Vibrační brusky

Jednoduché brusky, které využíváme k obrušování dřeva a zaoblování hran.
Elektrická vibrační bruska, foto med

Vibrační brusky patří k lehkým, malým a jednoduchým bruskám, které využíváme k obrušování dřeva a zaoblování hran, k obrušování laků, k odstraňování starých nátěrů, k zabroušení tmelu ve spárách sádrokartonových obkladů apod.

Vibrační brusky fungují na principu excentru, upevněného na ose motoru a spojeného s brousicí plochou. Tato plocha kmitá podle typu brusky s frekvencí 12 000 až 20 000 kmitů za minutu. Vibrační desky bývají z porézního plastu nebo tvrdé pryže a při práci roznášejí přítlak rovnoměrně přes celou plochu brusného plátna na opracovávaný materiál. Na desku upevníme brusný papír nebo plátno s odpovídajícími otvory, kterými se odvádí brusný prach.

Upínání brusných papírů

Upevnění brusného papíru, foto med

Pás brusného papíru nebo plátna se na plochu upevňuje buď suchým zipem tak, že ho přiložíme na desku a přitlačíme, nebo pérovými klipsy, kdy ho upneme zaklesnutím protažených okrajů pod pružinové svěrky nebo je sevřeme upínacími čelistmi mechanismu. Brusná deska má obdélníkový tvar o velikosti 80×130 mm až 115×225 mm.

Klady a zápory vibrační bruseky

Vibrační bruska, foto archiv
  • Ke kladům vibračních brusek patří jejich poměrně nízká pořizovací cena i levný provoz. Dokonce můžeme ušetřit i za brusné papíry, které si můžeme nastříhat na míru. Některé jsou tam malé a lehké, se se s nimi dobře pracuje i nad hlavou při broušení tmelených spár sádrokartonu apod. Po stranách deska brusku přesahuje, což umožňuje broušení až k hranám nebo v rozích.
  • K záporům vibračních brusek patří nízký výkon. Na ploše broušeného dřevěného výrobku vznikají drobné obloučky, které jsou na povrchově neupravovaném dřevě vidět (na lakovaném nebo jinak povrchově upraveném dřevě vidět nejsou).

Vybavení vibračních brusek

K vybavení vibračních brusek patří sada listů brusných papírů nebo plátna odpovídajících rozměrů s otvory pro odvod prachu. Zpravidla také bývají vybaveny integrovaným odsávačem brusného prachu do textilního vaku, případně i integrovaným odsáváním prachu přes mikrofiltr uložený v plastové zasouvací kazetě. Ty lze po opláchnutí vodou opětovně používat. Větší typy mohou mít elektronickou regulaci kmitů. Moderní typy mají tlumiče snižující intenzitu vibrací rukojeti. To je šetrnější ke kloubům těch, kdo s nimi pracují. Některé brusky mají možnost prodloužit brusnou dráhu čelným klínovitým nebo obdélníkovým nástavcem, aby snadněji pronikaly i do štěrbin např. lamelových okenic a dveří.

Deltabruska

Delta bruska, foto archiv

Deltabruska je vibrační bruska trojúhelníkového tvaru, které dosáhne i pracovní plochy umožňující dostat se i do míst, kam jiná bruska nepronikne. Sem patří i tzv. myši vyráběné několika firmami, které se při práci drží v dlani.

Práce vibrační brusky

Vibrační brusky používáme výhradně za sucha. Přístroj vedeme po broušené ploše v mírných obloucích nebo střídavě podélně a příčně. Na brusku netlačíme, stačí vlastní váha stroje. Budeme-li na ni tlačit, nejenže nedosáhneme lepšího výkonu, ale navíc můžeme zadřít motor. Přetížený motor zahřívá celé těleso, tehdy musíme udělat přestávku a několik minut chladit motor chodem naprázdno.