonu, bychom v chladu dělat neměli, protože materiály obsahují větší množství vody než za teplého počasí. Fasádní i interiérové barvy obsahují polyvinylacetát (PVAC) – ten vyžaduje minimální teplotu podkladu 10 °C. Což platí i pro aplikaci barev a laků latexových a akrylátových. Teploty kolem nuly dokonce způsobí nevratné narušení pojiva a tím znehodnotí nátěrové hmoty. Nikdo z mrazových natěračů by se neměl divit že mu barva nebude na podkladu držet už při natírání nebo že se po zaschnutí prostě hned oloupe.

A co lepidla?

I s nimi je problém: aby se z lepidel odpařila voda či ředidlo, musí být nejméně pět až deset nad nulou. Takže řadu prací, které bychom chtěli dělat uvnitř stavby, je také lépe odložit. Konkrétně lepidla na obkládačky vyžadují aspoň 5 °C stejně jako silikonový tmel, montážní pěna minimálně 10 °C (ale výrobci, protože chtějí být jištěni, doporučují 20 až 25 °C), lepidlo na koberce nejméně 15 °C. Tatáž teplota platí i pro dvousložkové pryskyřice – epoxidové, polyesterové a polyuretanové. Firmy i tady však vyžadují pro spolehlivou polymeraci 18 – 25 °C, což platí i pro dvousložkové nátěrové hmoty.

Kabely, práce s plasty a další činnosti na stavbě

Kabely s izolací i vrchním pláštěm z PVC můžeme pokládat do +4 °C, jinak musíme kabely předehřát – a komu by se do něčeho takového chtělo? Pro ukládání trubek PE-HD ať je teplota minimálně +5 °C. Za nízkých teplot musíme být opatrní i při manipulaci s PVC a plastem – třeba okapy – které křehnou. Při všech činnostech u nichž potřebujeme dosáhnout vyšší teploty (svařování, pájení, lepení tavným lepidlem), musíme dodat větší výkon. A rozhodně se víc a zbytečně zahřejeme i při zemních pracích. Kdo se už s krumpáčem někdy pustil do zmrzlé zeminy a čekalo by ho to znovu, pokud nemusí, rád takové heroické výkony odloží na jaro.