Údržba zahradních přístřešků

malý domek s doškovou střechou
Údržba zahradních přístřešků, foto Pascal

Zahradní domky, altány, pergoly a další přístřešky bývají postaveny z nejrůznějšího materiálu – z cihel, kamene, betonu, dřeva, plastů aj. Čas od času všechny potřebují to, čemu se říká údržba zahradních přístřešků. Pracovní náročnost bude v závislosti na materiálu odlišná. Kromě povrchové úpravy vyžadují některé zahradní stavby opravu střechy, okapu, utěsnění oken a dveří, případně i zateplení.

Většina současných zahradních staveb je z odolných materiálů, krytá kvalitní střešní krytinou, a stačí ji jen tak dvakrát do roka vyčistit. Většinou stačí WAPka, případně i kartáč a hadice napojená na vodu. To se týká jak módních staveb z hliníku, tak různých plastů i betonu. Nejpoužívanějším materiálem ke stavbě pergoly, altánu či přístřešku pro auto apod. bývá dřevěná kulatina či trámky, případně mohou být sloupky z cihel, kamene nebo kovu. Běžně se staví ze smrku, modřínu, borovice a dubu. Na cihlové stavbě opravíme vydrolenou maltu ze spár, betonové stavby můžeme natřít barvou na beton, kovové nejprve zbavíme rzi a pak ošetříme nátěrem na kov.

Stavba z tvrdého dřeva

Velká otevřená pergola, foto med

Tvrdé dřevo je velmi odolné, jen se hůř opracovává. Nejtvrdší naše dřevo je z habru, jehličnaté z tisu červeného. K zahradním stavbám se používá ze středně tvrdých dřev dub, buk a kanadský cedr, případně jasan, javor, douglaska. Tato dřeva odolávají hnilobě a potřebují jen občas obrousit a natřít teakovým olejem. Téměř bezúdržbové, ale také značně nákladná jsou tropická dřeva, případně i tlakově impregnovaná dřeva. Ty jen z estetických důvodů natíráme cedrovým nebo teakovým olejem.

Stavba z měkkého dřeva

Dřevěné zahradní stavby, foto Pascal

K měkkým dřevům patří smrk, který je nejčastěji používán pro svou nízkou cenu a snadnost opracování. Oblíbená je i borovice a modřín. Měli bychom koupit takové stavební dříví, které je tlakově impregnováno. Měkké dřevo musí být impregnováno tlakem – fungicidní prostředek se musí dostat hlouběji do dřeva, nejen na povrch jako při běžných nátěrech. Údržba obnáší běžné nátěry konzervačními kapalinami, nebo vodotěsnými nátěrovými barvami. Nenatřené dřevo moříme natíráme mikroporézními typy barev a mořidel, které umožňují dřevu dýchat, ale vlhkost dovnitř nepustí. Pravidelně ošetřovat proti hnilobě musíme i dveře a rámy oken.

Utěsnění oken a dveří a jejich údržba

Okno staré chalupy, foto med

V zahradním domku, který slouží k odpočinku nebo jako dílna, nestojíme většinou o průvan. Ten sen vniká špatně těsnícími dveřmi a okny. Prohlédneme, zda mezi oknem a rámem není mezera. Pokud ano, dotáhneme vruty u pantů a do rámů oken i dveří nalepíme těsnící pásky. Příčinou průvanu ale mohou být i mezery mezi seschlými obkladovými prkny nebo otvory po suku. Ty můžeme zatmelit, nebo stavbu tepelně izolovat – desky pěnového polystyrénu upevníme na vnitřní stranu stěn i střechy a překryjeme je dřevotřískovými deskami nebo odolnými deskami z překližky.

Opravy hnilobou napadeného dřeva

Altán, foto med

Hnilobou napadené dřevo zjistíme tak, že malým šroubovákem zkoušíme, zda dřevo není někde změklé. Napadené malé plochy oškrábeme, větší vyřízneme a vsadíme odpovídající zdravý díl. Oškrábané části včetně okolí natřeme konzervačním a ztužujícím prostředkem. Necháme vyschnout a pak vyplníme tmelem na dřevo. Zatmelíme i všechny praskliny a trhliny. Nakonec celý povrch obrousíme smirkovým papírem, a povrchově ošetříme.