Podlahové, sálavé a další elektrické topení

Elektrické topení má řadu předností. Psali jsme již o tom ZDE . Protože ale v řadě případů je hlavně cena tím, co nás zajímá, spousta lidí dnes nepochybné výhody elektrického topení využívá jen v některých místnostech nebo k přitápění. Třeba v přechodných obdobích z jara a na podzim, kdy jsou sice studené večery a jitra, ale není ještě třeba spouštět jiný otopný systém, elektřinu oceníme.

Elektrické topení je totiž snadné přizpůsobit charakteru vytápěného prostoru a různě s jinými typy kombinovat. Dlouho se proto oblibě těšila především akumulační kamna využívající výhod levnějšího nočního proudu.

Přímotopy

Přímotopné elektrické vytápěcí systémy přeměňují elektrickou energii bez akumulace: žádné teplo neskladují, ale odběr elektřiny a uvolňování tepla probíhají prakticky současně. A lokální konvektory zase svou spodní částí přivádějí ke zdroji studený vzduch z místnosti a horní částí odvádějí vzduch ohřátý: proto se také zpravidla umísťují pod okno. Teplovzdušná topidla pro rychlé vyhřátí místnosti jsou většinou přenosná nebo nástěnná. Jejich nevýhodou ovšem je, že v prostoru hodně víří prach.

Pár slov o elektrickém podlahovém topení

Chodit třeba bosky po teplém je velmi příjemné. Velkoplošné topné systémy mají mít nízkou provozní teplotu a teplota podlahy by ani z hygienických důvodů neměla přestoupit osmadvacet stupňů. Prohřívá ji přímý průchod elektrického proudu speciálními elektrickými topnými kabely nebo rohožemi uloženými do betonu. Podlahové topení nedáváme ovšem tam, kam chceme postavit nábytek, který ochlazování podlahy omezuje. Také bychom o podlahovém topení neměli uvažovat jako zdroji pro celý byt tam, kde někteří členové domácnosti trpí cévními potížemi, křečovými žilami a podobně. Teplo od nohou je sice příjemné, ale nic naplat – není přirozené a při dlouhodobém působení může způsobit zdravotní problémy. Vytápěné podlahy se proto nejlépe hodí v koupelně, ložnici, na chodbě nebo v dětském pokoji.

Sálavé čili radiační topné systémy

Princip tohoto způsobu je ten, že elektrickou energii systém mění v radiační, a tu zdroj vyzařuje do prostoru a ohřívá jí okolní předměty. Zní to složitě, ale tak v podstatě funguje Slunce. Sálají na stropě nebo na stěnu umístěné panely, jejichž povrchová teplota ale nepřestoupí 60 °C. Ovšem pozor – panely se nehodí do místností s malou světlou výškou, protože zde platí hygienická omezení, daná naší schopností sálání snášet. Odborníci tento typ doporučují v kombinaci s konvektory do koupelen a tam, kde je třeba místnosti temperovat proti zamrznutí.

Topení odporovými kotli

Centrální vytápění odporovými elektrickými kotli a elektrodovými kotli je dimenzováno variabilně pro vytápění bytů, pro etážové systémy elektrického vytápění, kdy zdroj tepla a všechny části otopného systému jsou v jednom podlaží, pro vytápění rodinných domků a bytových domů s centrálním systémem elektrického vytápění se zdrojem v kotelně. A vybrat si lze – kotle se většinou vyrábějí ve výkonech od tří do šedesáti tří kilowattů.

A ještě teplo z netradičních zdrojů

Základem nejnovějších možností je paradoxně zdroj nejstarší, totiž sluníčko. Kolektory na střeše domu nebo na jeho zdech vyrábějí teplo či hřejí užitkovou vodu. A tepelná čerpadla odebírající tepelnou energii ze země, z vody nebo ze vzduchu, také oklikou souvisí s výkonem ústřední hvězdy naší kosmické soustavy. Ve všech těchto alternativách nám jejich pořízení usnadní dotace ze státních fondů podporujících ekologicky nezávadnou energii, protože vstupní investice je vysoká. Ostatně – slunce je i za pohybem vzdušných mas. Malé větrné elektrárny, jež lze na trhu pořídit, jsou vhodné i pro rodinné domy. Elektřinou z nich pak můžeme topit jako s tou ze sítě.