Oprava lepenkové střechy

Zahradní domek s novou lepenkovou střechou
Nová lepenková střecha, foto Pascal

Střechy zahradních přístřešků, jako jsou altány, domky na nářadí, domky pro děti, kůlny, příbytky pro zvířata apod. bývají zpravidla pokryté lepenkou neboli asfaltovými pásy. Jde o řešení poměrně levné, ale takovou střechu musíme pravidelně ošetřovat a po čase ji zcela vyměnit. Oprava lepenkové střechy ani údržba okapů na zahradních stavbách není tak složitá, abychom ji nezvládli vlastníma rukama.

Většina dřevěných zahradních přístřešků má střechu tvořenou z dřevěných prken, která jsou pokrytá lepenkou (asfaltovými pásy). Ta má různou tloušťku a kvalitu, od níž se odvíjí i trvanlivost takové střechy. Slabá a nekvalitní lepenka, o kterou nepečujeme, ochrání střechu tak nanejvýš tři roky, silná a kvalitní osm. Pokud ji pravidelně ošetřujeme, bude to významně déle. Ale i pak nastává oprava lepenkové střechy.

Opravy lepenkové střechy

Lepenková střecha, foto Pascal

Problémem lepenky je, že se časem stává porézní a přestává být vodotěsná. Další příčinou je díra v lepence, která vzniká vždy záhadně – nikdo neví, jak. Při pravidelném ošetření lepenkové střechy živičným nátěrem k poréznosti nedochází. Každé tři roky lepenku natřeme tekutou hydroizolací, známou i pod názvem tekutá lepenka, anebo hydrofobní izolací – více ZDE. Den, kdy tuto práci provedeme, by nemělo pršet a teplota ovzduší i podkladu by měla být vyšší než +5 °C. Než střechu natřeme, musíme lepenkovou střechu vyčistit a opravit případné trhliny a díry. To uděláme tak, že uřízneme kus lepenky, vložíme ho povrch natřený mastixem a upevníme pozinkovanými hřebíky. Vodou a kartáčem odstraníme mechy a jiné nečistoty. Při práci, jakou je oprava lepenkové střechy dáváme pozor, abychom lepenku nepoškodili. Hodinu po dokončení práce za optimální teploty už může klidně pršet, jinak nátěr důkladně zaschne na 1-2 dny.

Výměna celé lepenky

Zahradní domek pro děti, foto med

Přes veškerou naši péči dojde jednoho dne k tomu, že lepenku na celé střeše budeme muset vyměnit. Práci při běžné zručnosti zvládneme vlastníma rukama. Asfaltové pásy koupíme raději těžší a kvalitní. Na přístřešek standardní velikosti nám bude stačit pás lepenky asi 10 m dlouhý. Role mívají rozměry 1×10 m nebo 0,5×5 m. Nemusíme mít střechu nutně černou, prodává se i v různých barevných odstínech, např. písková, zelená, červená, modrá… Také si můžeme vybrat mezi hladkou nebo s různě hrubým posypem, zpevněnou skelnými vlákny nebo polyesterovým rounem apod.

Pracovní postup pokládky lepenky

Pokládka lepenkové střechy, foto Pascal
  1. K pokládce vybereme teplý den a lepenku necháme zahřát na sluníčku, protože studená by mohla popraskat. Odstraníme starou lepenku a vytáhneme hřebíky, které ji připevňovaly.
  2. Uřízneme první pás s přidáním za zahnutí přes okraj na každé straně asi 4 cm. Pás položíme na spodní část střechy. Přibijeme ho pozinkovanými hřebíky se širokou hlavou, dlouhými 1,5 cm, a to po 15 cm od sebe. Následně přibijeme hřebíky ve vzdálenosti 5 cm zahnuté okraje pásu dole a po stranách.
  3. Lepenku v rozích úhledně složíme na obou stranách střechy.
  4. Druhý pás položíme nad první, druhý a případně i další pásy by měly ty předchozí přesahovat o 10-15 cm. Přibíjíme je nahoře stejně jako první pás.
  5. Spodní překlad natřeme lepidlem na střešní lepenku a konce pásu přibijeme zahnuté dolů.
  6. S pokládáním pásů pokračujeme, až nezůstane více než 8 cm nepokrytého dřeva od hřebene na obou stranách střechy.
  7. Nyní uřízneme 30 cm široký krycí pás lepenky, ohneme ho přes hřeben a přilepíme.
  8. Přitlučeme pás ve vzdálenosti po 5 cm, přesahující konce lepenky zahneme přes oba konce hřebene a přibijeme je.

Oprava žlabu

Upevnění lepenky, foto Pascal

Máme-li na zahradním přístřešku prověšený okap neboli žlab, zkusíme to nejprve napravit tak, že mezi žlab a hák vsuneme malý dřevěný klín. Pokud to nepomůže, připevníme nový hák v blízkosti vadného háku. Děravý žlab utěsníme klempířským tmelem nebo tekutým asfaltem. Začne-li žlab rezivět, očistíme ho brusným papírem a odrezovačem a natřeme ho barvou na okapy.