Koupelna spojená s WC

koupelna - wc, sprchový kout, vana
Koupelna spojená s WC, foto archiv

Koupelna spojená s WC je ve většině zemí Evropy naprosto běžným jevem. U nás to bylo donedávna považováno za přestupek, a to zejména z hygienických důvodů. Většina typizovaných projektů novostaveb a rodinných domků v tomto směru nezohledňuje naše předpisy: podle obecně technických podmínek pro výstavbu nelze v bytech, které mají více než dvě místnosti, povolit propojení koupelny a WC, pokud ovšem v bytě není ještě jeden samostatný záchod. Jak toto řešení vypadá v praxi?

Staveb, kde je koupelna v jedné místnosti s WC přibývá a stavební úřady buď mhouří oči, nebo o přestavbách prostě nevědí. Riziko, spojené s povinností uhradit pokutu a uvést přestavbu do původního stavu, je malé – ale existuje. Otázkou je, zda je toto módní a nepříliš legální řešení pro domácnost přínosem.

Vyhláška 137/1998 Sb. O obecných technických požadavcích na výstavbu, §22 bod 6:

„U každého bytu musí být alespoň jeden záchod a jedna koupelna. Záchod nesmí být přístupný přímo z pobytové místnosti, nebo obytné místnosti, jde-li o jediný záchod v bytě. Tvoří-li byt nejvýše dvě obytné místnosti, mohou být záchod a koupelna v jedné místnosti.“

Byty nejen v paneláku

paneláková koupelna
Koupelna se záchodem, foto med

V malých bytech, zejména v panelové výstavbě, představuje právě spojení WC a koupelny jediný způsob, jak využít omezené prostorové možnosti. V malých bytech s jedním až dvěma obyvateli je takové řešení bez problémů, ale v bytech, kde bydlí více než dva lidi, je spojení koupelny s WC nežádoucí. Představme si například ranní provozní nároky rodiny. Řešení možné je, jak ukazují zkušenosti stavebníků. Za určitých technických podmínek a při změně dispozičního řešení i v panelovém bytě instalujeme druhé samostatné WC, třeba na úkor komory nebo části předsíně. Nejmenší rozměry toalety s dveřmi otevíracími ven – 0,8 x 1,1 metru.

Hygiena především

prosklená příčka v koupelně
Koupelna s toaletou, foto med

V koupelně s WC, kde nazí přicházíme do styku se sanitární keramikou, je zvýšené riziko přenosu různých nemocí. S tím si však výrobci sanitární keramiky dokáží poradit a své produkty z hlediska hygieny nejrůznějším způsobem zajišťují. Povrchy jednotlivých materiálů jsou chemicky či fyzikálně ošetřeny. A to tak, že se na nich nečistota nedrží, naopak ji odpuzuje. K tomu přihlédneme při výběru zařízení koupelny přihlédnout. Hygieně a snadné údržbě svědčí i moderní kompaktní tvary, díky nimž se nároky sanitární keramiky na prostor zredukovaly na minimum. Toaletu od koupelny oddělíme tenkou příčkou ze sádrokartonu nebo z tvrzeného plastu. Nebo postavíme nízkou zídkou, kterou využijeme i jako odkládací polici.