Drážkovací frézky a práce s nimi

Elektronářadí drážkovací frézka pro tvorbu drážek ve stěně k zabudování kabelů
Drážkovací frézky a práce s nimi, foto archiv

Při výstavbě rodinných domů ukládáme potrubí a kabely v případě použití sádrokartonu do mezistěn, ale při použití ostatních stavebních materiálů je převážně vkládáme do drážek vytvořených, které poté zakryjeme omítkou. Do pórobetonu drážky můžeme vysekat ručně, zejména pokud použijeme pilu na pórobeton, která má zuby z karbidu wolframu. Vysekat drážky v klasickém zdivu majzlíkem a kladivem je poněkud obtížnější a v případě panelu téměř nemožné. V takových případech nastupují drážkovací frézky.

Drážkovací frézka tak trochu připomíná mafla, jen má místo pilového kotouče dvojici řezacích kotoučů nasazených na společné ose. Kotouče s řeznými ploškami z umělého diamantu mívají průměr 125 mm a mezi nimi jsou vymezovací kroužky, kterými nastavujeme šířku budoucí drážky. Funguje tak, že do zdi vyřeže dvojici drážek o šířce 2 – 4 mm (hloubku nastavíme podle potřeby) a materiál mezi nimi snadno odsekneme nebo vylomíme majzlíkem. Drážku lze připojit na dílenský vysavač.

Použití drážkovacích frézek

Drážky drážkovací frézkou, foto archiv

Drážkovacími frézkami vytvoříme potřebnou drážku ve většině stavebních materiálů, ale do každého z nich potřebujeme jiný kotouč, i když existují i kotouče univerzální. Práce s drážkovačkou je hlučná a prašná, zato však poměrně rychlá a většinou mají řídicí elektroniku, která zabraňuje přetížení motoru, když se kotouč zasekne. Ty nejmodernější mají laserový zaměřovač, pojistku proti přehřátí a bezpečnostní vypínač. Tyto frézky dostaneme jak v dražším profesionálním, tak i v levnějším hobby provedení. Také si je zapůjčíme v půjčovně nářadí.

Přípravné práce

  • Zásuvka, do níž drážkovačku zapojíme, by měla mít předřazený proudový chránič. Nejprve zjistíme, že v linii drážky nejsou žádné kabely, dráty ani trubky.
  • Pokud bychom nepoužili originální řezný kotouč, může se frézka poškodit, ale nás i zranit. Také je nebezpečná práce s elektrickým nářadím venku za deště nebo uvnitř v mokrém prostředí. Zakazuje se ukládání do drážek ve zdi plynové potrubí, protože v případě jeho úniku pronikne dutinami a ohrozí zdraví obyvatel. Navíc není snadné závadu objevit.
  •  Drážkovačku nejprve necháme rozběhnout naprázdno a teprve pak ji opatrně přiložíme k drážkovanému materiálu, přičemž kotouč se točí proti směru posuvu. Je dobré vědět, že nelze drážkovat jinak než rovně – oblouky přístroj nedokáže. Drážkovat můžeme jen se zapnutým odsávacím zařízením.

Práce s drážkovací frézkou

Vyfrézované drážky, foto Michal

 Pracovat s tímto přístrojem může každý, kdo ho dokáže u zdi udržet. Nastavení drážkovačky je jednoduché, jakož i nastavení velikosti budoucí drážky. Pro kabely bude šířka a hloubka drážky 20 mm, pro ploché kabely cyky 25 – 30 mm, pro potrubí odpovídá jeho průměru a tak dále. Umístění drážek by mělo sledovat přirozené spáry zdiva. Řežeme je buď vodorovně nebo svisle, po předem narýsované čáře, kterou děláme podle vodováhy. Po každých asi dvou metrech drážky necháme přístroj vychladnout a mezitím majzlíkem vysekáme střed drážky. Také odstraníme prach. V šikmé linii pracujeme pouze na schodišti, kdy sledujeme jeho úhel. Podle potřeby měníme filtr, vhodné jsou ochranné pomůcky.