Vestavba v podkroví

rekonstrukce podkroví
Vestavba v podkroví, foto med

O rekonstrukci podkroví někteří autoři píší div ne jako o procházce kvetoucím sadem. Tak jednoduché to zase není, ale dobře to zvládnout lze pokud víme, co je přesná a pečlivá práce. Získáme nový prostor a přitom můžeme i hodně ušetřit. A uspokojení, že jsme to zvládli, také za to stojí.

Pokračovat ve čtení „Vestavba v podkroví“

Montáž schodů

montované schody do patra
Montáž schodů, foto archiv
Pokračovat ve čtení „Montáž schodů“

Úpravy půdních prostor

Podkrovní pokoj zařízený v půdní vestavbě
Úpravy půdních prostor, foto Fan

Jestliže si chceme rozšířit prostory pro bydlení a máme rodinný domek s nevyužitou půdou, můžeme právě zde vybudovat obytné podkroví. Než se pustíme do práce, měli bychom zvážit, jaké prostředí zde chceme vytvořit. Co všechno k tomu potřebujeme a jaké úřady je nutné oběhat pro úpravy půdních prostor?

Pokračovat ve čtení „Úpravy půdních prostor“

Obkládání podkroví

Podkrovní koupelna obložená sádrokartonem do vlhka
Obkládání podkroví sádrokartonem, foto archiv

Po položení izolace a parotěsné zábrany následuje obložení střešního zešikmení. Jako obklady na podkrovní prostory se dnes nejvíce používají obkládací panely – sádrokartonové a sádrovláknité, s nimiž je manipulace jednoduchá a rychlá. Namísto nich však můžeme použít stavební desky, které mají tu výhodu, že po jejich pokládce jsou prostory ihned obyvatelné.

Pokračovat ve čtení „Obkládání podkroví“

Údržba střešních oken

Výhled ze střešního okna na zeleninovou zahrádku a stromy
Údržba střešních oken, foto Fan

Základním předpokladem pohodlného bydlení je dostatek přirozeného světla. Do podkroví se k nám dostává většinou prostřednictvím střešních oken. Jejich kvalita se rok od roku zdokonaluje, až by se mohlo zdá, že jejich životnost je zcela neomezená. Avšak i pro ty sebedokonalejší je nezbytná v průběhu užívání alespoň základní údržba střešních oken a po čase i výměnu některých částí.

Pokračovat ve čtení „Údržba střešních oken“

Parozábrana a její použití

Pokrytí izolace parotěsné zábrany a upevnění zakončovací pásky
Instalovaná parozábrana, foto archiv

Poté, co jsme zateplili podkroví minerální vlnou, přichází na řadu pokrytí izolace parotěsné zábrany a upevnění zakončovací pásky. Parozábrana chrání izolaci před působením vlhkosti z venkovního prostoru domu. Je vyrobená ze speciální fólie, která je z jedné strany pro vlhkost nepropustná a z druhé propustná.

Pokračovat ve čtení „Parozábrana a její použití“

Tepelná izolace podkroví

Minerální vlna mezi trámky podkroví zateplí celou místnost
Zateplování krovu minerální vlnou, foto Fan

Jestliže jsme se rozhodli vestavět na půdě obytné podkroví a máme již vsazená podkrovní okna, pustíme se do zateplování střechy i stěn podkroví. Tepelná izolace podkroví je důležitá k pohodlnému bydlení. Nabízí se množství druhů izolací, na tloušťce použité izolační hmoty rozhodně nešetříme. Jakých zateplovacích hodnot dosáhneme a kolik budou činit úspory na vytápění, závisí na druhu izolační hmoty a na jejím součiniteli tepelné vodivosti.

Pokračovat ve čtení „Tepelná izolace podkroví“

Jak zabudovat střešní okna v podkroví

Vyklopení okna v podkroví s výhledem na čpí hnízdo
Jak zabudovat střešní okna v podkroví, foto Fan

Jestliže máme v domku prostornou půdu, bylo by škoda jí nevyužít k vestavbě podkrovních pokojíků nebo celého malého bytu. Vybudovat místo půdy další obytné místnosti nám většinou přijde jako nejschůdnější řešení v případě, že máme dospívající děti, které by se rády tak trochu osamostatnily. Jak zabudovat střešní okna v podkroví?

Pokračovat ve čtení „Jak zabudovat střešní okna v podkroví“