Někdy to darebákům sami děláme snadné tím, že jim do cesty nepostavíme překážky v podobě zabezpečení domu, které by je buď odradily, nebo nám aspoň poskytly čas zavolat policii. A nemusí jít jen o majetek, vzhledem k vzrůstající brutalitě zlodějů ale i o život. Nezabezpečená okna totiž průměrně šikovný chmaták otevře snadno a rychle obyčejným šroubovákem.
A přitom by často alespoň jako základ stačilo na okna namontovat zabezpečovací doplňky, které jsou speciálně pro ně určeny, a jejichž instalace je velmi snadná. U některých vloupání je způsobená reálná škoda v porovnání s psychickým traumatem vykradených malá, protože pocity úzkosti spojené až s nevolností a mizerný spánek postižených tak jednoduše na peníze přepočítat nejde.
Zloději nemilují překážky
Narušitel našeho soukromí dokáže otevřít nezabezpečené okno za méně než minutu. Na to, že by ho zaznamenala projíždějící hlídka, náhodný chodec nebo soused spoléhat nelze. Namontované zámky a zabezpečovací doplňky sice nejsou stoprocentní ochranou, ale jejich zvládnutí už pro lumpa znamenají obtíž a jejich překonání způsobí hluk. A zbytečně vzbuzená pozornost představuje pro zloděje nežádoucí riziko.
Pro okna a terasové či balkonové dveře
Už při stavbě nebo rekonstrukci domu bychom měli dbát na to, aby okna splňovala vysoký bezpečnostní standard. Pokud neuvažujeme o kompletní výměně starých oken, alespoň na ně namontujme bezpečnostní doplňky. Například okenní křídlo se nedá vysadit, když je připevněno k rámu nebo ke stěně na více místech. Tomu slouží bezpečnostní rozvorový zámek který se upevňuje u okna či dveří na stranu s klikou. V zamčeném stavu dosahuje jak nahoře, tak dole do západky. Hodí se pro okna, která se otevírají dovnitř, nebo pro dveře na terasu či balkon.
Tip
Protože blokovací tyče stejně jako kryty kupujeme zvlášť a prodávají v různých délkách, zeptáme se v krámě, zda nám půjčí šablonu pro vyvrtání otvorů. Vyhneme se tak nepřesnostem a kolosálně nám to ušetří práci. Jako doplněk k rozvorovému zámku se vyplatí pořídit si ještě boční zabezpečení pantů, jehož zajištění se provádí ručně po uzavření okna vsunutím čepu do válce. Neomezí to normální otevření okna třeba při větrání. Boční zabezpečení pantů odblokujeme opětovným stlačením a pak okno nebo dveře na balkon můžeme bez problémů vyklopit. Jednoduché, že? Ale nezapomeneme na to, že vyklopená okna jsou pro zloděje to samé, jako otevřená…
Jak na to
Pracnost obou úprav není velká – ovšem chce to pracovat přesně. Vystačíme s vrtačkou, nejlépe s hloubkovou zarážkou, abychom neprovrtali rám skrz, dále křížovým šroubovákem, metrem a pilou. Pořádně si přečteme návod. Práci zvládneme do dvou hodin. (Použili jsme k bočnímu zajištění pantů typ FAS 101 a jako rozvorový zámek FOS 550, další systémy ovšem fungují na podobném principu).
Boční jištění pantů
- Střed pojistného čepu musí být shodný s osou otáčení okenních pantů. Vyjměme čep z rámové lišty a vyznačíme si pozice pro vyvrtání otvorů.
- Jakmile vyvrtáme upevňovací otvory, rámovou lištu upevníme k rámu okna. Tlačný kolík, pojistný čep a péro vložíme do vodící tubičky a tyto pak zastrčíme do lišty.
- Následně nasadíme na rámovou lištu svorku, která musí zapadnout na obou stranách. Na rámovou lištu nastrčíme zespodu přes tlačný kolík rámový kryt a pevně přimáčkneme.
- Na rámovou lištu nasadíme díl, který připevníme ke křídlu okna a vyrovnáme jej na střed. Poté si vyznačíme pozice pro vyvrtání otvorů. Po jejich vyvrtání díl pevně přišroubujeme.
A ještě rozvorový zámek
- V otevřeném poloze kliky vyšroubujeme šrouby. Okno znovu uzavřeme a sejmeme kliku. Ústrojím zámku prostrčíme odpovídající čtyřhran a potom nasadíme do otvoru ve dveřích. Ústrojí zámku vyrovnáme rovnoběžné s hranou okna.
- Následně předvrtáme otvory a ústrojí připevníme šrouby. Změříme si vzdálenost ústrojí od hrany okenního křídla a naměřenou vzdálenost vyznačíme nahoře a dole na místech připevnění vodící díly a západky pro blokovací tyče.
- Zadní část vodícího dílu upevníme k oknu a zespodu do otvoru nasuneme západku pro blokovací tyč. Západku vyrovnáme a vyznačíme si polohy pro vyvrtání otvorů. Teprve pak ji upevníme.
- Do spodní části vodícího dílu zasuneme až na doraz blokovací tyč a přiložíme ji k ústrojí zámku. Nyní u ústrojí zámku označíme blokovací tyč a podle označení ji odřízneme.
- Poté do čelní strany uříznuté blokovací tyče našroubujeme šroub M4 x 16 mm. Blokovací tyč je v ústrojí fixována západkami. Do zámkového ústrojí nasuneme otočný kolík a vyzkoušíme funkčnost zámku.
- Nasuneme přední část vodícího dílu a pevně ji přišroubujeme. V poloviční výšce mezi ústrojím zámku a vodícím dílem připevníme dodatečné vedení.
- Naměříme si délku krycí lišty pro blokovací tyč a nařežeme. Kryt namáčkneme na blokovací tyč a na vodící díl namáčkněte zakončovací čepičku. Jakmile namontujeme obě tyče, napevno přišroubujeme otočnou kliku. Úplně nakonec nasuneme krytky na západky. Hotovo a ať dobře slouží…