V koupelnách a kuchyních, jejichž stěny chtě nechtě přicházejí do styku se stříkající vodou, se nejčastěji uplatňují keramické obklady a dlažba. Dlaždice se pokládají také v předsíních a halách, ale stále módnější je využití velkoformátových dlaždic v obývacích pokojích.
Vývoj stavební chemie zavedl do praxe mnoho nových výrobků, speciálních vyrovnávacích stěrek a lepicích i spárovacích hmot, takže práce s obkladačkami a dlažbou se stala snadnější a výsledek může při troše pozornosti být dokonalý. Při pokládání však doporučujeme dodržovat postupy výrobců lepidel a spárovacích hmot a to zejména u druhů, kdy dlaždice mají různé odstíny pro vytváření žádaného efektu. O řezání a vrtání dlaždic ZDE.
Přípravné práce
Podklad musí být soudržný a čistý. Před obkládáním ho dokonale vyrovnáme – oč zde budeme pečlivější, o to lepších výsledků dosáhneme. U velkých ploch ponecháváme dilatační spáry, zejména při použití podlahového topení (ohled na změnu teplot), a to u dlažeb nejméně 3 mm, raději však 6-8 mm. K rozmíchání lepidla použijeme míchadlo nebo míchací nástavec na vrtačku. Namícháme ho jen tolik, kolik jsme ho schopni zpracovat.
Vnitřní rohy
Rohové spáry vytmelíme zvlášť pečlivě, aby nevznikaly praskliny. Dlaždice lepíme z obou stran, aby byly vodorovné spáry stejné. V koupelně naneseme podél rohů pruh vodotěsného tmelu, abychom zabránili pronikání vlhkosti, případně i poškození dlaždic při posunech překližkových nebo sádrokartonových stěn.
Vnější rohy
K zakrytí neglazovaných hran obkladaček je opatříme plastovými či kovovými lištami, tzv. rohovkami Tyto barevné plastové začišťovací lišty chrání obkládačky u vnějších rohů před poškozením. Rohovky se též upevňují v hranách dveřních a okenních otvorů s keramickým obkladem. V případě pracovních desek je nejvhodnějším řešením obvodový rám z dřevěných lišt.
Pracovní postup
- Vyrovnanou plochu stěny před nanesením lepidla symetricky rozdělíme pomocí vodováhy a olovnice. První kladenou řadu si označíme lepicí páskou. Na vyznačování obkládaček zásadně nepoužíváme fixy, neboť mohou na glazovaném povrchu, případně i ve spárách, zanechat těžko odstranitelné šmouhy.
- Důkladně rozmíchané lepidlo naneseme hladkou stranou ozubeného hladítka na spodní část stěny a rovnoměrně ho rozprostřeme.
- Poté lepidlo pročísneme ozubenou stranou hladítka. Tím vzniknou v lepidle drážky potřebné pro kladení dlaždic do tenkého lůžka. Obkládačku vkládáme do tenkého lůžka malty tak, že nejdříve přiložíme jednu hranu a při vyrovnávání se posouváme dolů
- Kvůli dilatačním spárám klademe patkové obkládačky na asi 5 mm silné podložky (postačí například kousky lepenky).
- Nakonec zkontrolujeme hranu přiložením pravítka a vodováhy. Jestliže používáme obkládačkové křížky, po 60 minutách je odstraníme.
Triky s lepením
- Dlaždičky klademe na definitivní místo. Pokud bychom chtěli již položené do lepidla posunout, vytvoří se u její hrany hrbol a lepidlo vyleze ze spáry. Pokud se stane, že lepidlo potřísní obkládačky, setřeme ho dříve, než zatvrdne.
- Obecně platí, že lepidlo nanášíme na podklad, nikoli na obkládačky. Když však lepíme úzké proužky nebo rohové obkládačky, je vhodnější potřít lepidlem jejich zadní stranu a vtisknout je na místo.
- K usazení kartonů mozaikových dlaždiček do lepidla použijeme malířský váleček. Jeho pohyb zajistí rovnoměrný tlak a tudíž i stejnou výšku povrchu jednotlivých kusů mozaiky. V případě nouze můžeme použít i kuchyňský váleček na nudle.
- Než lepidlo zaschne, zkontrolujeme pravítkem, zda některé kusy nevystupují z plochy, nebo nezapadají dovnitř. V takovém případě obkládačku vyjmeme, část lepidla odebereme (nebo doplníme) a nalepíme zpět.
Obložení kuchyňské pracovní desky
Vodotěsnost podomácku vyrobené pracovní desky z dřevotřísky v kuchyňské lince zajistíme nalepením dlaždiček. Při kladení plochých dlaždic na svrchní plochu desky postupujeme v pásech směrem ke stěně. U stěny pak nalepíme řezané kusy potřebné šíře.
Obložení vlhkých stěn
Obkládat můžeme i vlhké zdi! Standardní obklady sice pokládáme pouze na suché zdi – ale v bytech, v nichž se vyskytuje vlhkost, můžeme upotřebit obklady, které se upevňují šroubováním k dřevěné konstrukci. Tím, že obklad nelepíme přímo na zeď, nám mezi konstrukcí a obkladem vznikne volný prostor, který umožňuje proudění vzduchu a snižuje nebezpečí růstu plísní v místnosti. Logickou výhodou šroubovaných obkladů je také to, že samozřejmě neopadávají…