Při práci s kovem, především s ocelovým plechem, potřebujeme odpovídající nářadí na kov. Velké pláty plechu můžeme dělit úhlovou bruskou, tzv. rozbrušovačkou, nebo pilou kmitací s odpovídajícím řezným kotoučem nebo listem na kov. Na jemnější a přesnější práci však použijeme motorové nůžky na plech.
Vzorem pro univerzální nůžky na plech byly klasické krejčovské nůžky. jen jsou robustnější, mají delší držadla a kratší břity. Zvládnou stříhání plechu do max. tloušťky 2 mm. Vystřihování oblouků a křivek nezvládá, neboť nemají dostatečně krátké břity a dlouhá držadla, aby odpovídaly principu páky. Pro stříhání silnějšího a tvrdšího plechu a vystřihování křivek s malým poloměrem jsou určené nůžky na plech se zpřevodovanými pohyby břitů.
Typy nůžek na plech
S narůstající specializací se nůžky na plech rozdělily do mnoha kategorií: nůžky vídeňské, berlínské, lyonské, vystřihovací, figurální pro křivky, pelikánky pro dlouhý a přímý střih či kombinované. Mnohé z nich jsou zpřevodované, kdy lze i malou silou stříhat silný plech, a také v provedení pro leváky.
Motorové nůžky
Jednostřižné nůžky s čepelemi
Konstrukci podobnou klasickým nůžkám mají jednostřižné nůžky s čepelemi: plech stříhají břity, jejichž čelisti jsou vzájemně spojené čepem. Břity jsou krátké a silné, jedna pevná čelist je spojená s konstrukcí zařízení, druhá svorníkem otočně spojená s pevnou čelistí. Její pohyb zprostředkovává kulisa s excentrem poháněná elektromotorem. Tyto jednostřižné nůžky sice pracují poměrně rychle, zvládnou však hlinikový plech jen asi do tloušťky 2,5 mm. Pohyblivá čelist vykonává až 2000 střihů za minutu a nůžky stříhají ocelový plech o tloušťce až 1,2 mm rychlostí kolem 5 metrů za minutu. Tento typ nůžek se vyrábí i v akumulátorovém provedení.
Jednostřižné nůžky se čtvercovými břity
Charakteristickou podkovovitou základnu mají jednostřižné nůžky se čtvercovými břity. Na ní je upevněný jeden střižný segmen. Druhý ve stejném provedení je namontovaný na pohyblivé kulise, která kmitá až 5000 zdvihy za minutu. Lze s nimi dobře vystřihovat křivky a kružnice o poměrně malém poloměru. Oba stříhací břity čtvercového tvaru mají stejné rozměry a jsou vzájemně zaměnitelné. Popovolení upevňovacích šroubů je pootočíme a využijeme tak dalšího dosud neztupeného ostří. Pro stříhání měkčích a kujnějších materiálů (např. měď) musíme vzdálenost zmenšit, u materiálů tvrdších a křehčích (např. titanzinek) zvětšit. S elektromotorem o příkonu 300 až 800 W tento typ stříhá ocelový plech o tloušťce do 3,5 mm, hliníkový až 4,5 mm rychlostí až 6 metrů za minutu. Nevýhodou těchto nůžek je, že se zejména při stříhání křivek může tenký plech zvlnit.
Drážkovací nůžky
Drážkovací nůžky, také štěrbinové, drážkové nebo vystřihovací. Jde o nůžky, u nichž se mezi dvěma pevnými čelistmi s ostrými břity pohybuje dvoustranně broušený nůž. Počet zdvihů při chodu naprázdno dosahuje až 4500 min-1, při zatížení asi 3000 min-1. Nejde však o bezodpadový nástroj – oddělovaná špona má však šířku jen 3,5 až 5 mm. Výhodou tohoto typu nůžek je skutečnost, že ani tenký plech se při stříhání nezvlní, nevýhodou neschopnost stříhat křivky a kružnice s menším poloměrem. Vyrábějí se i v akumulátorovém provedení – například typ Trumpf TruTool C 250, který pohání Li-Ion baterie, zvládne ocelový plech o pevnosti do 400 MPa o tloušťce do 2,5 mm.