Ohřev vody krbovými kamny

krbová kamna s plápolajícím ohněm
Ohřev vody krbovými kamny, foto archiv

Moderní krbová kamna nejsou ani primitivní ohniště, ani pouhé bytové doplňky. Podle toho, jaká vybereme, máme např. teplem, které vydávají, ohřev vody krbovými kamny. Tu rozvedeme do radiátorů po celém bytě i do zásobníků vody v koupelně. Jedny kamna mohou zajistit vytápění celého bytu.

Zvláště účelná je kombinace se solárními kolektory, které zajišťují teplou vodu od března do října. V zimě pak nastoupí do akce krb, kachlová nebo krbová kamna (o jejich výběru ZDE ). K integrování4 do systému vytápění a ohřevu užitkové vody krbová nebo kachlová kamna, existují vzájemně přizpůsobené kombinace regulační a čerpací techniky a zásobních nádrží.

Krbová kamna s vodním výměníkem

Kachlová nebo krbová kamna, případně krb, v nichž topíme dřevem, produkují energii, která zčásti vyzařuje do místnosti, v níž kamna či krb stojí, v podobě konvekční a sálavé energie. Jak zapojit krbová kamna ZDE. Zbývající množství energie ohřívá ve výměníku vodu. Ta je čerpadlem čerpána do kombinované zásobní nádrže, nebo odtéká do systému vytápění a ohřívá další místnosti. Kromě radiátorů je možné dodávat takto ohřátou vodu také do systému podlahového nebo stěnového vytápění. Zabudováním solárního výměníku začleníme do systému také solární technologii, která sama pokryje značnou část spotřeby energie. A teprve když tepelná energie krbu či kamen a solární energie nestačí, naskočí kotel na olej nebo plyn. Tyto kombinované systémy prodávají mnohé firmy, někteří výrobci nabízejí vodní techniku i k dodatečnému zabudování.

Krbová kamna jako etážové vytápění

Krb, foto archiv

Krbová kamna použijeme jako systém malého etážového vytápění. V kamnech zabudovaný výměník slouží k ohřevu topné vody a ta je přes čerpadlo vedena do radiátorů v dalších místnostech. Na krbová kamna podle typu a výkonu napojíme až tři radiátory. Pro bezpečný a spolehlivý provoz celý systém uvede do provozu odborná firma (expanzometr, čerpadlo, pojistné ventily). Výrobci také doporučují souběžnou možnost vyhřívání teplé užitkové vody v bojleru, kdy se teplo z topidla odebírá v době, kdy vyprodukované teplo nestačíme spotřebovat vytápěním. Uvnitř topidla je v ohništi zásobník vody – jímač tepla, ve kterém se voda ohřívá a proudí dále do systému. Krbová kamna musí mít vyšší výkonovou třídu, nejlépe nad 12 kW, a také jejich opláštění by mělo být takové, aby teplo z topidla neunikalo příliš rychle. V zásadě budeme nejdříve hřát zdroj tepla – tedy krbová kamna, a teprve potom vodu v radiátorech.

Kompletní stanice se zásobní nádrží

K vyhřívání ostatních místností je však než dřevo vhodnější používání hnědo- nebo černouhelných briket. Voda ohřívaná krbovými kamny je prostřednictvím kompletně vybavené stanice s řídící a čerpací jednotkou dodávána přímo do systému vytápění. V zásobní nádrži se prozatím nespotřebovaná ohřátá voda shromažďuje, než jí bude zapotřebí k vytápění, sprchování, koupání nebo mytí nádobí.

Jedna odpověď na “Ohřev vody krbovými kamny”

  1. Otázkou je porovnání nákladů na ohřev vody v případě krbových kamen a v případě jiného zdroje ohřevu.

Komentáře jsou uzavřeny.