Smutným výsledkem našeho školství je, že nových dobrých řemeslníků je málo a starých přirozeně ubývá. To logicky navyšuje ceny služeb. Když jsme ale šikovní, spoustu věcí si umíme sami udělat. Jak jinak – vlastníma rukama. Ale ty často nestačí. Protože výběr je slušný, šikovné stroje si už nepořizují jen profesionálové. Když potřebujeme doma, na chatě či v chalupě něco udělat se šikovný pomocník – víceúčelové elektronářadí hodí.
Říká se jim poněkud složitě multifunkční univerzální systémy pro výstavbu a renovaci. Odborníci tvrdí, že kdo si s podobnými „mašinkami“ práci osvojí, rychle přestane rozvíjet své dovednosti s jiným nářadím, což je jistě škoda. Pokud ale nepatříme k těm, co chodí po světě jen s rukama v kapsách, přece jen trochu vyšší cena nové hračky se nám brzy vrátí.
Trochu geografie
Multifunkční stroje na našem trhu nabízí řada výrobců. Vcelku obehraná varování před čínskými výrobky problém zjednodušují, protože se jednak Číňané naučili kopírovat pořádně, jejich vlastní vývoj je také na stále lepší úrovni, a konec konců většina známých evropských firem své produkty stejně vyrábí v Číně. Obecně menší asijskou trvanlivost vyvažuje zpravidla přívětivější cena.
Spousta možností využití
V domácí praxi stroj dobře využijeme při rekonstrukci interiérů. Příklady: výměna či opravy dlaždic, drobnější práce kolem auta, renovace oken i dveří, dále ostření čehokoliv, opravy chat, chalup, lodí i nábytku. A to při jeho montáži i leštění, nebo třeba při práci s podlahovou krytinou. Multifunkční využití přitom umožňují různé nástavce a systém rychlého upnutí, například Quick N. Výměna je rychlá, zpravidla jen několika pohyby.
Na stará okna
Třeba repas oken. S výjimkou toho, co je nutné udělat opalovací nebo horkovzdušnou pistolí ZDE, vystačí například multifunkční stroj. Patřičným nástavcem lze odřezat hřebíčky držící kovotěs. Zvětralé části rámu odstraníme zase rašplovým nástavcem až do zdravého dřeva. Šikovný stroj usnadní i pracné finální obrušování, protože s ním lze zajet až do rohů. Vybrušovat lze v různých profilech – mezi palubkami, u špalet oken a dokonce i různé dovnitř i ven vypouklé kousky. Dalším velmi praktickým nástavcem čistě odstraníme starý sklenářský kyt, což je jinak práce piplavě protivná a snadno při ní zajedeme hlouběji, než bychom chtěli a někdy nám sklo může prasknout. Místa na rámu, která drhla, sotva milimetrová, lze dalším nástavcem odstranit snáze, než hoblíkem. A třeba i přeleštit zavírací olivy… O tom, jak je natřít ZDE.
Spáry v dlaždičkách
Čištění nebo obnova spár mezi obkládačkami je také nimravá práce O pokládce a spárování ZDE. Naštěstí i na ni existuje patřičný nástavec. Při výměně jednotlivých kachliček prostě strojkem tu prasklou objedeme a vyťukneme. Na rozdíl od rozbrušovačky, která může poškodit okraje obkladaček a od které se také hodně práší, strojek je významně přesnější, bezpečnější a méně se od něj práší. Rašplovým nástavcem pak můžeme zabrousit zbytky starého lepidla.
Domácí truhlář
Jiný nástavec tvoří pilový list, s nímž se dají vyřezávat přesné čtyřhranné otvory do nejrůznějších materiálů, například do pracovních desek u kuchyňských linek nebo do trámů k průchodům čepů. Pilovými listy z rychloběžné oceli lze řezat do dřeva až do hloubky 60 mm. Nástavcem na dočištění pilování se dají vypilovat drážky nebo jemně dobrousit materiál (což platí i pro dobroušení jiných nástrojů, které v domácnosti používáme).
Víceúčelové elektronářadí se nelekne snad žádného materiálu
Co bylo řečeno o dřevu samozřejmě platí i pro jiné materiály. Víceúčelové elektronářadí uplatníme i při práci se sádrokartonem, úpravách a pokládce plovoucí podlahy, parketách i na kobercovou podlahovou krytinu. Při odstraňování té staré zase uplatníme nástavec se segmentovým nožem a koberec od podkladu oddělíme i s lepidlem. Plstěným trojhránkem a leštidlem brousíme i kov a dokonce kámen… U některých výrobků lze k základní sestavě nástavce dokupovat.
Bezpečnost práce
Multifunkční stroje představují ovšem jinou úroveň než na jakou jsme zpravidla zvyklí a proto je dobré se s takovým pracantem dobře seznámit a prostudovat návod. Když dobře jednotlivé funkce pochopíme, možná sami přijdeme na další možnosti využití. Přitom je práce s nimi vcelku bezpečná. Pokud totiž nejdete přímo proti hrotům, nehrozí zpravidla výraznější nebezpečí ani vašim prstům či jiným měkkým tkáním: ostatně něčím podobným se rozřezává i sádra na zlomeninách!