Silikonové tmely

Práce se silikonovým tmelem
Silikonové tmely, foto archiv

Jednosložkové trvale elastické tmely používáme všude tam kde vyžadujeme vlastnosti, jakými je odolnost proti vodě, povětrnostním vlivům, UV záření a teplotám od -50 °C do +180 °C a které se vyznačují vysokou pružností. V domácnosti sanitární silikonové tmely využíváme často tam, kde jsou problémy s vodou a vlhkostí. Utěsňujeme jimi spáry ve sprchových koutech, okolo van, umyvadel, klozetů, dřezů a pracovních desek apod.

Silikonové tmely můžeme aplikovat na spáry, které se rozevírají až o 25 % původní šíře. Tmely schnou po asi 15 minutách a vytvrzují se rychlostí 2–3 mm za 24 hodin podle relativní vlhkosti vzduchu a typu tmelu. Silikonové tmely se vyrábějí se transparentní, bílé nebo barevné, ale dále tónovat je nelze. Pro tmelení porézních silikátových hmot, jako jsou betony, omítky, umělý kámen, mramor, pískovec apod. nejsou příliš vhodné, protože nepronikají do materiálu, ale ulpí jen na jeho povrchu.

Dělení silikonových tmelů

Utěsnění vany silikonovým tmelem, foto archiv

Silikonové tmely dělíme na dvě kategorie:

  • Tmely octanového typu, snadno přilnou k neporézním materiálům, jakými jsou glazurované keramické obkládačky, sklo a emailem natřené kovy. Používají se k zasklívání, vnějšímu utěsňování spár mezi rámy oken a omítkou, utěsňování dilatačních spár a jiné.
  • Neutrální tmely se používají je spojitosti s materiály porézními, jako jsou neglazurované obklady, zdivo, omítka, ale dobře drží i na kovu, kamenině i keramice. Jsou vhodné pro upevňování zrcadla na stěnu (octanového typu by narušily pokovení a zrcadlo by osleplo).

Silikon akrylový

Mezi silikonovým a akrylovým tmelem stojí silikon akrylový, který používáme zejména k opravám trhlin a prasklin v omítce, zdivu, dřevu nebo betonu. Můžeme je použít i pro tmelení spár mezi rámy oken, dveří a zdivem, okenních parapetů nebo pro vyplňování spár mezi titan-zinkovými parapety a zdivem. Dodává se v několika barvách a jako transparentní. Přetírat barvou se nedá.

Sanitární silikon

Bez sanitárního silikonu se neobejde žádná větší rekonstrukce či stavba. Je neocenitelným pomocníkem u všech montáží. Sanitární silikony jsou silikonové tmely, které navíc obsahují fungicidní (protiplísňové) přísady. Používáme je v prostorách se zvýšenou vlhkostí, jakými jsou např. koupelny, kuchyně, prádelny, bazénové prostory. Elasticitu silikonu oceníme především v panelových jádrech, které se neustále hýbají. Silikon ve spáře to vydrží – stále těsní, pruží, nedrolí se ani nepraská.

Další typy silikonů

Vytlačovací pistole na tmely v kartuších, foto archiv

Kromě již zmíněných typů silikonů existuje ještě mnoho dalších, speciálních typů – na výrobu izolačních dvojskel, zasklívání, na lepení akvárií, pro utěsňování spojů na čerpadlech, rychlostních skříních či přírubách potrubí.

Jak silikonové tmely přechovávat

Cena za kartuš sanitárního silikonu se pohybuje od 100 korun výše (nejedná li se o akce v marketech). Prodávány jsou ve 310 ml plastových kartuších s nanášecím hrdlem. Po ukončení práce uvolníme tlak aplikační pistole a hrdlo zašroubujeme, aby tmel či silikon nezatvrdnul nebo nevulkanizoval. Pokud jsme odřízli zúžené hrdlo a není možné našroubovat koncový uzávěr, můžeme použít celé hrdlo nové, nebo uzavřít přívod vzduchu tak, že do hrdla vsuneme hřebík.