Elektrické podlahové vytápění

pokládka elektrické rohože k podlahovému vytápění
Elektrické podlahové vytápění, foto archiv

Po teple domova toužíme nejvíce v mrazivých dnech, kdy zimou prokřehlými prsty odemykáme svůj byt nebo dům. Jedním ze způsobů, jak vyhřát obytné prostory, je instalace elektrického podlahové vytápění. V takto vyhřátém pokoji nepotřebujeme bačkory ani vlněné ponožky, a právě teplo od nohou je základem tepelné pohody.

O teplovodním podlahovém vytápění jsme již psali, nyní se zaměříme na podlahové vytápění ve formě elektrických rohoží. Vytápění radiátory a podobnými nosiči tepla ohřívá obytnou místnost od umístění těles směrem ke stropu. Podlaha je zde místem nejchladnějším. Podlahové vytápění velmi mírně stoupá od podlahy a ohřívá tak obytnou místnost od podlahy směrem ke stropu a vytváří tak celkové příjemné tepelné klima.

Výhody podlahového vytápění

Podlahové vytápění, foto archiv

Je pravda, že chceme-li vyměnit stávající vytápění za to podlahové, musíme počítat i investicemi nejen do elektrických rohoží, ale i do nové podlahy a to se vším všudy, ale i tak patří mezi nejnižší. Podlahové vytápění je vhodné i z hlediska úspory energie. Místnost se vyhřeje ještě rychleji než při vytápění teplovodním podlahovým. Také se snáze ovládá regulováním digitálních termostatů. Jeho předpokládaná životnost je padesát let a toto číslo spolu s modernějšími technologiemi stále stoupá. Pomalu stoupající teplo nezviřuje prach, proto je tento způsob vytápění vhodný i pro alergiky. Při vytápění plynovým kotlem a radiátory nás vyjdou náklady na daleko vyšší částky než u podlahového vytápění a přitom dosáhneme nižšího tepelného komfortu. To proto, že musíme obydlí přetápět o 2 – 3 °C, aby se stěny dostatečně vyhřály. Při vytápění elektrickým podlahovým systémem stačí výkon o 2 – 3 °C nižší. To znamená, že ušetříme 10 – 15 % nákladů na vytápění.

Elektrický podlahový systém

Elektricky vytápěné rohože, foto archiv

Elektrický podlahový systém je tvořen elektricky vytápěnými rohožemi, které klademe pod podlahovou krytinu s vysokou tepelnou vodivostí na betonový podklad a zalijeme ho betonovou mazaninou tloušťky asi 70-80 mm. Novější typy rohoží mají malou tloušťku – i méně než 2,5 mm. Výhodou topných rohoží je, že je můžeme instalovat na stávající keramickou nebo betonovou podlahu.

Podklad

Betonový podklad podlahového vytápění, foto archiv

Nejhodnějším podkladem pro elektrické podlahové vytápění je beton. Musí být čistý, rovný a suchý. Jednoduchým testem zjistíme, je-li podklad správně vyzrálý: položíme na něj gumovou nebo plastovou rohožku a necháme ji přes noc. Pokud je ráno na místě pod rohožkou beton orosený, není ještě pro pokládku vhodný a je nutné ho nechat dosušit. Stejná pravidla platí i pro ostatní druhy podkladu.

Podlahová krytina

Nejvhodnější materiály pro podlahovou krytinu na elektrické podlahové vytápění jsou keramické dlaždice, kámen a kameninové cihly, travertin, žula, mramor apod., které mají nejlepší tepelnou vodivost. Teplo dobře vodí i dřevěné podlahové krytiny nebo masivní parkety, ale i laminované krytiny. Dřevo má ale tu nevýhodu, že při zvýšené vlhkosti bobtná a při suchu se smršťuje. Nejméně pracuje exotické dřevo a bambus, mezi vhodné přírodní materiály patří také korek.