Větrací systémy

Větrání větracími systémy
Větrací systémy, foto med

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Ale mělo by se říkat i to, že kdo nevětrá, zdravotně si to odskáče. Ovšem na druhé straně ze všech stran se na nás křičí, že je potřeba šetřit. A kdo moc větrá, vyhazuje peníze oknem. Jak tedy větrat a neriskovat, že budeme muset přitápět? Pořídíme si větrací systémy.

Následující poznatky využijeme při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu nebo když pro naše SVJ či BD hledáme způsoby, jak společné bydlení zlepšit a cílově přitom ještě nějaké prostředky ušetřit.

Jak větrat

  • Nárazově – okno dokořán otevřeme – v létě na hodinu, v zimě maximálně deset minut, za deště raději vůbec ne.
  • Průvanem – s okny i dveřmi dokořán – v létě půl hodiny, v zimě asi tři minuty.
  • Vyklopené okno – v létě bude otevřené trvale, v zimě půl hodiny denně.

Vyberte si systém

Větrání, forz Zu

Větrání v blízkosti rušných komunikací ovšem může do bytu zanést spíš nečistoty a smog, než čerstvý vzduch. Naopak správné větrání energie šetří, protože čerstvý a suchý vzduch se ohřívá několikrát rychleji než vlhký. Existují kromě přímého větrání okny dva základní větrací systémy: podtlakový základní a centrální rovnotlaké větrání se zpětným získáváním tepla. Základní větrání se skládá z ventilátorů umístěných v koupelně, na WC a v kuchyňské digestoři, které zabezpečují odvod znečištěného vzduchu vně budovy. S centrálním větráním je odvod znečištěného vzduchu zabezpečený střešním ventilátorem ovládaným buď samostatným regulátorem, nebo regulačním prvkem zabudovaným v kuchyňské digestoři. Funkčně vyhoví pouze radiální ventilátory vybavené tzv. základním větracím stupněm, který umožňuje trvalý provoz v energeticky úsporné nízkozátěžové oblasti.

Kouzelné slovo rekuperace

Přirozené větrání je tradiční způsob výměny vzduchu, kdy se uplatňuje rozdílná teplota mezi interiérem a exteriérem, vztlak ohřátého vzduchu a působení větru. Rekuperace šetří energií a přitom v interiéru zajišťuje nejvyšší hygienické nároky na kvalitu vzduchu. Jde o zpětné získávání tepla ze znečištěného vzduchu, odváděného ven z obytných prostor. Čerstvý vzduch, který naopak přivádíme, se totiž ve speciálním zařízení – rekuperačním výměníku teplým odpadním vzduchem předehřeje. Prostě „špinavý“ vzduch ohřeje ten čerstvý. Rovnotlaké větrání se realizuje systémy s nuceným přívodem i odvodem vzduchu, která umožňují efektivní filtraci, tepelnou úpravu vzduchu a řízenou distribuci vzduchu do jednotlivých místností s požadovanými obrazy proudění. Vzduch zpravidla proudí potrubím. Jeho distribuce je založená na stejném principu jako u systémů podtlakových, tedy upravený vzduch se přivádí do místností obytných, a odvádí se z hygienického zázemí a kuchyně. A když vyměníme okna, můžeme přirozenou výměnu vzduchu zcela zastavit.

Podtlakový způsob

Jako optimální způsob moderního větrání se ukazuje podtlakový systém. Umožňuje přívod čerstvého vzduchu, udržování stabilní vlhkosti a teploty a přináší i energetickou úsporu. Nemusíme hnout prstem, protože po nastavení využívá čidel v interiéru a při každém zvýšení vlhkosti vnitřního prostředí odvádění vzduchu zintensivní – až do dosažení optimálních hodnot. Takže se větrá jen tolik, kolik je nezbytně potřeba a teplo se zbytečně neztrácí. Ventilátor je zpravidla osazený do obvodové stěny a tubusem se zajišťuje nepřetržité minimální větrání závislé na vlhkosti vzduchu v prostoru. Díky akustickým vložkám je hluková zátěž minimální a je vybavený i takovými vychytávkami jako jsou povětrnostní vložky. Ty při náporu větru automaticky přívod vzduchu přivírají. Vnitřní mřížky jsou samozřejmě vybavené prachovým filtrem.

V bytových domech

Ventilační turbíny slouží k odvětrání ventilačních šachet (obecně je známe pod názvem stoupačky), které kompletně odvětrávají koupelny, záchody a digestoře. Výborně nahradí stávající elektrické ventilátory. I tak mohou společenství vlastníků nebo bytová družstva jež se rozhodla pro rekonstrukci šetřit. Relativně nízké pořizovací a nulové provozní náklady (odpadá elektroinstalace, poruchy a opravy, revize) jsou na hospodaření znát. Nebo výměna turbín za tak zvané samotahové hlavice zabezpečí skutečný tah ve stoupačce a znemožní prolínání pachů v jednotlivých bytech. Co se do zařízení vloží, je do roka úsporami provozních nákladů umořeno. A to jistě není špatné…