Větrací systémy

Větrání větracími systémy
Větrací systémy, foto archiv

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Ale mělo by se říkat i to, že kdo nevětrá, zdravotně si to odskáče. Ovšem na druhé straně ze všech stran se na nás křičí, že je potřeba šetřit. A kdo moc větrá, vyhazuje peníze oknem. Jak tedy větrat a neriskovat, že budeme muset přitápět? Pořídíme si větrací systémy.

Následující poznatky využijeme při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu nebo když pro naše SVJ či BD hledáme způsoby, jak společné bydlení zlepšit a cílově přitom ještě nějaké prostředky ušetřit.

Jak větrat

  • Nárazově – okno dokořán otevřeme – v létě na hodinu, v zimě maximálně deset minut, za deště raději vůbec ne.
  • Průvanem – s okny i dveřmi dokořán – v létě půl hodiny, v zimě asi tři minuty.
  • Vyklopené okno – v létě bude otevřené trvale, v zimě půl hodiny denně.

Vyberte si systém

Větrání, foto Zu

Větrání v blízkosti rušných komunikací ovšem může do bytu zanést spíš nečistoty a smog, než čerstvý vzduch. Naopak správné větrání energie šetří, protože čerstvý a suchý vzduch se ohřívá několikrát rychleji než vlhký. Existují kromě přímého větrání okny dva základní větrací systémy: podtlakový základní a centrální rovnotlaké větrání se zpětným získáváním tepla. Základní větrání se skládá z ventilátorů umístěných v koupelně, na WC a v kuchyňské digestoři, které zabezpečují odvod znečištěného vzduchu vně budovy. S centrálním větráním je odvod znečištěného vzduchu zabezpečený střešním ventilátorem ovládaným buď samostatným regulátorem, nebo regulačním prvkem zabudovaným v kuchyňské digestoři. Funkčně vyhoví pouze radiální ventilátory vybavené tzv. základním větracím stupněm, který umožňuje trvalý provoz v energeticky úsporné nízkozátěžové oblasti.

Kouzelné slovo rekuperace

Přirozené větrání je tradiční způsob výměny vzduchu, kdy se uplatňuje rozdílná teplota mezi interiérem a exteriérem, vztlak ohřátého vzduchu a působení větru. Rekuperace šetří energií a přitom v interiéru zajišťuje nejvyšší hygienické nároky na kvalitu vzduchu. Jde o zpětné získávání tepla ze znečištěného vzduchu, odváděného ven z obytných prostor. Čerstvý vzduch, který naopak přivádíme, se totiž ve speciálním zařízení – rekuperačním výměníku teplým odpadním vzduchem předehřeje. Prostě „špinavý“ vzduch ohřeje ten čerstvý. Rovnotlaké větrání se realizuje systémy s nuceným přívodem i odvodem vzduchu, která umožňují efektivní filtraci, tepelnou úpravu vzduchu a řízenou distribuci vzduchu do jednotlivých místností s požadovanými obrazy proudění. Vzduch zpravidla proudí potrubím. Jeho distribuce je založená na stejném principu jako u systémů podtlakových, tedy upravený vzduch se přivádí do místností obytných, a odvádí se z hygienického zázemí a kuchyně. A když vyměníme okna, můžeme přirozenou výměnu vzduchu zcela zastavit.

Podtlakový způsob

Moderní větrání, foto med

Jako optimální způsob moderního větrání se ukazuje podtlakový systém. Umožňuje přívod čerstvého vzduchu, udržování stabilní vlhkosti a teploty a přináší i energetickou úsporu. Nemusíme hnout prstem, protože po nastavení využívá čidel v interiéru a při každém zvýšení vlhkosti vnitřního prostředí odvádění vzduchu zintensivní – až do dosažení optimálních hodnot. Takže se větrá jen tolik, kolik je nezbytně potřeba a teplo se zbytečně neztrácí. Ventilátor je zpravidla osazený do obvodové stěny a tubusem se zajišťuje nepřetržité minimální větrání závislé na vlhkosti vzduchu v prostoru. Díky akustickým vložkám je hluková zátěž minimální a je vybavený i takovými vychytávkami jako jsou povětrnostní vložky. Ty při náporu větru automaticky přívod vzduchu přivírají. Vnitřní mřížky jsou samozřejmě vybavené prachovým filtrem.

V bytových domech

Ventilační turbíny slouží k odvětrání ventilačních šachet (obecně je známe pod názvem stoupačky), které kompletně odvětrávají koupelny, záchody a digestoře. Výborně nahradí stávající elektrické ventilátory. I tak mohou společenství vlastníků nebo bytová družstva jež se rozhodla pro rekonstrukci šetřit. Relativně nízké pořizovací a nulové provozní náklady (odpadá elektroinstalace, poruchy a opravy, revize) jsou na hospodaření znát. Nebo výměna turbín za tak zvané samotahové hlavice zabezpečí skutečný tah ve stoupačce a znemožní prolínání pachů v jednotlivých bytech. Co se do zařízení vloží, je do roka úsporami provozních nákladů umořeno. A to jistě není špatné…