Zateplení podlahy nad nevytápěnými prostory

zateplená plovoucí podlaha
Zateplení podlahy nad nevytápěnými prostory, foto archiv

Studené nohy neukazují vždy jen na špatný krevní oběh. Příčinou může být chybějící zateplení podlahy nad nevytápěnými prostory. Je-li náš byt nepodsklepený nebo nad nevytápěnými prostory, neochrání nás před chladem od podlahy ani tlustý koberec. Skvělým řešením je proto zateplení podlahy izolačními deskami nebo násyp izolační hmoty. Obojí zvládneme sami.

Izolační desky klademe v případě, že máme betonovou podlahu, izolační násyp použijeme do dutin pod starými prkennými podlahami. Staré dřevěné trámové podlahy totiž mívají pod povrchem zpravidla velké duté prostory. Ty zateplíme tak, že je vyplníme suchou ochrannou vrstvou keramzitu nebo perlitu.

Zateplování betonových podlah

Betonové desky, foto archiv

Podlahy v novostavbě mívají zpravidla betonový povrch. V tomto případě musíme nejprve položit PE fólii jako zábranu proti pronikání vlhkosti. Natáhneme ji a necháme o 10-12 cm u zdí přečnívat. Abychom se vyvarovali zvukových můstků, položíme podél zdí izolační pásy, které později dosáhnou do výše povrchové vrstvy. Následuje pokládka izolačních desek (vedle celulózy a minerální vlny jsou též vhodné například desky z tvrdé pěny).

Vrstvy betonové podlahy

  1. Podlahová krytina
  2. Betonová mazanina
  3. Oddělující vrstva
  4. Vrstva proti kročejovému hluku, např. miralon
  5. Betonová podlaha
  6. Izolační deska pro podlahy nad sklepem.

Postup

Zateplená podlaha, foto med
  1. Na betonový podklad nejdřív položíme PE fólii jako zábranu proti vlhkosti. Na místa spojení se stěnami položíme pásy izolačního materiálu z dřevních vláken.
  2. Pak položíme střídavě celulózové desky a pásy izolačního materiálu z dřevních vláken, vhodné jsou například desky potažené černou vytvrzenou vrstvou.
  3. Celý systém můžeme zakrýt například osmnáct milimetrů silnými OSB deskami, padesátimilimetrovým vlhký potěrem nebo dvacet pět milimetrů silnými palubkami.

Zateplování dřevěných trámových podlah

Duté prostory pod podlahou, foto archiv

Mezi nosnými trámy dřevěné podlahy se zpravidla nacházejí duté prostory, které bývají vyplněny pískem nebo škvárou. Výplň slouží ke zvýšení plošné hmotnosti a omezuje kročejový hluk. Pokud je zde ještě místo, zaplníme ho izolační hmotou, nejlépe suchým násypem. Pak podlahové palubky přitlučeme rovnou k trámkům nebo uzavřeme prostor dřevěnými deskami. Poté případně položíme další izolační vrstvu, podklad a vlastní podlahu.

Vrstvy dřevěné duté podlahy

  1. Dřevotřísková deska
  2. Izolační deska
  3. Dřevotřísková deska
  4. Stará písková nebo škvárová výplň – izolační materiál nebo násyp
  5. Vrstva hlíny
  6. Záklop
  7. Stropní trám

Plovoucí podlahy

Izolační desky, foto archiv

Jako podklad pod plovoucí podlahy jsou zvláště vhodné izolační desky z minerální vlny. Můžeme je ovšem použít jak pod dřevěné desky, tak i pod betonový nebo asfaltový potěr. Desky vykazují vysokou zátěžovou odolnost.

Suché potěry

Suché potěry – tak se nazývá systém sádrokartonových nebo cementotřískových desek doplněný tepelnou nebo zvukově izolační vrstvou. Tento systém uplatníme všude tak, kde se vyžaduje rychlá, čistá a suchá montáž s nízkou hmotnostní výsledného produktu a malým zatížením stropu. Na tyto suché potěry, které mají skvělé izolační vlastnosti, můžeme poté položit všechny běžné druhy podlahovin. Tyto izolační desky jsou nehořlavé a ekologicky i hygienicky nezávadné.