Při rekonstrukci domu či bytu někdy potřebujeme změnit půdorys interiéru. Nejjednodušší by bylo vnitřek prostě vybourat a rozdělit nově. Jenže stavební konstrukce obytného prostoru a jeho dispoziční řešení tvoří zdi nosné a nenosné. Na ty první bez konzultace s odborníkem je radno nesahat – pokud ovšem nechceme riskovat, že nám dům spadne na hlavu. Zato bytové příčky ze zdí nenosných prostor rozdělí podle našich představ a potřeb. Tyto příčky vybudujeme několikerým způsobem.
Úkolem nenosných příček jsou kromě rozdělení bytu na vlastní dispoziční řešení i funkce zvukově a tepelně izolační a zlepšení odolnosti proti vlhku nebo požáru. Raději na ně budeme volit lehčí materiál, aby příčky svou hmotou příliš stavbu nezatěžovaly.
Zděné příčky
Příčky můžeme vyzdít z různých materiálů. Mezi klasické materiály na příčky patří tradiční cihly, plné nebo dutinové, pórobetonové či přesné sádrové tvárnice, také skleněné tvárnice (luxfery). Dříve používané příčky typu rabicka a moniérka se dnes již neuplatňují. Tloušťka příček se podle materiálu pohybuje od pěti do patnácti centimetrů. Zděné příčky ještě ovšem nabudou o omítku a štuk – tedy asi o dva a půl centimetru. Nerovná příčka vyžaduje omítky víc, čímž se stavba prodražuje a prodlužuje. Průběžně kontrolujeme stavbu příčky rovnou latí, olovnicí, vodováhou a úhelníkem. Ostatně rovinatost příčky je podle normy a ta nepovoluje na dvou metrech odchylku více než pětimilimetrovou.
Prosklené příčky
Luxfery jsou ideální tam, kde místnost nemá okno a přesto v ní chceme mít alespoň trochu denního světla. Vyrábějí se v široké škále dekorů, barevného tónování a dokonce jako rohovky. Nejčastěji se s nimi setkáme v koupelnách, předsíních, chodbách. Především v obytných místnostech na příčkách ze skleněných tvárnic oceníme měkký prostup světla. Nejčastěji se setkáváme s tímto zajímavým prvkem s dřevěným rámem, mohou byt ovšem i s kovovým, případně plastovým. U zděné příčky z luxfer musíme zohlednit jejich váhu. Pro zajištění zvukové izolace lze použít zvukově izolační skla. Stavba ze skleněných tvárnic vyžaduje fortel a zkušenost – u větších celků je totiž potřebná dilatace.
Monolitické příčky
Monolitické příčky z armovaného železobetonu většinou zároveň plnily funkci nosných nebo vyztužovacích stěn, ale v současné moderní architektuře se n a ně uplatňuje pohledový beton.
Montované sádrokartonové příčky
V současnosti jsou zřejmě pro budování příček nejatraktivnější sádrokartonové desky, které představují nejrychlejší způsob při němž se moc nenadělá a který se hodí i tam, kde nejsou podlahy dost únosné, tedy třeba při rekonstrukcích podkroví. Montují se na dřevěnou nebo ocelovou kostru – na dřevo to vyjde levněji, ale to musí být dokonale suché, aby při jeho sesychání nedošlo k popraskání spár mezi deskami. Desky montujeme na profily a spáry mezi jednotlivými deskami přelepíme bandáží a přetmelíme. Taktéž samořezné vruty, vyztužovací profily na vnějších rozích a ostatní spoje sádrokartonových desek. Tmel schne přibližně čtyřiadvacet hodin. Přebroušená sádrokartonová příčka tak vytvoří dokonalou plochu se stejnoměrnou drsností Ta je zcela připravená k malování, případně tapetování. Při broušení se ovšem dost napráší. Pro koupelny a místa se zvýšenou vlhkostí existuje sádrokarton se speciální úpravou. Bývá zelený.
Zvuková izolace
Sádrokartonové příčky ovšem nabízejí celkem nízkou schopnost tlumit hluk. Jako zvuková izolace slouží tepelná izolace (minerální rohože), kterou příčku před zaklopením vyplníme. Při stavbě příčky se vyvarujeme odizolováním nosné konstrukce pružnými pásky akustických mostů. Existuje i neprůzvučný akustický sádrokarton (SDK). Vyznačuje se speciálním složením a poznáme ho podle modré barvy, upevňuje se do hliníkových profilů a při napojování akustických sádrokartonových desek mezi sebou musíme být obzvláště pečliví. Více o možnostech zvukové izolace ZDE.
Nábytkové příčky
Jiným způsobem dispozičního členění je vytvoření příček nábytkovým zařízením, čímž získáme i úložné prostory. V obýváku například takovou příčkou oddělíme pracovní kout. Bude částečně průhledná, nebo nedosahuje od podlahy až ke stropu. Nábytkové příčky většinou montujeme napevno, ale pamatujeme vhodným konstrukčním řešením na případnou demontáž. Netradiční jsou celé posuvné nebo otočné stěny, jejich konstrukční řešení je už ale technicky náročnější. Což samozřejmě neznamená, že jejich výroba vlastníma rukama je pro nás nepřístupná – záleží na míře naši zkušenosti a pečlivosti.