Vrtačky a jejich dělení

Vrtání do zdi příklepovou vrtačkou
Vrtáni do zdi, foto archiv

Vrtačky patří k základnímu vybavení domácí dílny. Vrtačkami vrtáme díry do dřeva, betonu, omítek, stavebních bloků, cihel, kovu či dalších materiálů. Kdy potřebujeme vrtačku bez příklepu, kdy s příklepem a kdy stačí jen vrtací šroubovák?

V jednorychlostních vrtačkách velké otáčky elektromotoru snižuje ozubený převod – pastorek zabírající s motorovým ozubeným kolem na vřetenu se sklíčidlem. V univerzálněji použitelných dvourychlostních vrtačkách lze otáčky dále zmenšit zařazením 1. rychlostního stupně. Stroj má předlohu a posuvný pár ozubených kol. Další informace o rozdílech mezi oběma druhy přehledně zpracoval také server Recenzetesty v testu nejlepších aku vrtaček.

AKU vrtačky

Vrtačka akumulátorová, foto med

Některé vrtačky, zejména akumulátorové, využívají menší planetovou převodovku. Vřetena i převody jsou uloženy ve valivých ložiscích, které mají vlastní mazání a nevyžadují údržbu. Byl zaveden jednotný průměr 43 mm pro upínací krk, tj. osazení převodové skříně, aby se vrtačky mohly upínat do objímky stojanů a stolních upínek, nebo se k nim mohly připojovat různé nástavce. Do sklíčidla můžeme upnout stopkové nástroje, jako např. talíř s brusným papírem nebo drátěné kartáče. Příklepovými vrtačkami a vrtacími kladivy se proráží zdivo pro instalaci vodičů a potrubí.

Dělení vrtaček podle účelu a provedení

Vrtačka příklepová foto med
  • Vrtačky bezpříklepové (jednorychlostní a dvourychlostní)
  • Vrtačky příklepové
  • Vrtací šroubováky
  • Vrtačky univerzální (pro vrtání, příklep a šroubování)
  • Vrtačky akumulátorové (bezpříklepové, příklepové, šroubováky)
  • Vrtačky speciální (úhlové, nízkootáčkové a s mimořádně velkým krouticím momentem např. k pohonu míchadel, minivrtačky, mikrovrtačky)

Dělení vrtaček podle příkonu a velikosti

Vrtací kladivo, foto med
  • malé s upínáním do průměru 6,8 a 10 mm o příkonu 300–400 W a hmotnosti 0,9-1,7 kg,
  • střední s upínáním do průměru 13 mm o příkonu 500–750 W hmotnosti 22,5 kg,
  • velké s upínacím průměrem 16–32 mm o příkonu 750–1200 W a hmotnosti 3–10 kg.

Dělení podle způsobů upínání nástrojů

  • se zubovým, sklíčidlem nebo kleštinou,
  • s rychloupínacím sklíčidlem,
  • s rychloupínacím systémem výměny sklíčidel a nástavců.

Stojany na vrtačky

Stojan na vrtačku, foto med

Ani tou nejpevnější rukou neudržíme polohu vrtaného otvoru naprosto přesně. Proto je stojan na vrtačku téměř stejně nepostradatelný jako vrtačka sama. Do sloupkového stojanu s pevnou základní deskou vrtačku upínáme objímkou za unifikovaný krk. Svislý posuv ovládáme ruční pákou buď pákovým nebo přesnějším hřebenovým převodem. Většina stojanů má litou základovou desku s drážkami pro upevnění plochých strojních svěráků a hloubkový doraz se zastavením základní polohy vrtačky. Zarážky umožňují nastavit koncovou polohu při vrtání slepých otvorů. Některé stojany mají větší upínací průměr objímky (57 mm), do níž se vrtačky s krkem průměru 43 mm upínají pomocí redukčního kroužku. Dílce upnuté přímo na základovou desku je vhodné podložit dřevem, aby se vrták při dotyku s deskou nepoškodil. Stojan je vhodný i pro uchycení horní frézku.