Základním předpokladem pohodlného bydlení je dostatek přirozeného světla. Do podkroví se k nám dostává většinou prostřednictvím střešních oken. Jejich kvalita se rok od roku zdokonaluje, až by se mohlo zdá, že jejich životnost je zcela neomezená. Avšak i pro ty sebedokonalejší je nezbytná v průběhu užívání alespoň základní údržba střešních oken a po čase i výměnu některých částí.
Údržba se týká především ošetřování dřevěných částí, obnovy laku a promazání kování. Po letech užívání budeme pravděpodobně nuceni vyměnit pryžové těsnění a důkladně zkontrolovat připevnění všech komponentů okna. U starších typů oken s jednoduchým tmelením izolačních dvojskel nastává přibližně po 10 – 15 letech, kdy končí jejich životnost, čas na výměnu. Přestože na všechny tyto uvedené úkony vynakládáme čas i peníze, vycházejí v porovnání s pořízením nového okna, kde kromě ceny vlastního výrobku počítáme i s poměrně náročným zásahem do střešního pláště, výrazně levněji. Kromě toho některé z již zmíněných částí údržby můžeme provádět svépomocí. Pojďme se proto údržbě střešních oken věnovat podrobněji.
Ošetřování dřevěných částí a obnova laku
Většina střešních oken, resp. jejich dřevěné části již vrstvu laku nebo barvy obsahují. U novějších oken je lak nanesený již při výrobě, u starších, z výroby pouze impregnovaných oken pak okno bývá ošetřeno uživatelem bytu. V méně častých případech se setkáváme se starším střešním oknem, dosud nelakovaného. Celkové přelakování všech dřevěných částí odborníci doporučují jednou za 5-7 let.
Lakovaná okna
Vzhledem ke svému umístění jsou střešní okna daleko více vystavená nepříznivým dopadům slunečního záření i povětrnostním vlivům. Zevnitř na ně zase negativně působí vyšší vlhkost vzduchu v užívaných prostorách. Lak proto bývá narušen nejčastěji v blízkosti skla. Provádíme údržbu kritických míst ihned po objevení, přičemž, když se držíme jednoho typu laku, aplikujeme ho jen na poškozené místo a nenatíráme rámy oken celé. Poškozená místa omyjeme vlažnou mýdlovou vodou. Prostředky na bázi benzinu nepoužíváme. Osušená poškozená místa přebrousíme brusným papírem (hrubost 240-300 v případě menšího poškození, 120 v případě většího). Případné rýhy a praskliny vyplníme opravným tmelem na dřevo odpovídajícího odstínu a po zaschnutí přebrousíme. Připravené místo opatříme dvěma nátěry vodou ředitelného akrylátového laku, přičemž první nátěr po zaschnutí lehce přebrousíme (hrubost 240-300). Při lakování dáváme pozor, abychom nepřetáhli na těsnění, případně je hned očistíme.
Okna bez povrchového ošetření
Nejsou-li rámy oken povrchově ošetřené, záleží jen na nás, kterému typu lakem, lazur či barvě dáme přednost. Pro ošetření interiérových částí dřeva se v současné době nejvíce používají vodou ředitelné akrylátové laky či silnovrstvé lazury. Na starší okna je vhodné použít laky s příměsí pigmentu nebo krycí barvy. Pro výběr konkrétního typu impregnace a ochranné vrstvy se řídíme informacemi jednotlivých výrobců.
Promazání kování
Kování oken, zejména závěsy jsou velmi namáhanou částí střešních oken. Vzhledem k tomu, že zde dochází ke tření kovu o kov, nutně styčná místa promazáváme v intervalu přibližně pěti let. Nejvhodnější je vazelína, renomovaní výrobci svým zákazníkům vhodné balení poskytují. Novější typy oken jsou již z výroby vybavené samomazným materiálem, který i při zanedbání údržby zajistí funkčnost a dobré ovládání okna.
Výměna těsnění
Funkčnost pryžového těsnění se ve standardních podmínkách odhaduje na 10 let. Po této době dochází k postupnému snižování jeho pružnosti, což vede ke zvyšování infiltrace neboli spárové průvzdušnosti okna. Výměnu těsnění mezi křídlem a rámem obvykle provádí servisní technik výrobce. Výměnu těsnění ventilačních klapek a filtrů po zaslání náhradních komponentů provádíme i svépomocí. U některých typů nainstalujeme i další řadu těsnění, ještě více snižující spárovou průvzdušnost okna.
Výměna izolačních dvojskel
Okenní dvojsklo je jedním ze základních komponentů okna. Na jedné straně umožňuje přístup světla a kontakt s okolím, na straně druhé pak chrání vnitřní prostředí před vnějšími vlivy. Z tohoto pohledu má tedy jeho kvalita na úroveň bydlení v podkrovních prostorech zásadní vliv. Konec životnosti izolačního dvojskla zjistí uživatel podle jednoznačných stop vlhkosti v prostoru mezi skly. Výměnu skla provádí servisní technik výrobce při použití technologie obvyklé v průběhu montáže skla ve výrobním závodě. Doba výměny většinou nepřesahuje 1 hodinu. Vzhledem k technickému pokroku ve vývoji izolačních skel výměnu spojíme s instalací dvojskel s nižším koeficientem prostupu tepla, případně s lepšími zvukově izolačními či bezpečnostními parametry. Vyšší náklady se vrátí snížením spotřeby energií a hlavně ve zlepšení komfortu bydlení.