Tavné lepící pistole

Použití tavné lepicí pistole
Tavné lepící pistole, foto med

Někdy to vypadá, že kladivu a hřebíkům odzvonilo. Agenti výrobců konstrukčních lepidel na předváděčkách ukazují cirkusácké kousky při nichž se nechají za podrážky bot přilepit hlavou dolů ke stropu. To doma pravděpodobně mnoho z nás nevyužije, ale lepicí pistole, to je jiná… Trvale nebo dočasně spojit něco nebo upevnit potřebujeme dost často. A přitloukat nebo sešroubovávat některé materiály jde navíc jen obtížně nebo nejde vůbec. Přesně nadávkované lepidlo z tavné lepicí pistole nám významně některé práce ulehčí.

Ne všichni máme příslovečné zlaté ručičky. A pokud ano, ne každý den je náš hvězdný. To pak nedáme od sebe prsty a všechno kolem bude klasickým lepidlem pokapané a upatlané. S pistolí nám práce po rychlém zácviku lehce a přesně i na hůř přístupných místech. Kdo by neměl rád čistou práci? A co to v pistoli vlastně lepí? Je to roztavený polyetylén. Lepidlo dobře drží a lepení je úsporné. Pokud by se vám podařilo vytlačit z tavné pistole souvislou „nit“ lepidla silnou jeden milimetr, z jedné tyčinky by byla dlouhá neskutečných pětačtyřicet metrů!

Jak to funguje

Tyčinky do lepící pistole

Popsaná vydatnost standardní tyčinky ukazuje, že tavné lepidlo přinášejí pro precizní práci při spojování nejrůznějších materiálů i velmi ekonomické řešení. Podle druhu použité tyčinky má spojení různý stupeň tepelné odolnosti. Lepidlo v tyčince pistole roztaví a tvárná hmota pokryje slepované povrchy. Po ztuhnutí lepidla vznikne pevný spoj. Jeho výhodou přitom je, že bude teplotně vratný – čili pokud spoj vystavíme stejné teplotě, jakou jsme použili při lepení (třeba nahřátím horkovzdušnou pistolí nebo fénem na vlasy) může spoj povolit.

Postup práce

  1. Do pistole zasuneme tyčinku tavného lepidla a do zásuvky zapojíme přívodní kabel. Pokud nemáme akumulátorovou tavnou lepicí pistoli nebo typ využívající zahřívací stojánek. U těch se nám při práci neplete napájecí kabel.
  2. Než je teplota hrdla pistole dostatečná, nejde spoušť ani tyčinku posunout. Konec tyčinky se uvnitř pistole roztaví asi do osmi minut.
  3. Zmáčknutím ukazováčkem kohoutku dávkujeme lepidlo tak, jak potřebujeme. Jako souvislou nebo čerchovanou čáru, případně jen body, které mají k sobě předměty upevnit., což vyzkoušíme mírným zmáčknutím spouště.
  4. Pozor na potřísnění tavným lepidlem! Mezi pracovními úkony pistoli nevypínáme. Odkládáme ji na pevnou nehořlavou podložku, pokud možno tryskou níž. Jde o to, aby se nezalepil posuvný mechanismus. U pistolí s vlastním stojánkem máme po starostech.
  5. Pokud vidíme, že tyčinka dochází, vsuneme do pistole náhradní, tedy ještě před tím, než se ta, s níž pracujeme, úplně spotřebuje.
  6. Když dolepíme, pistoli jen vypneme ze sítě a necháme vychladnout. Nic nemusíme čistit, ani patronu (tyčinku čili roubík) nemusíme vytahovat. Lepidlo v pistoli opět ztuhne. Pistole je připravena na příště.

Něco rad

Tavná pistole, foto med

Aby lepidlo snadno přilnulo k nerovným i hladkým povrchům, zbavíme je předem prachu a mastnoty. Protože můžeme lepidlo na sebe vrstvit, vyrovnáme jím i nerovnosti materiálu. Protože lepidlo tuhne velmi rychle, nic nemusíme přidržovat, zatěžovat nebo stahovat svěrkami. Když si dopředu posloupnost jednotlivých operací dobře promyslíme, půjde nám práce opravdu rychle. A pokud někde něco přes všechnu opatrnost ukápne, až lepidlo ztuhne, sloupneme ho tupým nožem. Lepší pistole mají i výměnné konce trysky, takže si můžeme zvolit, jak silný proud lepidla chceme. Také drážkované tyčinky jaké používají profíci zpřesňují dávkování lepidla.

Lepím, lepíš, lepíme

Využití horkým vzduchem tavitelných lepidel je mimořádně široké. Proto také je velmi obsáhlá i nabídka příslušných pistolí – od nejjednodušších dekoračních s příkonem patnáct wattů s kterými mohou pod dohledem pracovat i děti (jejich poučení je na místě, protože roztavené lepidlo umí způsobit nepříjemné popáleniny) až po profesionální tavné pistole, které nabízejí spoustu funkčních vylepšení s příkonem desetinásobným – sto padesát wattů. A protože jsou přesnost a rychlost tohoto způsobu spojování jasné, existují vedle universálních tavných pistolí speciální pistolky určené modelářům a těm, kteří pracují s elektronikou na jejich nimravé lepení. Nejjednodušší pistoli koupíme levně, doslova za stokoruny, opravdu profesionální přístroje až o řád dráž. A pozor musíme dát při dokupování lepicích tyčinek (roubíků). Můžou totiž mít různou délku průměr nebo třeba drážkování. Koupíme je jako jednotlivé kusy či (častěji) ve větších baleních.