Jak natřít dřevěné rámy oken

Odstraňováni starého náturu oken
Jak natřít dřevěné rámy oken, foto archiv

Když stará okna doslouží, je dobré je vyměnit. Nová okna lépe izolují a tak nám šetří penízky za teplo. Nejčastěji se používají okna plastová. Nejsou sice nesmrtelná, ale pokud mají mikroventilaci, slouží dlouho a dobře. Ovšem osazovat jimi chaty a chalupy rovná se v některých případech skoro zločinu. Tam je dobré dát okna repasovat, pořídit tzv. eurookna, nebo nátěr těch starých obnovit. Jak natřít dřevěné rámy oken?

Nejde přitom jen o vizuální stránku, ač je pravda, že oprýskané nátěry na oknech stavení půvabu nepřidají. Opravou a novou barvou ale vrátíme oknům funkčnost a prodloužíme i jejich životnost. A mnohé z toho, co si povíme o oknech, platí i pro venkovní dveře, které přírodními vlivy také vydatně trpí. O jejich opravách si můžete přečíst ZDE. Natěračská práce je piplavá a není hotová hned, ale vyplatí se. Bez potíží ji s jistou pečlivostí zvládneme vlastníma rukama.

Začínáme prohlídkou

Kontrola stavu rámu okna, foto med

Okna určená k natírání vyzkoušíme, jak jdou zavírat a jestli nedrhnou, také kování, panty a zda nechybí okapnička na dolejším rámu okna. Na některé druhy špaletových oken se nedělaly, ale lepší bude je dodatečně nainstalovat. Dá se na ně koupit hliníkový profil, který přišroubujeme na natřenou dolní hranu tak, abychom zajistili odvod vody přes okraj vlastního dřevěného rámu.

Odstranění starého nátěru

Zkřížená okna se pokusíme srovnat nebo přihoblovat. Odšroubujeme kování, vyčistíme a promažeme. Páskou zakryjeme panty. Kování vrátíme na místo po dokonalém zaschnutí nového nátěru a panty namažeme. Nejvíc bývají zasaženy nátěry na dolní půli okenních křídel i rámů – jak vnějších, tak vnitřních. Na odstranění starého nátěru použijeme teplovzdušnou pistoli, plamen či chemický odstraňovač starých nátěrů – „barvožrout“. Pro pistole je dobré použít nástavce, jimiž horký vzduch vedeme mimo sklo, které by mohlo prasknout.

Až na holé dřevo

Dřevo musíme obrousit až na zdravé soudržné bílé dřevo. To ošetříme teplou napouštěcí fermeží, nebo prostředky pronikajícími do větší hloubky tak, aby vzniklo pevné podloží pro další nátěr. Nevsáklou fermež po dvaceti minutách setřeme. Pak zkontrolujeme, jak drží sklenářský tmel. Nevalně soudržný nožem či dlátkem vyškrábeme. Místa bez kytu opět napustíme fermeží nebo napouštědlem a po zaschnutí opět překytujeme. Použít můžeme něco, co má doma každý – jídelní nůž s kulatou špičkou namočený do vody.

Důležitý je základ

Základní barva na dřevo v jednom až dvou nátěrech je předpokladem trvanlivosti naší práce. Tyto barvy (například S 2070) dobře zaplní póry dřeva. Zároveň je lze dobře brousit. Lépe je opakovaný základní nátěr přebrousit dohlídka, než dřevo tmelit. Tmel totiž většinou při zátěži popraská dřív, než nátěr, takže může barvu roztrhat tak říkajíc „zezdola“.

Natíráme emailem

Nátěr emailem, foto archiv

Emailové barvy představují natěračskou klasiku. Dnes je ale email významně vylepšený, například Lazurol Oknobal modifikovaný uretanem je odolný a pružný. Je také dobré zvolit email s antiblokem, aby se nám okna po zavření neslepila. Email roztíráme pečlivě do všech rohů i po hranách. Posledním nátěrem přetřeme i kyt a barvu vytáhneme jeden milimetr na sklo, aby se tudy nedostala do okna stékající voda.

Aby se okna neslepila

Samozřejmě dbáme na to, aby rámy i okenní křídla dobře vyschla, což zvláště u emailu představuje zkoušku naší trpělivosti. Pro krizové scénáře, kdy prostě potřebujeme ještě ne zcela dokonale vyschlé okenní křídla rychle zavřít, nabízíme trik. Pokud na dosedací hrany naneseme silně Indulonu, vazelínu z lékárny, nebo jiný mastným krém, máme naději, že se okno neslepí.

Lazury přiznávají kresbu dřeva

Způsob finálního řešení podřídíme stavu a vzhledu dřeva po obroušení. Na pěkné stačí lazura, která dobře prokreslí vzhled dřeva. U poškozeného nebo jen začernalého volíme lazuru – ta zachová vzhled dřeva, ale nedostatky poněkud utají. Okno ovšem musíme velice důkladné obrousit a napustit impregnačním nátěrem. Tenkovrstvá lazura se hluboko vpíjí, takže víc vrstev nevadí – naopak. Silnovrstvé lazury stačí dva nátěry.