Druhy oken a jejich výhody

Druhy oken, foto med

Okno je stavební otvor, který zajišťuje pro interiér denní světlo, chrání obyvatele před nepříznivými povětrnostními vlivy zvenčí a výrazně ovlivňuje celkový ráz domu. Jeho záporem však je, že může být kritickým místem nadměrných ztrát drahého tepla. Vzhledem k tomu, že ceny energií spíše porostou, neušetříme ve výsledku tím, že koupíme levná okna, neboť na úkor kvality pak proděláme mnohem více na teple, protože – obrazně řečeno – budeme kromě domu vytápět i ulici.

Důležitou roli okna má okenní rám. Součinitel tepelné propustnosti skel a okenního profilu udává tepelně-izolační vlastnosti okenní konstrukce jako celku.

Ceny oken

Zjednodušeně můžeme říct, že vezmeme-li cenu průměrného plastového okna jako základ 100 %, za standardní dřevěné eurookno zaplatíme asi 140 % této částky, a za hliníkové provedení či kombinaci dřeva a hliníku, které mají zvenčí hliníkové opláštění, jež jim prodlouží životnost, dáme asi 180 %.

Typy oken

Dřevěná špaletová okna, foto med

Můžeme říct, že u nás se běžně používají tři druhy oken:

 • Špaletová okna: Vzdálenost mezi okenními křídly špaletových oken je minimálně 12 centimetrů, ale spíš více. To zajišťuje jejich dobré tepelné vlastnosti, neboť průchod tepla zdí okolo okenního rámu probíhá v dostatečné vzdálenosti. Není proto dobrým nápadem vyměňovat při rekonstrukci tato poměrně dobrá okna za nová, jednoduchá s dvojsklem, neboť obě okna mají přibližně stejné tepelně technické vlastnosti.
 • Zdvojená okna : Okenní křídla jsou spolu sešroubována (zdvojena), a zasklená dvěma jednoduchými skly. Dnes jsou již přežitá, protože jimi uniká značné množství tepla a kvůli jejich konstrukci nelze osadit do vnějšího křídla dvojsklo.
 • Jednoduchá okna s dvojsklem: Dřevěná a plastová okna s dvojskly patří v současnosti k těm nejpoužívanějším. Dvojskla dosahují dobrých tepelně izolačních vlastností. Ta je různá ve vztahu k jejich speciální úpravě, kterou může být pokovení, vakuování, výplň inertním plynem aj.

Úniky tepla

Dvojitá skla, foto med

Teplo může unikat rámem, dutinami mezi skly, ostěním (pod parapetem i nadpražím), ale i samotným sklem okna. Teplo i světlo totiž mají řádově stejnou vlnovou délku. Abychom při výměně nového okna neztráceli teplo (jehož únik může dosáhnout až 30 %), musíme ostění tepelně izolovat. Při výměně nových oken mohou také vzniknout netěsnosti mezi zdí a rámem. Musíme proto dávat velký pozor, aby byly rámy zazděny do okenního otvoru opravdu kvalitně.

Přidání skla

Někdy uděláme lépe, když místo výměny celých oken (v případě, že je okenní rám zachovalý) přidáme další sklo, tedy zasklíme vnější okenní křídlo dvojsklem, okna řádně utěsníme, případně vybouráme pouze vnější okno a místo něj osadíme nové okno s dvojsklem. Okno tak získá vynikající izolační schopnosti. K nejnovějším trendům patří okna s trojskly (s trojnásobným tepelně-izolačním účinkem). Variantou jsou například dřevěná nebo plastová okna zasklená tepelně izolačními dvojskly v kombinaci s přidaným vnějším hliníkovým proskleným rámem. Z hlediska tepelně izolačních vlastností patří k dokonalým dvoukomorový rám vyplněný PUR pěnou. Dřevo-hliníková okna s vysoce izolující pěnou jsou určená pro pasivní domy.

