Vnitřní parapety – výběr a montáž

Vnitřní parapet s kvetoucí Trnovou korunou
Vnitřní parapety – výběr a montáž, foto med

Kdo by neznal tuto plochu pod oknem: někde je prostě nenápadným předělem mezi ním a zdí, jindy tím správným místem pro pokojové rostliny nebo různé dekorace, ale často i šikovnou momentální odkládací plochou. Protože jsou vnitřní parapety součástí zařízení interiéru, věnujme jejich pečlivému výběru čas.

Původně měly sice „jen“ chránit zdivo pod oknem, ale dnes od nich očekáváme, že se stanou doplňkem bytového zařízení. Ani po čase by se na nich neměly objevit žádné škrábance či mapy z vysrážených vodních minerálů. Už z výroby by desky měly mít oblé hrany a neměly by mít lepené spoje, tedy nasákavá místa hrozící třeba zaplísněním. Parapety jsou běžně k mání v šířce deset až šedesát centimetrů, ale určitě by deska měla minimálně pět centimetrů přesahovat před líc zdi.

Výběr materiálů

Okenní parapet, foto med

Vnitřní okenní parapet by měl dobře vzdorovat teplu (teploty pod oknem mohou hodně kolísat), vlhku (otevřeným oknem může napršet, i okenní tabule se někdy potí a pěstování pokojových květin představují kapitolu samu o sobě), odolávat poškrábání, musí být tvarově a barevně stálé, dát se snadno namontovat a nabízet snadnou údržbu. Kámen je krásný a drahý, dobré dřevo představuje klasiku. Dále se nabízí parapety z tvrdého PVC, desky z tvrzené pěny, dřevotříska s laminátovým povrchem a parapety z umělého kamene. Aktuálně nejvíc – i z praktických důvodů – „frčí“ plasty a postforming.

Plasty

Plasty vítězí na celé čáře: tvrzené pěny splňují shora uvedené požadavky a navíc odolávají UV záření, vařící vodě i běžným domácím chemikáliím. Jsou stoprocentně vodotěsné, takže ve vlhkých prostorách prostě neshnijí, nařežeme je jednoduše pilkou a bez problémů usadíme do malty, silikonů nebo pěny. Boční koncovky k nim přilepíme lepidlem na PVC. Obvykle jsou bílé, šedé či imitující mramor nebo dřevo.

Postforming

Parapet z postformingu, foto med

Základem takové desky je nosič z šestnáctimilimetrové dřevotřísky. Zesílený nos parapetu je z pětadvacetimilimetrové desky, což zlepšuje tvarovou stabilitu a tuhost celého výrobku. Vrchní strana je potažená dekorativním laminátem. K instalaci potřebujeme lepící tmel, případně konzole, na něž parapet položíme. Aktuálně je k mání přes třináct dekorů, takže není těžké parapet sladit s celkovým stylem a zařízení interiéru.

Takže – jak na to

Základem je zaměření. Představme si situaci instalace parapetu při výměně oken. Na rámu starého okna vyznačíme hodnoty nového rámu – nejdřív hloubku profilu nového okna. Následně změříme hloubku vyložení nového parapetu od naznačené hodnoty nového profilu okna. Měříme až po starý parapet, doporučený přesah nové parapetní desky je nejméně třícentimetrový, pokud přesah staré parapetní desky odpovídá, máme nyní naměřenu hodnotu vyložení nového parapetu. K nové hodnotě vyložení nezapomeneme připočítat deset milimetrů pro vložení parapetní desky pod profil okna. Nakonec zaměříme délku mezi špaletami vnitřního okna – počítáme na každou stranu se zapuštěním minimálně dva centimetry do omítky.

Usazení parapetu, foto Michal

Důkladně očistíme podloží a naneseme montážní pěnu tak, aby tvořila klikatou čáru. Pokud parapet nemá zažehlené hrany, umístíme krytky na okraje parapetní desky a vložíme ji do žlabu určeného pro montáž. Desku podložíme dřevěnými klínky a vodováhou vyrovnáme. Montážní pěnu podle potřeby doplníme ze spodní strany parapetu. Zatížíme a opět vodováhou zkontrolujeme, po vytvrdnutí montážní pěny odstraníme klínky. A můžete na nový parapet stavět kytky.