Zemní vruty pro základy

Pergola  na zemních vrutech
Zemní vruty pro základy, foto med

Zemní vruty patří mezi poměrně nový způsob budování základů – unikátní systém zakládání staveb s nejvyšší stabilitou, jehož technický princip je patentovaný. Zemní vruty tvoří základy s dlouhou životností, neboť dřevo není vystaveno kontaktu se zemní vlhkostí a proto nehnije. Instalujeme je s vysokou přesností a za jakéhokoli počasí včetně mrazů, Odolají po celá desetiletí povětrnostním vlivům. Jsou staticky ověřeny na tlakovou, tahovou a boční zátěž i na odolnost proti náporu větru.

Zavrtání zemních vrutů

Zemní vruty, foto archiv

Vrut zašroubujeme do země tak, že nejprve vytvoříme nějakým kolíkem důlek, aby se nám nesmekl. Pak uchopíme vrut a špičkou ho zavrtáme, aby držel. Do jeho otvoru nasadíme speciální ruční zavrtávací tyč (případně kříž) a připevníme ji přiloženou závlačkou. Pak tyčí či křížem otáčíme, až vrut zašroubujeme. Velké vruty, sloužící pro budování základů větších staveb, však do země zašroubovává odborným přístrojem příslušná firma.

Víčka

Na usazené vruty pak nasadíme víčka, trám nebo sloupek pro základy na ně položíme a pevně přitlačíme. Tím vyznačíme místa k jejich připevnění a zase je odejmeme. Poté víčka na trám či sloupek přišroubujeme. Dřevěný trám s upevněným víčky pak položíme na šroubové základy a namontujeme.

Výhody

Terasa na zemních vrutech, foto archiv
  • Tato stavba základů mimořádně šetří životní prostředí. Okolí vrutu zůstane zcela nepoškozené, samy vruty opticky neruší, protože základ je téměř zcela zašroubován do země. Případně ho zakryjeme příhodnou zelení, květinovým záhonem, popínavými rostlinami apod.
  • Zemní vruty umožní vybudovat základy během několika minut, ušetří nám kopání a betonování, jsou okamžitě zatížitelné a nepotřebují už v budoucnu další údržbu. To vše se podílí na výsledné ceně, která je výhodnější, než můžeme docílit při budování běžných základů.

Možnost využití

Trh nabízí mnoho typů zemních vrutů pro různé druhy staveb, a to ve velikosti 0,5 – 3 metry, s cenami začínajícími na pár stovkách až po tisíce. Jejich volbu konzultujeme s odborným prodavačem, záleží na tom, zda postavíme jen můstek nad potůčkem, pevný plot, altán nebo obytný dům. V sadě je příslušenství, jako např. sada redukcí. Kloubové víko si dokoupíme.