Jaký rám vybrat

Plastové tříkomorové okno, foto med

Moderní okna s okenními profily ze dřeva a plastu a hliníku dnes již patří k běžnému standardu a mají vynikající vlastnostmi i dobré tepelně technické parametry. Zatím nejlepší vlastnosti dosahuje kombinování jednotlivých materiálů. Důležité pro kvalitu okna je kování, jež bývá zpravidla celoobvodové, se snadným ovládáním.

 • Plastová okna: Přestože náklady na plastová okna patří k nejnižším, měli bychom si uvědomit, že jsou vhodná zejména do panelových domů. Rozhodně nepatří do stylových rodinných nebo činžovních domů. Mají slušnou odolnost bez údržby, i když vzhledem ke krátké době užívání nelze určit, jak budou vypadat za několik desítek let. Plastové rámy se stále vyvíjejí. Platí, že čím více dutých a uzavřených komor profil má, tím je lepší jeho tepelně-izolační schopnost. Běžně se užívají tříkomorové profily, avšak evropským standardem jsou již profily čtyřkomorové nebo pětikomorové. Mezi současné trendy patří dokonalejší dvoukomorové systémy vyplněné izolační pěnou. K údržbě plastových oken patří jejich pravidelné mytí, promazávání kování a kontrola těsnění.
 • Dřevěná okna: Dřevěné rámy mají dobré zvukové a tepelně-izolační vlastnosti, ale bez povrchové úpravy nejsnáze podléhají působení počasí.
  Dřevěné eurookno, foto med

  Standardem jsou eurookna, vyráběná z třívrstvého lepeného dřevěného hranolu (lamely), který zajišťuje tvarovou stabilitu. Jako dřevo se používá smrk, dub a tropické dřevo meranti. Pro povrchovou úpravu se používá dvoufázový nátěrový systém, který se skládá z impregnace a lazury. Ta se po pěti až sedmi letech obnovuje, ale na rozdíl od klasicky lakovaných oken nemusíme povrch opalovat a okna stačí jen lehce přebrousit. Lazura se neloupe, jen průběžně ubývá.

 • Hliníková okna: Hliníková okna se vyznačují přirozenou odolností vůči vodě a slunečnímu záření. Na jejich výrobu se ale spotřebuje velké množství energie, proto jsou trnem v oku ekologům. Uživatelům ale přinášejí opravdu komfort. Vyrábějí se v úzkých profilech, neboť materiál je pevný, a díky nim mohou být místnosti dokonale prosvětleny.
 • Kombinovaná okna:  Dřevo-hliníkové, dřevo-plastové a plast-hlinikové.

Dřevo-hliníková okna

K novým trendům patří systémy kombinovaných oken dřevo-hliník. Jejich předností je, že dřevěnou konstrukci z vnější strany zcela zakrývají speciální hliníkové profily a dokonale chrání před nepřízní počasí. Mezi přednosti dřevo-hliníkových oken patří, že vnější hliníkové rámy mohou být v různých tvarech (skosené, pravoúhlé, obloukové), barvách (odstíny RAL, imitace dřeva, moderní metalíza). Snadno se udržují, nepotřebují nátěr, jsou odolné vůči počasí, mrazu, UV záření i stárnutí.

Plastové okno, foto med

Vnitřní dřevěné rámy jsou optimální pro zdravé bydlení, navozují příjemnou atmosféru v interiéru a mají vynikající tepelně-izolační a protihlukové vlastnosti.

Dřevo-plastová okna

Tato cenově dostupnější kombinace se z hlediska ochrany vyrovná hliníkovým lištám. Rámy jsou založeny na různých konstrukčních principech, z nichž některé plastový kryt dřevo nejen chrání, ale výrazně snižuje koeficient prostupu tepla.

Plast-hlinikovéá okna

Ze všech materiálů právě tato kombinace nejméně podléhá stárnutí – plast není v interiéru namáhán počasím a dobře se udržuje a zvnějšku rám chrání hliník.