Pokládka parket – příprava podlahy

lepení parket na betonovou podlahu
Pokládka parket – příprava podlahy, foto Michal

Dřevěné podlahy vytvářejí příjemnou a uklidňující atmosféru. Dřevo přináší do interiéru kvalitu, trvanlivost a jedinečnost, protože každá kresba letokruhů je originálem. Díky tomu a také výběru vzoru je pokládka parket – příprava podlahy snadná. Můžeme realizovat nápady či styly, od klasických až po ty nejmodernější.

Pokládka parket – příprava podlahy – výběr parket pak musí odpovídat stanoveným kritériím. Podlaha ve špatném stavu vyžaduje pokládku na polštářích, zatímco na dobrých podlahách můžeme použít jakékoli parkety a techniky pokládání. Podle vlhkosti vzduchu se dřevěná podlaha rozpíná nebo smršťuje, proto jsou nutné po obvodu podlahy dilatační spáry.

Vzory pro pokládání

Možný vzor parket, foto archiv
  • Vzor rybí kostra s dvojitým lemem: u něj neexistují žádné předem sestavené desky. Prkna parket klademe po jednom.
  • Dvojitý diagonální vzor rybí kostry: malé ukončovací trojúhelníky získáme jako odřezky z dlouhých prkének.
  • Spojení na žebřík: pokládá se velmi jednoduše, protože každý žebřík díky podélně probíhajícím parketám velmi dobře drží pohromadě.
  • Vzor kostek pokládaných příčně, s dvojitou obrubou: pomocí obruby můžeme vyrovnat vzdálenost od stěny.
  • Vyplétaný vzor je opravdu skládačkou: z jedné parkety můžeme uříznout tři čtvercové kousky pro vyplnění „kříže“.
  • Spojení na překlad: při pokládce nevzniknou žádné problémy, parkety pokládáme vždy do poloviny parkety ležící vedle.

Nejoblíbenější vzory parket jsou stále stromeček (rybí kostra) a volná vazba (vazba na překlad), přestože četné další varianty nabízejí mozaikové parkety, jež vkládáním nejrůznějších kontrastních druhů dřeva působí velmi dekorativně. Veškeré parkety vyžadují dokonale rovný podklad, jinak by nás výsledek mohl zklamat. Použijeme-li hladké tmavé dřevo nebo tmavě namořené, musíme počítat s tím, že na něm budou jakékoliv škrábance příliš vidět. Oprava parket však není obtížná – škrábance zatmelíme, přebrousíme a převoskujeme nebo přelakujeme.

Nástroje a materiál

Připravíme si brusku, skelný papír, skládací dřevěný metr, tužku, ocelové pravítko, pilku čepovku, kladivo, nůž, štětec. Z materiálů pak stěrku, odpovídající množství parketových desek, vlnitou lepenku nebo desky z korkové drti – izolační materiál pro tlumení kroků, dřevo pro vytvoření lože, dřevotřískové desky, speciální lepidlo, oboustranně lepicí pásku, vosk nebo olej na parkety, hřebíky, podlahovou lištu.

Pokoje, v nich chceme parkety položit, musíme nejdříve pečlivě vyměřit. Poté určíme, jaké množství materiálu a kolik metrů podlahové lišty potřebujeme. Přidáme 10 % na prořez.

  • Připravíme podklad: dřevěnou či cementovou podlahu vylijeme novou vyrovnávací vrstvou nebo na ni položíme dřevotřískové desky, starou podlahu z dřevěných prken, pokud není příliš nestabilní, pokryjeme stěrkou na dřevo. Nejjednodušší metodou srovnání masivní podlahy je překrytí, zalití vyrovnávací hmotou – samonivelační stěrkou. O stěrkováné podlahy více ZDE.
  • Před pokládkou necháme dřevo ležet v místnosti, v níž budeme pokládat, aby se dřevo přizpůsobilo prostředí (přijme jeho vlhkost), což může trvat 10 – 14 dní.
  • Jestliže pokládáme parkety na starší podlahu, zvedne se tím její úroveň: s novým podkladem z dřevotřískových desek dohromady asi o 40 – 50 mm, bez nového podložení asi o 20 – 26 mm. V každém případě odpovídajícím způsobem zkrátíme dveře.

Podklad

Podklad pro lepení parket, foto Michal

Podlaha pro lepení parket – rovná, pevná a suchá. Malé hrbolky v podkladu při pokládání vadí, jsou viditelné a na povrchu je namáhavě zbrušujeme. Stará dřevěná podlaha je podklad obtížný, nejprve ji dobře připravíme: přišroubujeme nerovná a prošlapaná prkna k podlahovým trámům, aby později nevrzala. Suky srovnáme bruskou nebo hoblíkem a teprve pak podlahu vyložíme dřevotřískovými deskami, jež mají na obvodových hranách drážku a pero. Nerovné masivní podlahy, např. z cementu, vystěrkujeme. S pokládáním dřevotřískových desek začínáme v rohu pokoje a mezi deskou a stěnou dodržujeme odstup 15 mm. Tato dilatační spára slouží pro rozpínání dřeva a též pro přívod vzduchu ke spodní straně desek. Spáry dřevotřískových desek by měly vůči spárám mezi parketami probíhat příčně. Drážku a pero přetřeme bílým lepidlem z umělé pryskyřice. Pokládka parket – lepení – více ZDE.