Vchodové dveře mohou být zajištěny tak, že se v případě pokusu o vloupání do bytu stanou takřka nepřekonatelnou překážkou. Odborníci zabývající se bezpečnostní problematikou totiž tvrdí, že podle jejich statistik takřka pětačtyřicet procent domovních zlodějů vzdá své úsilí dostat se do bytu, pokud narazí na odpor. Dlouhé okolkování u cizích dveří nebo neobvyklý hluk nechtějí riskovat. Proto zamkněte dveře na závoru, neboť obstojně zabezpečené dveře riziko vykradení našeho bytu sníží.
Obecně platí, že je třeba byt či dům uzamykat i v případech, kdy jej opouštíte třeba jenom na chvilku. Jen zabouchnuté dveře lze často bez problému otevřít zásuvnou kartou. Takové prkotiny se mezi sebou učí spoluvězni už v první nápravné skupině. V případě uzamčených dveří je ale už potřeba použít široké dláto nebo jiné páčidlo. O zabezpečení oken více ZDE.
Co na zloděje platí
Jak rychle se lupičům podaří dostat vstupními dveřmi do bytu či domu většinou záleží na použitém dveřním zámku, odolnosti dveřního křídla a také na kvalitě zárubní. Relativně vysoký stupeň ochrany poskytují kovové zárubně, do kterých je integrován zamykací blok. V případě dřevěných zárubní musí být tento blok pevně přišroubovaný ke stěně. Obzvláště bezpečnou ochranu proto představuje použití pancéřové bezpečnostní závory.
Techniky vloupání
Nepříliš vynalézavý nicméně účinný způsob otevírání zabouchnutých cizích dveří je jejich vypáčení – například širokým dlátem. Lotrům situaci ztíží bezpečnostní zámek, pevné zárubně a odolné křídlo dveří a také stará dobrá (ale v podobě zcela moderní) dveřní závora. Pancéřové závory se používají u vchodových dveří, které se otevírají dovnitř. Jejich nespornou výhodou je to, že dveře zajišťují po celé jejich šířce. Prodávají se v několika délkách a lze je bez problému namontovat na pravé i levé dveře. Samozřejmostí jsou i barevné varianty jejich provedení. Závory bychom měli namontovat pod zámek – a to zcela jistě v případě, že dveřní křídlo není právě stabilní.
Jak na to
Nejlepší je obrátit se s objednávkou zabezpečení na odborníky, ale je to práce, kterou vlastníma rukama zvládnete taky. Jde o majetek a hlavně bezpečí – tak jen buďte dvojnásobně pečliví!
- Pod dveřním kováním si vyměřte umístění pancéřové závory a přeneste na dveře polohu středu pro cylindrický zámek. Pomocí děrovky o průměru 42 až 45 mm pak vyvrtejte otvor pro zámek a poté závoru nasaďte na dveře.
- Vyrovnejte závoru do vodorovné polohy, vyznačte si polohy bočních otvorů. Provrtejte skrz (dřevo vrtákem o průměru 3,5 mm, kov 4 mm). Závoru po stranách pevně přišroubujte a vyvrtejte čtyři prostřední otvory. Zevnitř provrtejte skrz vrtákem o průměru 6,5 mm, zvenčí vrtákem o průměru 13 mm, a to do hloubky 20 mm.
- Zvenčí nasuňte pancéřovou destičku, zasuňte šrouby s vymezovacími kroužky a sešroubujte závoru s vnější pancéřovou destičku. Závoru zamkněte a vyměřte si polohy pro boční zamykací bloky. Jeden klíč vám pomůže jako podložka pro vymezení potřebné vzdálenosti.
- Přišroubujte úchytnou destičku. Na to použijte vrták o průměru 8 mm, pak vrtákem o průměru 10 mm šikmo do zdi vyvrtejte dva otvory hluboké 140 mm a do vyvrtaných deseti milimetrových otvorů vpravte injektážní maltu, nechte krátce vstřebat, zatlučte obě hmoždinky a pevně utáhněte šrouby.
- Na úchytnou destičku nasaďte zamykací blok, imbusy je připevněte a nastrčte krytku. Pokud na straně pantů není místo pro zamykací blok, je třeba vydlabat ve stěně otvor. Přidržte si u zdi plechové pouzdro a vyznačte na zeď jeho rozměry, vydlabejte odpovídající otvor a po zasazení plechové pouzdro pevně přišroubujte. Úplně nakonec ještě na závoru nasaďte krycí lištu.