Ztracené bednění

Ztracené bednění, foto archiv

Při technologii monolitických staveb se stěny a stropy betonují do předem připraveného bednění. Kam se v případě použití tak zvaného ztraceného bednění tato pomocná konstrukce vlastně „ztratí“? Nikam. Dřevní desky nebo polystyrén který ztracené bednění tvořil se po vytvrdnutí betonu stal trvalou součástí svislých i vodorovných konstrukcí. Beton konstrukci zpevňuje, a ztracené bednění ji tepelně izoluje.

Využití ztraceného bednění představuje sendvičový způsob stavby, moderní a přitom osvědčenou stavební technologií. U nás zřejmě nejrozšířenější je stavební systém VELOX, jehož základním prvkem je štěpkocementová deska. Cement je cement, dále je přítomný roztok vodního skla, který desku stabilizuje proti vlhku a chrání proti plísním a myším. Štěpka, která se používá, vzniká z kulatiny jehličnanů a v objemu desky je jí bezmála devadesát procent, a tak by se s jistou nadsázkou dalo říct, že stavěná konstrukce je zateplená dřevem.

Systém na vnější zdi

Zateplené desky, foto archiv

Na vnější zdi použijeme desky, které jsou navíc opatřeny deseticentimetrovou polystyrénovou vrstvou, která tepelněizolační vlastnosti ztraceného bednění mnohonásobně zvyšuje. Mezeru mezi deskami širokou patnáct centimetrů vyplníme betonem, takže výsledná obvodová zeď bude mít tloušťku šestatřicet centimetrů včetně omítky, velmi dobré izolační a akumulační vlastnosti. Slabší zeď logicky znamená větší vnitřní prostor.

Dům nemusí připomínat hrací kostku

Ze štěpkocementu jsou v systému vyrobené i stropní a příčkové prvky, nechybí samozřejmě speciálních spojovací spony pro výstavbu bednění či ocelové nosníky pro vyztužení stropů. A to všechno bez tepelných mostů s teplem v zimě a ochranou před horkem v létě, čehož bychom v klasickém litém betonovém domě nedosáhli. Toto ztracené bednění tak významně pohlcuje hluk. Cementoštěpkové desky podle potřeby řežeme, vrtáme, sbíjíme, takže originálním nápadům se meze nekladou, a stavbu řešíme opravdu originálně. Zevnitř i zvenčí, prostě podle fantazie. Umožňují například vytvářet oblouky, zalomené hrany, ustupující patra a podobně. Systém se smontuje rychle a přesně s minimálním použitím stavebních mechanismů. A stavět můžeme až do pěti stupňů mrazu.

Jako dětská skládanka

Tvarovky se zámkovým systémem, foto archiv

Dnes nevydáváme zbytečné peníze za topení, a proto jsou stále oblíbenější materiály využitelné na nízkoenergetických stavbách. Stavební systémy pro ně jsou ze styroporu a modifikací expandovaného pěnového polystyrenu. Staví se z nezvykle velkých tvarovek jejichž zámkový systém do sebe zapadá. Stavebnice je bedněním nosných stěn, které po nalití betonu vytvoří masivní stěnu s oboustrannou izolaci bez tepelných mostů v konstrukci. Síla stěny i s omítkou – 27 centimetrů. Z těchto prvků se celkem snadno staví, nebo spíš montuje jako z lega, i svépomocí. A jde to opravdu rychle.

„Ztracené“ mohou být i polystyrénové stropy

Panely umožňují rychlou montáž, foto archiv

Panely pro všechny typy vodorovných konstrukcí pokryjí rozpon od 1,5 m až do 9,6 m. Váha stropu je přitom malá: asi 220 kg/m2. Panely umožňují rychlou montáž na připravené stěny a snadné vyplnění výztuží, která se následně zabetonuje. S takovým stropem vám nemusí vadit, když potomek v podkroví uspořádá diskotéku, protože je pevný, odolný vůči teplotám a zároveň mimořádně dobře izoluje od hluku…