Montážní pěny

Parapet upevněný monrážní pěnou
Montážní pěny, foto Michal

Tepelné izolace a programy pro úspory energií přinesly stavebnictví další rozměr. Vývoj přináší nové technologie a postupy, jak kvalitně a co nejrychleji utěsnit existující spáry a dutiny. Skvělé jsou v tomto ohledu montážní pěny – pěnové polyuretany, jejichž použití je snadné a rychlé, takže nejspíš brzo do značné míry nahradí četné klasické stavební postupy.

Kolik ročně ušetříme, jestliže investujeme do plastových oken nebo dobře izolovaných eurooken, do kvalitní izolace či nové fasády, si spočítáme poměrně snadno. V případně izolacích montážní pěnou ani nemusíme sahat tak hluboko do kapsy, její vlastnosti se rok od roku zlepšují a už dnes je můžeme použít i na místa dříve zcela nemyslitelná.

Vlastnosti montážní pěny

Montážní pěny, foto archiv

K nejdůležitějším vlastnostem patří přilnavost ke stavebním materiálům, jakými je zdivo, kámen, beton, dřevo, PVC a polystyrén. Pěnové hmoty pohlcují vibrace a zvyšují neprůzvučnost. Nesmějí podporovat růst plísní ani hub, což většina již splňuje, plísně a houby se objevovaly jen v samých začátcích jejich vývoje. Kromě toho nesmějí mít žádnou nutriční hodnotu pro hmyz ani hlodavce.

Druhy montážních pěn

Montáž dveřního pouzdra, foto archiv

Na trhu nalezneme velké množství druhů pěnových hmot od nejrůznějších firem. Měli bychom si vybírat na konkrétní činnost konkrétní pěnu. Jednosložkové montážní polyuretanové (PU) pěny jsou vysoce rozpínavé, snadno se vstřikují trubičkovým aplikátorem nebo při profesionální práci speciální pistolí. Používají se především ve stavebnictví. Pěnu lze velmi dobře zakrýt omítkou, což je většinou nutné, neboť povrch vytvrzené pěny se působením slunečních paprsků po nějaké době drolí. Pro práci v chladnu si můžeme koupit i polyuretanové pěny zimní, s nimiž můžeme pracovat až do teploty -10 °C. Chceme-li se vyhnout problémům s deformacemi vlivem velké roztažnosti klasické pěny – například při montáži obložkových zárubní nebo při lepení parapetů, koupíme pěny málo roztažné.

Použití pěnových hmot

Montážní pěna, foto archiv

– na vyplňování spár při montáži okenních rámů a dveřních zárubní
– k vyplňování dutin
– pro tvorbu zvukově izolačních vrstev
– k vyplňování potrubních, kabelových a jiných prostupů
– ke spojování izolačních materiálů
– pro zlepšování tepelně izolačních vlastností chladicích systémů
– na výplně dřevěných obkladů stěn
– k izolaci a zateplování střešních konstrukcí
– izolaci koupelnových van a vaniček sprchových koutů
– k utěsňování průchodek a chrániček ve stěnách
– k nalepení polystyrénových desek při zateplování fasády.

Náhradní aplikační trubičky pro PU pěny

Aplikační trubičky, foto archiv

Náhradní aplikační trubičky pro opakované použití trubičkových pěn. Při zatvrdnutí pěny v aplikační trubičce ji nahradíme novou.

Příklady montážních pěn

– Montážní pěna

Rychle vytvrzující, rozměrově stabilní pěna, kterou lze aplikovat celoročně a je zpracovatelná od -10 °C do +35 °C. Má vysoká plnicí schopnost, dobrou zvukovou a tepelnou izolaci, vysokou přilnavost a lepivost k různým podkladům – beton, kámen, dřevo, plasty. Používá se pro celoroční montáže, těsnění oken, dveří, prahů, prostupů chrániček při teplotách pod 0 °C. Montážní pěna slouží pro montáže dveřních zárubní a okenních rámů, vyplňování dutin, montážních prostorů mezi panely, zděnými příčkami, stropem a podlahou, průchodů elektrického vedení. Výborná tepelná izolace půdních prostor nebo koupelnových van. Vhodná i pro zvukové izolace.

– Montážní pěna nízkoexpanzní

Montážní pěna nízkoexpanzní slouží pro speciální montáže, kde je nutná minimální expanze a vyšší hustota vytvrzující se pěny (plastová okna a dveře). Vhodná je i k lepení parapetních desek, schodišťových stupňů a prahů.

– Montážní pěna zimní do -15 ºC

Jednokomponentní polyuretanové pěna s rozšířenou možností použití při nízkých teplotách pod 0 °C až do -15 °C. Je vhodná pro vyplňování spár, montáž okenních a dveřních rámů, k izolaci potrubních systémů, utěsňování průchodů a dutin ve stěnách, pro protihlukovou izolaci v příčkách a instalačních jádrech bytových domů, tepelné izolaci střech, utěsňování prefabrikovaných dřevěných prvků montovaných staveb apod. Kvalita pěny se při teplotách do +25°C nemění, ale nižší teplota má vliv na dobu vytvrzení a vydatnost. Výborně přilne k betonu, omítkám, zdivu, dřevu, polystyrénu apod.

Odstranění montážní pěny

Odstraňovač montážní pěny, foto archiv

Montážní pěny jsou charakteristické svou vysokou lepivostí a jejich odstranění z nábytku, oken, dveří, nářadí, oblečení a tak podobně může být velice problematické. K snadnému odstranění ještě nevytvrzené pěny slouží čistič polyuretanové pěny. Vytvrzenou pěnu lze odstranit pouze mechanicky.