Montáž horizontálních žaluzií

Žaluzie nás chrání před slunečními paprsky, snižují o pár stupňů vedro v místnosti
Horizontální žaluziie

Žaluzie nás chrání před slunečními paprsky, snižují o pár stupňů vedro v místnosti a dokáží vtisknout interiéru zcela nový vzhled. Pořídit si můžeme horizontální nebo vertikální, předokenní, meziskelní, interiérové… Na montáž horizontálních žaluzií si můžeme sjednat firmu, nebo si je upevnit sami, co není nic složitého.

Napolo stažené žaluzie na okně, foto med

Žaluzie dále rozlišujeme podle typů oken a materiálů použitých na výrobu žaluzií:
– Žaluzie pro plastová a EURO okna používají systém monocommand, který umožňuje vytahování, stahování žaluzie a naklápění lamel pomocí jednoho ovládacího prvku – řetízku. Jejich předností je moderní design, dlouhá životnost a snadné ovládání (u některých typů i automatické).
– Žaluzie horizontální pro dřevěná a kovová okna ideálně chrání před slunečními paprsky. Užívají se pro všechny typy oken průmyslových i soukromých objektů. Montují se do nebo na okenní křídlo, do okenního otvoru (na strop), do špalety, před okenní otvor (na stěnu). Snadno se obsluhují i udržují. Dobře odrážejí světlo a teplo. Jsou dekorativní, místnosti dodají elegantní vzhled a dlouho vydrží.

Upevnění hliníkových horizontálních žaluzií

U horizontálních hliníkových žaluzií existují tři možné montážní body: na zdivu, na okenním parapetu a na okenním křídle. Při vrtání se řídíme pravidlem, že čím je vyvrtaný otvor větší, tím větší vzdálenost bychom měli dodržet od okraje okenního překladu, aby se zdivo na hraně nemohlo vylomit. Hmoždinka by měla odpovídat průměru vrutu a typu podkladu.

Potřebujeme:

Žaluzie, foto med

– horizontální žaluzie v šířce okna minus 4 cm. V balení žaluzií zpravidla nalezneme všechny důležité komponenty, vruty, šrouby, kolíčky navlečené na vodících silonech, krytky aj.
– tužku a skládací metr
vrtačku s vrtákem do kamene podle průměru vrutů
– vruty a odpovídající hmoždinky
– šroubovák s křížovou hlavou
– vodováhu

Pracovní postup

Upevnění řetízku, foto med

Žaluzie ovládané tyčkou

Začneme určením a vyznačením polohy montážních otvorů. Je lhostejné, jak široké žaluzie zvolíme. Měli bychom ale dbát, aby byly vyrovnány na střed. Potom umístíme první hmoždinku a dobře přitáhneme vrut pro nosník žaluzie. Uchycení musí vydržet každodenní namáhání po dlouhá léta. Podle vodováhy přeneseme montážní bod a vyvrtáme otvor pro druhý nosník. Tak zaručíme, že i přes případnou nerovnost překladu budou oba otvory ve stejné výšce. Žaluzie zavěsíme na nosníky a zavřeme úchyty. U některých typů se dodávají nosníky, u nichž se žaluzie nasunují na příslušné spony. Nakonec upevníme ovládací prvek, jímž budeme regulovat úhel lamel a tím průnik světla. Tyčku, která je součástí dodávky, většinou stačí jen zavěsit.

Žaluzie ovládané řetízkem

Žaluzii vložíme do okenního otvoru a pevně usadíme k horní zasklívací liště okna. Jednu stranu profilu žaluzie připevníme vrutem některým otvorem ve spodní řadě. Stejně připevníme druhou stranu profilu žaluzie. Poté našroubujeme vrut i do horní řady otvorů, po jednom na každé straně profilu. Podle šablony si vymezíme vzdálenost od hrany zasklívací lišty a vrtačkou vyvrtáme otvor. Na silonu utáhneme uzlík, který je pod kolíčkem a přečnívající kus zkrátíme na 3 cm, nato ho uzlíkem vsuneme do otvoru a kolíček zacvakneme. Nahoře uvolníme čtvercovou pojistku, která drží silonový vlasec,
Napneme ho a pojistku prstem zacvakneme zpět a domáčkneme. Od pojistky necháme 5 cm silonového vlasce a zbytek odstřihneme. Vlasec zasuneme do horního profilu a nasadíme boční krytky profilu. Opakujeme i na druhé straně okna. Nakonec připevníme aretaci řetízku. Naměříme si vzdálenost od spodní hrany okna a tu zachováme u všech oken. Aretaci instalujeme do zasklívací lišty okna vruty a zakryjeme ji krytkou.

Co dělat, když:

1. Žaluzie je příliš dlouhá
Žaluzii snadno přizpůsobíme výšce okna tak, že vnitřní šňůry zkrátíme a nepotřebné lamely odebereme.
2. Žaluzie je příliš krátká
Pokud vytažená žaluzie je kratší než prostor mezi překladem okna a jeho horním rámem, můžeme žaluzii připevnit na překlad.
3. Žaluzie má šířku okenního skla
Takový typ žaluzie můžeme upevnit přímo na rám. Křídlo okna opatříme plastovými příchytkami, aby žaluzie při sklopení okna nevisely do prostoru.