Instalace vany a závěsné toalety

splachovací zařízení závěsného záchodu
Instalace vany a závěsné toalety, foto archiv

Bez záchodu a bez koupelny – byť by to měla být nepříliš oblíbená, ale z prostorových důvodů nutná kombinace 2 v 1, nesplňuje byt základní parametry. Podívejme se, jak na instalace vany a závěsné toalety. Předpokladem samozřejmě je, že již máme hotové rozvody vody i odpad, což při rekonstrukcích nejsnáze vyřešíme předstěnovým systémem.

O tom, jak předstěnový systém připravit a co to vůbec je si můžete přečíst ZDE. Jinak práci začneme koupací vanou. Její samotné umístění musí samozřejmě proběhnout před obkládáním místnosti. Následujícím krokem bude i utěsnění spojovacích otvorů, stejně jako montáž armatur.

Vana v pěně

Obložená vana, foto med

Nabízíme vám způsob zasazení vany do přesně vytvarovaného podkladu z tvrdé pěny. Na to, že chceme použít tento výhodný způsob myslíme už při nákupu vany a informujeme se, zda se k námi vybrané vaně dodává. Jeho použití neuvěřitelně práci s instalací vany ulehčuje – jenom vlastně nosník z tvrdé pěny vhodným lepidlem připevníme k podlaze, a poté do něho vanu vsadíme. Abychom mohli instalovat přívod vody a odvod odpadu, samozřejmě v nosníku vyřízneme odpovídající otvory. A ihned po zasazení vany můžeme začít s obkladačskými pracemi koupelny.

Jak při montáži postupujeme

  1. Vybrali jsme vanu s odpovídajícím pěnovým „lůžkem“. Součástí tohoto vanového nosníku jsou pomocné montážní klíny z tvrdé pěny, které zajišťují požadované vzdálenosti od stěny a od podlahy. V lůžku vyřízneme příslušné otvory pro odtok odpadní vody, který se nachází nad podlahou.
  2. Vanový nosník lepíme na rovný podklad. Zkontrolujeme jeho sklon vodováhou a použijeme vhodné montážní lepidlo nebo pěnu, případně silikon. Malé nerovnosti podkladu lze vyrovnat silnějším nánosem lepidla.
  3. Pokud jsme vybrali příjemnější akrylátovou vanu, můžeme se hned pustit do instalace, u levnějších kovových smaltovaných van je třeba se k jejich uzemnění spolehnout na pomoc odborníka.
  4. V této fázi se zpravidla přistupuje k obkladu vany zvolenými kachlíky. Jakmile jsme s ním hotovi následuje definitivní utěsnění vany. Proto nejprve vyčistíme spáry, k jejichž vyškrábání použijeme univerzální nůž. Zbytky lepidla odstraníme nejlépe špachtlí nebo vhodně širokým šroubovákem.
  5. Pro zachování rovného průběhu těsnění spáru oblepíme nejlépe krepovou páskou. Pak do ní šroubovákem zastrčíme vyplňovací šňůru z polyetylénu. Špičku kartuše se silikonem odřízneme tak, aby šířka špice odpovídala šíři spáry.
  6. Naneseme silikon. Ovšem ještě před tím spáru potřeme prostředkem na nádobí – Jar se osvědčil. Také v něm můžeme namočit prst či nástroj na zarovnání. Přebytečného množství silikonu otřeme papírovou utěrkou a ihned odlepíme krepovou pásku.
  7. Nakonec namontujeme vanovou armaturu. Závit příslušných spojovacích kusů utěsníme silikonem. Před montáží baterie nasuneme růžice.

A teď ještě závěsnou toaletu

Závěsné WC, foto med

Je to výhoda, že se proti stojícím mísám nemá kam dostat špína a i pod klozetem jde podlaha dobře vytřít. V předstěnovém systému instalací se nacházejí nejen místa pro mísy připevněné ke stěně, ale jsou v něm k dispozici i přítoková a odtoková spojení. Pokud nemáme k dispozici předstěnový systém s integrovanou závěsnou vodní nádržkou, musíme si ji obstarat zvlášť. Nádržka by neměla dodávat více než šest litrů na jedno spláchnutí. Když komplet neobsahuje (u jednotlivých výrobců je to různé) PE-odtokové koleno, sadu pro připojení WC, teflonovou lepicí pásku a závitové tyčky, musíme je dokoupit. A také ohebné vodovodní trubky pro pitnou vodu a odpovídající rohový kohout pro přívod vody do splachovací nádržky.

Výšku stanovíme předem

Zařízení pro splachování, foto archiv

U předstěnového systému mají jednotlivé prvky výškově nastavitelné nohy. Využití těch pěti centimetrů je důležité, vyšším jedincům se přirozeně bude lépe trůnit na vyšší míse… Výšku samozřejmě určíme před tím, než položíme obklad a dlaždičky.

  1. Mísa bude zavěšeno na dvou závitových tyčkách. Zadní matky slouží k tomu, aby se závitové tyčky nezašroubovaly příliš dovnitř. Při montáži zasuneme trubky, které se nacházejí na klozetu, do přípojek ve stěně a matkami na závitových tyčkách upevníme WC ke stěně.
  2. Sedátko spojené s víkem otočíme, konce upevňovacích háků zasuneme do upevňovacích otvorů v toaletě a zespodu našroubujeme matky.
  3. Abychom mohli otevřít uzavírací kohout přívodu vody, musíme sejmout krycí upevňovací desku splachovacího zařízení, nechat zcela naplnit splachovací nádržku a zase desku nasadit. Pro pevné přišroubování splachovací tlačítko jsou vpravo a vlevo umístěny plastové úchyty.