Bambus se v místech svého výskytu odedávna využívá ve stavebnictví – říká se mu rostlinná ocel, protože je lehčí než ocel a pevnější než beton. Z bambusu se dělá bambusová podlaha, papír a léky. Mladé bambusové výhonky patří k lahodné zelenině. Z pevných a trvanlivých stébel bambusu se vyrábí kromě jednoduchých příbytků zejména lešení k opravě budov, zábradlí, rozvody k zavlažování polí, ohrady, můstky před vodu, nábytek, nejrůznější nářadí a také plovoucí podlahy.
Bambus roste na všech kontinentech kromě Antarktidy, i když v Evropě je jeho pěstování teprve v začátcích. Je jich na sta druhů. Bambus není strom, i když běžně dorůstá více než 20 metrů. Patří do rodu trav z čeledi lipnicovitých a má stejné podzemní stonky. Stébla bambusů dřevnatí, uvnitř jsou dutá. Jejich měkčí a pružnější hmotou prostupují velmi pevná vlákna, která se při tlaku rozestupují, proto je možné stébla ohýbat, nikoli však zlomit. Bambus se využívá podobně jako dřevo, ale je mnohostrannější. Kromě výrobního a stavebního materiálu má bambus přednosti i při vlastním pěstování, a to ochranu půdy před erozí, rychle rostoucí zástěna nebo ohraničení na zahradě, je velmi dekorativní jako solitér v zahradě i v přenosných nádobách. Na rozdíl od pomalu rostoucích stromů mohou bambusová stébla vyrůst o několik desítek centimetrů za jeden den. Prospívají životnímu prostředí, neboť při svém růstu pohlcují až čtyřikrát větší objem oxidu uhličitého než stromy.
Bambusová podlaha
Bambus je oblíbený přírodní, a přitom rychle obnovitelný zdroj materiálu na podlahy. Má zajímavý a netradiční design a, především však výborné fyzikální a užitné vlastnostmi. Na podlahovinu se používá čínský bambus. Lisuje se technologií, která zaručuje větší tvrdost než tvrdé dřevo. Podlahy se vyrábějí ze spodní části silných stébel a tvarují se do přesných lamel, z nichž se vyrábějí podlahové dílce. Bambusová krytina je tvrdá – dobře odolává možnému poničení, ale zároveň je i pružná. Snadno se udržuje, je vodě odolná, avšak zamokření delší dobu nesnáší – může nabobtnat a zbortit se (např. když vás vytopí soused a vy to zjistíte až po návratu z chalupy nebo z dovolené). Nevýhodou bambusové podlahy je možnost napadení škůdci (stejně jako podlahy z masivu). Jinak bambusové podlahy splňují všechna náročná kritéria kvality a dlouhé životnosti. Podlaha z bambusových lamel umožňuje i několikanásobné přebroušení.
Pokládka bambusové podlahy
Bambusové podlahy se pokládají zpravidla dvěma způsoby – buď je celoplošně přilepíme, a to mozaikové, masivní a dvouvrstvé bambusové parkety se lepí přímo na podklad, anebo použijeme třívrstvé bambusové parkety, které pokládáme jako běžné plovoucí podlahy, většinou pomocí zámkových spojů. Při nákupu bychom si měli pořídit dostatek podlahoviny s připočtením rezervy, neboť v jiné sérii se můžou dílce podstatně barevně lišit.