Izolace základů

izolované základy
Izolace základů, foto archiv

Při stavbě se už od začátku snažíme vyvarovat tepelných mostů a vazeb, a proto raději zateplíme a odizolujeme proti vlhkosti i základy. Kvalitně provedená hydroizolace je nutná pro zabránění vzlínání vlhkosti.

Pokračovat ve čtení „Izolace základů“

Betonářské bednění

šaluňk na beton
Betonářské bednění, foto med

S betonem se dá dělat spousta věcí, protože přijme tvar formy, do které ho nalijeme. Využívají toho architekti, kteří dovedou s pohledovým betonem opravdu kouzlit. Promluví v odhalených konstrukcích, v brutalitě hmoty a nebo něžných až organických liniích. To raději přenecháme umělcům, také nejsme žádní betonáři, nicméně základní práce s betonem jistě zvládneme vlastníma rukama.

Pokračovat ve čtení „Betonářské bednění“

Sítě v základech a jejich izolace

Základová deska pro stavbu domu
Základová deska, foto archiv

Dům stojí na základové desce. Ještě než ji uzavřeme vylitím vrstvy betonu, musíme mít připravené rozvody. Říká se tomu sítě v základech a ležatá kanalizace, tedy voda, odpady a elektřina. Nepatří sem jen plynové trubky. Kdybychom totiž i ty vedli základovou deskou, mohlo by při jejich poškození dojít k úniku plynu a k explozi.

Pokračovat ve čtení „Sítě v základech a jejich izolace“

Výběr stavebního pozemku

Novostavba na vybraném pozemku
Výběr stavebního pozemku, foto med

Nestavíme hrad, bunkr ani Fort Knox, kde Amerika ukrývá své zlaté rezervy. Stavíme dům a dobré základy potřebujeme. Důležitý je výběr stavebního pozemku. Ani za nejnákladnější ověřování odbornou firmou pro inženýrsko-geologický průzkum nevydáme tolik peněz, kolik nás budou stát zbytečně předimenzované základy. Anebo naopak dům, který se po dokončení „hne“ či vykáže jiné poruchy.

Pokračovat ve čtení „Výběr stavebního pozemku“

Budujeme základy domu

Základová deska připravená ke stavbě domu
Budujeme základy domu, foto archiv

Kdo by si nechtěl postavit dům podle vlastních představ! Jenže to chce nejdřív peníze a potom zase peníze… A pak zajistit projekt, stavební povolení, postupovat krok za krokem, přičemž základem jsou základy, což není primitivní slovní hříčka, ale fakt. Každá chyba, když budujeme základy domu, hrozí, že po krátkém čase vyvolá vážnou poruchu nebo dokonce zkázu vysněného domu a zmaření investice.

Pokračovat ve čtení „Budujeme základy domu“

Ztracené bednění

Ztracené bednění, foto archiv

Při technologii monolitických staveb se stěny a stropy betonují do předem připraveného bednění. Kam se v případě použití tak zvaného ztraceného bednění tato pomocná konstrukce vlastně „ztratí“? Nikam. Dřevní desky nebo polystyrén který ztracené bednění tvořil se po vytvrdnutí betonu stal trvalou součástí svislých i vodorovných konstrukcí. Beton konstrukci zpevňuje, a ztracené bednění ji tepelně izoluje.

Pokračovat ve čtení „Ztracené bednění“

Úpravy půdních prostor

Podkrovní pokoj zařízený v půdní vestavbě
Úpravy půdních prostor, foto Fan

Jestliže si chceme rozšířit prostory pro bydlení a máme rodinný domek s nevyužitou půdou, můžeme právě zde vybudovat obytné podkroví. Než se pustíme do práce, měli bychom zvážit, jaké prostředí zde chceme vytvořit. Co všechno k tomu potřebujeme a jaké úřady je nutné oběhat pro úpravy půdních prostor?

Pokračovat ve čtení „Úpravy půdních prostor“

Zemní vruty pro základy

Pergola  na zemních vrutech
Zemní vruty pro základy, foto med
Pokračovat ve čtení „Zemní vruty pro základy“

Opravy staršího domu či chalupy

Stará chalupa potřebuje spoustu oprav
Potřebné opravy staršího domu či rekreační chalupy, foto med

Stali jsme se vlastníkem staršího domku nebo chalupy a je nám jasné, že bude potřebovat řádnou rekonstrukci. Než se do ní pustíme, měli bychom si objekt řádně prohlédnout a sepsat seznam nutných oprav. Zjistíme tak, zda do něj nezatéká, nejsou-li trámy, podlahy a další dřevěné části domu napadeny dřevokaznými škůdci. Prozkoumáme všechny instalace, prohlédneme půdu i sklep, střechu i komíny, okna a dveře… Poté se pustíme do opravy staršího domu či chalupy.

Pokračovat ve čtení „Opravy staršího domu či chalupy“