Přímočará kmitací pila

Přímočará kmitací pila (vykružovačka, listová nebo slangově šukalka) je všestranná elektrická pila
Přímočará kmitací pila, foto med

Přímočará kmitací pila (vykružovačka, listová nebo slangově šukalka) je všestranná elektrická pila, kterou můžeme vytvářet nejen podélné a příčné řezy, ale i různé oblé řezy, kruhové výřezy v sádrokartonovém podhledu,  ovlálné pro zasazení dřezu do kuchyňské desky, umyvadla do koupelnové skříňky a podobně. Kmitáním listu se snižuje nepříjemná možnost sevření. 

Na přímočaré kmitací pile je možné nastavit předkmit, který umožňuje snadnější zanořování pilového plátku do materiálu. Volit lze i rychlost v souvislosti s tloušťkou materiálu.  Rychloupínání umožňuje výměnu plátku jedním pohybem. Rukojeť kmitací pily může být tzv. žehličková – tu lze vést i jednou rukou, nebo hříbková, na kterou potřebujeme ruce obě.

Pilové plátky

Hříbková rukojeť přímočaré pily, foto archiv

Pro kvalitní řez volíme odpovídající plátek – tím vytvoříme otvor podle našich požadavků a práce bude snazší, než s nevhodně zvoleným nebo tupým plátkem. Orientaci v druzích plátků nám usnadňují grafické symboly, znázorňující druh a sílu konkrétního materiálu . Do přímočaré pilky lze upnout nejen plátky na dřevo a materiály na dřevní bázi (lamino, postforming. OSB apod.), ale i na kov nebo plasty. Tak můžeme uříznout kovovou trubku, hliníkovou lištu apod. Jsou i plátky, kterými lze řezat izolační materiály, dokonce i molitan. Většina plátků je pro materiály na bázi dřeva.

Systém upínání

Žehličková rukojeť přímočaré pily, foto archiv

Přímočaré kmitací pily se liší také způsobem upínání pilových plátků. Na některé potřebujeme nářadí jako dlouhý šroubovák nebo šestihranný imbus, jiné – rychloupínací – umožňují výměnu plátku jedním pohybem bez použití nářadí. Při koupi pilových plátků musíme znát druh koncových patek a systém upínání do přístroje. Nejčastěji používané jsou jednovačková upínací stopka, profil T anebo univerzální stopka.

Příslušenství

Upevnění plátku pily, foto med

K přímočaré kmitací pile můžeme dokoupit různá příslušenství pro zjednodušení a zkvalitnění práce. Například s přídavným pravítkem nebo vodicí lištou přesněji řežeme dlouhé rovné nebo šikmé řezy i kružnice. Užitečný je přidaný odsávací nástavec vedoucí do vysavače – díky němu máme uklizeno během práce. Příslušenství kupujeme od stejného výrobce, od něhož máme pilu, jiné značky by na tu naši nemusely pasovat.

Z kmitací pily dekupírka

Přímočará pila, foto med

Přímočarou pilu můžeme připevnit k truhlářskému pracovnímu stolu listem nahoru, čímž v podstatě dostaneme pilu dekupírovací, a na té, jak je známo, lze vyřezávat nejrůznější tvary. To ocení nejen modeláři a výrobci hraček, dekoračních předmětů, ale i ti, kteří potřebují zkrátit při pokládce parkety, při obkládání stěn palubky a spoustu dalších prací se dřevem třeba při stavbě zahradních konstrukcí, jakou je pergola nebo treláž.

Tipy

  • Přímočaré pilky s elektrickým přívodním kabelem bychom mohli omylem přeříznout, proto vždy dáváme pozor, kde šňůra leží.
  • Zuby kmitací pily způsobují nerovnou (jakoby otrhanou) hranu na  horní straně řezu, proto raději pilu vedeme z rubové strany.
  • Při práci s kmitací pilkou bychom na sobě neměli mít z bezpečnostních důvodů nic vlajícího (vlasy ani oblečení), stejně jako v případě práce s řetězovou pilou.