Elektrický hoblík

Opracování dřeva elektrickým hoblíkem
Hoblování, foto archiv Bosch

Hoblík používáme na hrubé dřevo, abychom dosáhli požadované tloušťky nebo hladkého povrchu prken, trámů či hranolků. Klasickým ručním hoblíkem dřevo ubíráme ostřím nože v plochých hoblinách tloušťky 0,5–2 mm, kdežto elektrický hoblík dřevo spíše frézuje.

Hoblík elektrický, foto archiv

Pracovním nástrojem hoblíku je rotující hoblovací hlava ve tvaru válce, z jehož povrchu vystupují břity dvou proti sobě upnutých nožů. Nebo jen jednoho, avšak spirálovitě zakřiveného. S kompaktními hoblíky dřevo srovnáváme a uhlazujeme, ale také rovně nebo šikmo drážkujeme, srážíme hrany a vytváříme rustikální nábytkový dekor.

Výběr hoblíku

Elektrický hoblík, foto archiv

Při výběru hoblíku zohledníme především šířku jeho záběru. Menší mají záběr 65–75 mm a nastavitelnou tloušťku úběru od 0-3 mm, větší a výkonnější pracují se šířkou záběru 80–100 mm při tloušťce úběru 4–4 mm. Úběr nastavujeme pootáčením předního držadla, což umožňuje i během práce měnit například velikost zkosení hran. Většinu kompaktních hoblíků lze v obrácené poloze připevnit svěrkou na stůl nebo upnout do podstavce, čímž získáme přenosnou hoblovku. Mezi nejpřesnější patří hoblík s výměnnými hlavami s jediným spirálovým nožem umožňující nejen rychlou výměnu a nastavení nože: díky hladkému čelu hlavy po odsunutí výkyvného krytu umí hoblovat a drážkovat těsně u kraje materiálu, takže hloubka polodrážky tak může být prakticky neomezená.

Základní práce s hoblíkem

Hoblování elektrickým hoblíkem, foto archiv

Před připojením na síť zkontrolujeme stav přívodního kabelu, ostří hoblovacích nožů, napnutí a stav převodového řemínku, čistotu kanálků pro odvod třísek. Pro hrubý úběr nastavíme tloušťku 2–3 mm, pro jemné dohlazení povrchu jen 0,3-0,5 mm. Pro práci s hoblíkem v ruce musíme dřevo pevně a bezpečně upnout: hranoly a lišty do svěráku, desky k hoblici poděráky, ke stolu truhlářskými svěrkami.

Zásady správného hoblování

Hoblík kovový, foto archiv
  • Nástroj musí naběhnout na plné otáčky ještě před přiložením na dřevo, aby se vyloučilo nebezpečí zpětného rázu.
  • Pro dobré zahoblování přisouváme za mírného přítlaku hoblík do záběru přední hoblovací deskou. Krátce po najetí hoblovacích nožů do záběru přeneseme větší přítlak na zadní pevnou hoblovací desku až do vyhoblování celé plochy.
  • Hoblujeme jen směrem dopředu, nikoli při pohybu zpět.
  • Třísku můžeme ubírat jen ve směru vláken dřeva. Kdyby břity zabíraly kolmo na vlákna, vylamovaly by z povrchu třísky a plocha by byla vytrhaná.
  • Dřevo ubíráme po vrstvách a postupně zmenšujeme tloušťku úběru. Desku hoblujeme v pruzích, které se musí o několik milimetrů překrývat.

Silný motor

Hoblík draper, foto archiv

Výkonný hoblík má 900wattový motor, je odolný vůči přetížení a zaručuje udržení otáček hoblovací hlavy i při nastavené velké hloubce záběru. Pro dosažení precizních výsledků při hoblování, srovnávání, při vytváření polodrážek nebo srážení hran jsou hoblovací desky (pohyblivá i pevná) vyrobeny z hliníkové slitiny a následně přefrézovány. Otočným předním držadlem měníme hloubku záběru plynule od 0-3 mm. Nastavená hodnotu úběru se dá snadno odečíst na dobře čitelné stupnici s jemným dělením po jedné desetině milimetru. U hoblíku lze usměrnit odvod vylétávajících hoblin pomocí klapky doleva nebo doprava. Pro zvýšení bezpečnosti je spínač je vybaven pojistkou proti nechtěnému sepnutí stroje. Vysokou spolehlivost a životnost hoblíku zaručuje převod silným řemenem a kovovou řemenicí. Přesná drážka tvaru písmena „V“ v přední pohyblivé desce hoblíku umožní pohotové a přesné srážení hran. Tvrdokovové otočné hoblovací nože zajišťují dlouhou životnost i při hoblování tvrdého suchého dřeva a deskového materiálu.