Kondenzační plynové kotle dokáží snížit spotřebu až o 30 %

vyhřátá ložnice
Kondenzační plynové kotle dokáží snížit spotřebu až o 30 %, foto Fan

Ceny plynu a energií za vytápění stále rostou. To nutí majitele domů a bytů hledat cesty s úsporám. Zateplují své domovy, ale často zapomínají, že lze ušetřit pouhou výměnou neekonomického kotle za nový. Kondenzační plynové kotle topí ekonomicky.

Hlavní výhodou ekologických kondenzačních kotlů je to, že dokáží zužitkovat i tu část tepla (spaliny), která běžně u starších kotlů uniká bez užitku do komína. Díky tomu lze ušetřit až 30 % nákladů za vytápění. Oproti svým předchůdcům jsou také více bezpečné, tiší, efektivnější a lehce nastavitelné.

THRs_10_kotel_geminox_solo_M
Kotel, foto archiv

I přes vyšší pořizovací náklady se investice do nákupu kotle rychle vrátí na spotřebě paliva a životnosti kotle. Ta je totiž u kondenzačního kotle mnohem vyšší, než u starších typů. Ušetříte také za samotnou instalaci, jelikož nemusíte vložkovat komín nerezovými vložkami. Odkouření u kondenzačního kotle je tak výrazně levnější. Výhodná je i široká lineární modulace kotle. Díky ní můžete rovnoměrně vytápět ve svém obydlí od rozsahu 20 % – 100 % výkonu kotle. Kondenzační kotle mají při nižším výkonu stejnou účinnost, což oceníte prakticky v celém průběhu topné sezony (teplota kolem nuly), kdy se topí jen na 25- 40 % výkonu kotle.

Nesmíme také zapomínat, že kondenzační kotle jsou také ohleduplnější vůči životnímu prostředí, jelikož vypouští až o 70 % méně zplodin.

Nevýhodou kondenzačních kotlů je nutnost připojení k odpadu (vody), která vzniká při spalování. U 20 kW kotle činí odpad až 2l kondenzátu. Další nevýhodou je také nutnost pravidelných revizí, které jsou však povinné i u jiných typů kotlů.

Jaké existují druhy kondenzačních kotlů?

G-ZEM-C
Plynový kotel. foto archiv

Plynové kotle můžeme rozdělit na závěsné a stacionární. Stacionární kotle jsou umístěné na zemi, obvykle se používají v technických prostorách rodinných domů. K vytápění není třeba čerpadlo – vodu do radiátorů není třeba rozvádět za pomocí elektrické energie.

Závěsné kotle se používají pro vytápění i ohřev vody v malých rodinných domech a bytech. Obvykle obsahují i menší zásobník teplé vody, který se hodí pro ohřev teplé vody.

Výhodnější pořízení kondenzačního kotle

Kondenzační kotel doporučujeme nakupovat přes internet, díky čemuž lze ušetřit až polovinu z maloobchodní ceny kotle. Na kotel koupený prostřednictvím e-shopu AkoupelnyAtopeni.cz získáte plnohodnotnou záruku 2 roky. Kromě toho nyní můžete využít kotlíkové dotace a získat až 70 % slevu z nákupu kotle.