Přesto, že máme české slovo poprsník, užil by ho asi málokdo a spousta lidí by ani nevěděla, oč se jedná. O parapet! Na vnitřní můžeme třeba stavět pokojové květiny, ale venkovní parapety mají úkol veledůležitý: brání tomu, aby dešťová voda stékající po okně a ostění oken zbytečně nemáčela zeď pod nimi.
Parapet býval původně vyzděný z cihel nebo vyrobený ze dřeva. V současnosti je nejčastěji plechový, jako výhodné se ukazují i další materiály: levnější trvanlivé plasty i dražší kamenina.
Aby dobře plnil svou úlohu
Co je pro vnější parapet nejdůležitější? Dodržení několika zásad: respektujeme přesah parapetu přes venkovní fasádu (minimálně 5 cm. Pokud chceme delší než 15 cm, umístíme pod něj přídavné držáky s alespoň minimálním sklonem. Zaručují, že se na něm nedrží voda, dále utěsněné dilatační spoje a vhodné ukončení ze stran. Parapet ale především musíme dobře, tedy pevně, zakotvit. Což platí pro všechny materiály. Správný parapet vůči vlhku a horku odolný, tvarově i barevně stálý, odolný vůči škrábancům a snadno udržitelný. A ladí s okny. A také jeho materiál pod kapkami deště neduní jako projíždějící tanková brigáda.
Vylepšená plechová klasika
Parapety z taženého hliníku s horní plochou eloxovanou nebo nastříkanou práškovou barvou chráněné fólií mají obvykle barvu bílou či světlého bronzu, ale pořídíte i červené, modré, zelené nebo s povrchovou úpravou napodobující dřevo. Jsou oblíbené vzhledem k odolností vůči počasí i snadné montáži. Finančně výhodný ohýbaný hliníkový parapet e méně pevný, ale také lehký.
Staronové i moderní materiály
Kamenné parapety nás vrací do historie: jsou ze žuly, mramoru či pískovce a jejich povrch může být leštěný, hrubě opracovaný, ale i štípaný. Variantou je i kamenina. Tento materiál samozřejmě vede v odolnosti vůči povětrnostním vlivům, v ceně je srovnatelné s měděnými – vzhledem k jejich váze je však nejspíš nikdo neukradne. Netradiční, ale dobře se osvědčující materiály na venkovní parapety jsou výrobky z tvrzené pěny nebo PVC z nerecyklovaných komponent. Cenově výhodná je i dřevotříska – desky tloušťky 19 mm potažené umakartem v kvalitě postforming. Parapety vyráběné ve čtyřmetrové délce snadno nařežeme na požadovanou délku i šířku a můžeme si i dát boční hrany laminovat.
Osazujeme parapet
- Vysekáním malého žlabu si připravíme špalety pro zapuštění parapetu a důkladně očistíme podloží od případných nečistot. Parapetní desku vezmeme, umístíme krytky na kraje parapetu a vložíme desku do žlabu určeného pro montáž.
- Parapet ukotvíme k oknu šroubky s plastovými krytkami a poté parapetní desku podložíme dřevěnými klínky a vyrovnáme tak, abychom dodrželi mírný spád od okna.
- Zaměříme délku parapetu: měříme co nejtěsněji u okna vnitřní rozměr špalety. Zkontrolujeme, zda se špalety nerozcházejí a k naměřené hodnotě připočteme deset milimetrů na každé straně pro zapuštění parapetní desky. Pokud jsou omítky hotové a parapet nezapouštíme, odečteme od čistého rozměru špalety 8 mm. To je síla páru bočních koncovek.
- Zaměříme vyložení venkovní špalety a k naměřené hodnotě připočteme deset milimetrů pro vložení parapetní desky pod profil okna. Přidáme ještě padesát milimetrů pro přesah parapetní desky nad venkovní fasádou.
- Úplně na závěr z parapetu odstraníme fólii, která ho zpravidla při montáži chrání před poškrábáním, poleptáním vápnem či znečištěním barvami.