Vrtačky patří k základnímu vybavení domácí dílny. Vrtačkami vrtáme díry do dřeva, betonu, omítek, stavebních bloků, cihel, kovu či dalších materiálů. Kdy potřebujeme vrtačku bez příklepu, kdy s příklepem a kdy stačí jen vrtací šroubovák?
V jednorychlostních vrtačkách velké otáčky elektromotoru snižuje ozubený převod – pastorek zabírající s motorovým ozubeným kolem na vřetenu se sklíčidlem. V univerzálněji použitelných dvourychlostních vrtačkách lze otáčky dále zmenšit zařazením 1. rychlostního stupně. Stroj má předlohu a posuvný pár ozubených kol. Další informace o rozdílech mezi oběma druhy přehledně zpracoval také server Recenzetesty v testu nejlepších aku vrtaček.
AKU vrtačky
Některé vrtačky, zejména akumulátorové, využívají menší planetovou převodovku. Vřetena i převody jsou uloženy ve valivých ložiscích, které mají vlastní mazání a nevyžadují údržbu. Byl zaveden jednotný průměr 43 mm pro upínací krk, tj. osazení převodové skříně, aby se vrtačky mohly upínat do objímky stojanů a stolních upínek, nebo se k nim mohly připojovat různé nástavce. Do sklíčidla můžeme upnout stopkové nástroje, jako např. talíř s brusným papírem nebo drátěné kartáče. Příklepovými vrtačkami a vrtacími kladivy se proráží zdivo pro instalaci vodičů a potrubí.
Dělení vrtaček podle účelu a provedení
- Vrtačky bezpříklepové (jednorychlostní a dvourychlostní)
- Vrtačky příklepové
- Vrtací šroubováky
- Vrtačky univerzální (pro vrtání, příklep a šroubování)
- Vrtačky akumulátorové (bezpříklepové, příklepové, šroubováky)
- Vrtačky speciální (úhlové, nízkootáčkové a s mimořádně velkým krouticím momentem např. k pohonu míchadel, minivrtačky, mikrovrtačky)
Dělení vrtaček podle příkonu a velikosti
- malé s upínáním do průměru 6,8 a 10 mm o příkonu 300–400 W a hmotnosti 0,9-1,7 kg,
- střední s upínáním do průměru 13 mm o příkonu 500–750 W hmotnosti 22,5 kg,
- velké s upínacím průměrem 16–32 mm o příkonu 750–1200 W a hmotnosti 3–10 kg.
Dělení podle způsobů upínání nástrojů
- se zubovým, sklíčidlem nebo kleštinou,
- s rychloupínacím sklíčidlem,
- s rychloupínacím systémem výměny sklíčidel a nástavců.
Stojany na vrtačky
Ani tou nejpevnější rukou neudržíme polohu vrtaného otvoru naprosto přesně. Proto je stojan na vrtačku téměř stejně nepostradatelný jako vrtačka sama. Do sloupkového stojanu s pevnou základní deskou vrtačku upínáme objímkou za unifikovaný krk. Svislý posuv ovládáme ruční pákou buď pákovým nebo přesnějším hřebenovým převodem. Většina stojanů má litou základovou desku s drážkami pro upevnění plochých strojních svěráků a hloubkový doraz se zastavením základní polohy vrtačky. Zarážky umožňují nastavit koncovou polohu při vrtání slepých otvorů. Některé stojany mají větší upínací průměr objímky (57 mm), do níž se vrtačky s krkem průměru 43 mm upínají pomocí redukčního kroužku. Dílce upnuté přímo na základovou desku je vhodné podložit dřevem, aby se vrták při dotyku s deskou nepoškodil. Stojan je vhodný i pro uchycení horní frézku.